Վիտալի Բալասանյանը փակագծերը չի բացում (տեսանյութ)
Հայաստանի և Արցախի քաղաքական վերնախավը պետք է քննարկի և գտնի այն կետը, որտեղից պետք է սկսեն բանակցությունները։ Այդ մասին այսօր Ստեփանակերտում կայացած ասուլիսում նշեց Արցախի ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։
«Օգոստոսի 5-ին մենք լսեցինք Նիկոլ Փաշինյանի «Արցախը Հայաստան է և վերջ» հայտարարությունը, որում ցանկացել է ասել՝ ես եմ ղեկավարը։ Նա չարաչար սխալվում է, դա քաղաքականության մեջ շատ վտանգավոր է»,- նշեց նա։
«Այն քաղաքականությունը, որ այս պահին վարում է Նիկոլ Փաշինյանը, Լևոն Տեր- Պետրոսյանի այն փաթեթն է, որը նա ցանկանում է կյանքի կոչել»։
Դիտարկմանը, թե ինչ մտահոգություններ նա ունի այն հարցի շուրջ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ջանքեր է գործադրում, որ Արցախը վերադառնա բանակցային սեղան, Վիտալի Բալասանյանը նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը չպետք է հրաժարվի այդ փաթեթից, որը գործադրվել է մինչ իր իշխանության գալը։
«Ինքն ասում է՝ նոր տեսլական եմ առաջ քաշել, այսինքն՝ Մինսկի խմբի 20 ավելի տարվա կատարած աշխատանքները հօդս է ցնդել։ Մենք տեսանք Ռուսաստանի ԱԳ Նախարար Լավրովի, Մինսկի խմբի համանախագահների, Ադրբեջանի նախագահի և դրսից տարբեր գեոպոլիտիկների հայտարարությունները, բոլորը բացասական են խոսել Նիկոլ Փաշինյանի այդ հայտարարության վերաբերալ։ Այսինքն, ի՞նչ է նշանակում «Արցախը Հայաստան է և վերջ»։ Մենք բոլորս գիտենք՝ Արցախը Հայաստան է, բայց այն քաղաքականությունը, որ պետք է մենք վարենք և վերջնական ստանանք լուծում Արցախի համար, այն է, որ Արցախի Հանրապետությունը պետք է վերադառնա բանակցային սեղան։ Բայց այն ուղեգիծը, որ Փաշինյանը ընտրել է, ես համոզված եմ, որ կա պայմանավորվածություն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որպեսզի հայտարարություններ անի, և Արցախը չվերադառնա բանակցային գործընթացների՝ որպես սուբյեկտ»։
Դիտարկմանը թե այդպիսի տեղեկություններ ո՞ւնի, թե՞ ոչ, Վիտալի Բալասանյանն ասաց, որ տեղեկությունները տողատակերով ասել է, և երբ որ ժամանակը գա, նա փակագծերը կբացի։
Բալասանյանը նշեց, որ ինքը չէր ցանկանա, որպեսզի ՀՀ իշխանությունները իրենց քաղաքականությունը տանեն ձախողման։
«Այն սխալները, ինչ արել են մեկուկես տարվա ընթացքում, պետք է արագ շտկեն։ Ես ժամանակ եմ տալիս, հորդորում եմ, խնդրում եմ՝  ՀՀ քաղաքական վերնախավը համապատասխան որոշում կայացնի և Արցախի քաղաքական վերնախավի հետ նստի, քննարկի, և գտնեն այն կետը, որտեղից պետք է սկսեն բանակցությունները»,- նշեց նա։

Виталий Баласанян не раскрывает скобки (видео)
Политическая элита Армении и Арцаха должна обсудить и найти тот пункт, откуда должны начать переговоры. Об этом сегодня на пресс-конференции в Степанакерте отметил бывший секретарь Совета национальной безопасности Арцаха Виталий Баласанян.
«5-го августа мы услышали заявление Никола Пашиняна “Арцах – это Армения и все”, в котором он захотел сказать: я – руководитель. Он очень ошибается, что в политике очень опасно», - отметил он.
«Политика, которую в настоящий момент ведет Никол Пашинян, это – пакет Левона Тер-Петросяна, который он хочет призвать к жизни».
На наблюдение, какие у него есть беспокойства по вопросу, что Республика Армения прилагает усилия, чтобы Арцах вернулся за стол переговоров, Виталий Баласанян отметил, что Никол Пашинян не должен отказываться от этого пакета, который использовался до его прихода к власти.
«Он говорит: я выдвинул новое видение, т. е. работа Минской группы на протяжении более 20 лет испарилась. Мы увидели заявления министра ИД России Лаврова, сопредседателей Минской группы, президента Азербайджана и различных зарубежных геополитиков, все негативно отозвались об этом заявлении Никола Пашиняна. То есть что означает «Арцах – это Армения и все». Все мы знаем, что Арцах – это Армения, но политика, которую мы должны вести и окончательно получить решение для Арцаха в том, что Республика Арцах должна вернуться за стол переговоров. Но та линия, которую выбрал Пашинян, я убеждено, что есть договоренность с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, чтобы делал заявления и Арцах не возвращался за стол переговоров в качестве субъекта».
На наблюдение, есть ли у него такие сведения, Виталий Баласанян сказал, что сведения сказаны между строк, и когда придет время, он раскроет скобки.
Баласанян отметил, что он не хотел бы, чтобы власти РА привели их политику к краху.
«Те ошибки, которые были сделаны на протяжении полутора лет, нужно быстро исправить. Я даю время, призываю, прошу политическую элиту РА принять соответствующее решение и сесть с политической элитой Арцаха, обсудить и найти тот пункт, откуда должны начать переговоры», - отметил он.