73195967_690600581427375_8485061265977245696_n
Բուհերում հայոց լեզու, հայ գրականություն և հայոց պատմություն առարկաները պարտադիր ուսուցման ցանկում պե՞տք է լինեն, թե՞ ոչ։ Օրերս մամուլում շրջանառվում է այս հարցը, տեղեկություններ են հրապարակվել, որ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը այդ առարկաները պարտադիրների շարքից հանելու նախագիծ է նախատեսում։
Գրականագետ Դավիթ Գասպարյանն ասում է՝ եթե այսպիսի նախագիծ պատրաստվեր ԽՍՀՄ տարիներին, կասեին, որ Մոսկվան ճնշում է հանրապետությունների ազգային արժեքները։
«Մենք մեր ձեռքով փակում ենք մի ճանապարհ, որն անհրաժեշտ է լավ մասնագետ պատրաստելու համար։ Մեր մասնագետներին ընդհանուր զարգացած մասնագետներից վերածում ենք   նեղ մասնագետների»,- նշում է գրականագետն ու առաջարկում անել ճիշտ հակառակը՝ ընդլայնել նշված առարկաների ուսուցումը, բարձրացնել մակարդակը։
«Սորոսականությունը մտնում է մեր կենցաղ, մեր ամեն ինչի մեջ՝ ազգային վերացնել, գլոբալիզացիոն գործընթացների մեջ մտնել։ Սա ծրագիր է, որը իրականացնում է մեծ աշխարհը փոքր ժողովուրդների հանդեպ»։
Հրապարակախոս Մերուժան  Տեր-Գուլանյանն էլ ասում է՝ նեղացած է ժողովրդից սեփական այբուբենը չգնահատելու համար։ Ինքը ևս դեմ է նախագծի ընդունմանը։
Նա մտավախություն ունի, որ այս նախագծին կարող են այլ քայլեր հաջորդել, որոնք երկրորդ պլան կմղեն ամենն ինչ ազգային է։
«Բայց Աստծուն փառք, որ դեռևս որոշում է չի կայացվել՝ հասարակական քննարկման դնելու խնդիր կա։ Ես սկզբունքորեն դեմ եմ։ Բազմաթիվ անիմաստ առարկաներ են անցնում՝ հասարակագիտություն, քաղաքագիտություն, որոնք ոչինչ չեն տալիս ուսանողներին, այդ ամենը թողած՝ 3 առարկա եք հանում՝ երեքն էլ սկսում են «հայ» բառով»,- նշում է հրապարակախոսը։

73195967_690600581427375_8485061265977245696_n
Предметы армянский язык, армянская литература и история Армении должны ли быть в спискек обязательного изучения в вузах или нет? На днях в прессе обсуждался этот вопрос, были опубликованы сведения, что Министерство образования, науки, культуры и спорта предусматривает проект изьятия этих предметов из числа обязательных.
Литературовед Давид Гаспарян говорит: если б такой проект был подготовлен в годы СССР, сказали бы, что Москва подавляет национальные ценности республик.
«Мы своими руками закрываем дорогу, которая необходима для подготовки хорошего специалиста. Наших специалистов из специалистов с общим развитием превращаем в узких специалистов», - отмечает литературовед и предлагает сделать обратное: расширить изучение указанных предметов, повысить уровень.
«Соросность входит в наш быт, в наше все – устранить национальное, войти в глобализационные процессы. Это – программа, которую осуществляет большой мир в отношении малых народов».
Публицист Меружан Тер-Гуланян говорит: он обижен на народ за то, что не оценили его азбуку. Он также против принятия проекта.
У него есть опасение, что за этим проектом могут последовать другие шаги, которые отодвинут на второй план все национальное.
«Но, слава Богу, решение пока не принято, пока есть задача вынесения на общественное обсуждение. Я принципиально против. Проходят множество бессмысленных предметов: обществоведение, политология, которые ничего не дают студентам, и оставив все это – снимаем 3 предмета, все три начинаются на слово «армянский»», - отмечает публицист.