Արմեն Սարգսյանի հրավերով «Airbus»-ի բարձրաստիճան պատվիրակությունը կժամանի Հայաստան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով հոկտեմբերի 15-ից 18-ը Հայաստան են այցելելու աշխարհահռչակ «Airbus» ընկերության պաշտպանական և տիեզերական հարցերով փոխնախագահ Լիոնել Շամփոան և տարածաշրջանային պատասխանատու Վսեվոլոդ Կազակովը:
Նախագահ Սարգսյանի առաջին հանդիպումն ընկերության ղեկավարության հետ կայացել էր դեռեւս այս տարվա հունիսին Լը Բուրժեում անցկացված՝ Փարիզի միջազգային ավիացիոն ցուցահանդեսի շրջանակում. Արմեն Սարգսյանն այցելել էր ընկերության տաղավար, հանդիպել ղեկավարության հետ: Հենց այստեղ էլ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Հայաստան այցելության և համագործակցության հնարավորությունների շուրջ քննարկումները շարունակելու վերաբերյալ:
«Airbus»-ը համաշխարհային տիեզերաօդային ոլորտի առաջատար ընկերություններից է, և Հայաստան այցի շրջանակում «Airbus»-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաները քննարկելու են մեր երկրի ոլորտային արդյունաբերությանն աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները: Ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ կրթական ծրագրերի իրականացմամբ, հայաստանյան ինստիտուտների հետ համագործակցության հաստատմամբ: Մասնավորապես, «Airbus»-ը պատրաստակամություն է հայտնել կրթական և վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնել առաջատար ֆրանսիական տիեզերաօդային համալսարանի՝ Ավիացիայի և տիեզերքի Ազգային բարձրագույն դպրոցի մասնակցությամբ:
Օդանավերի արտադրությամբ զբաղվող «Airbus» ընկերությունը խոշորագույն ավիացիոն և տիեզերական ընկերությունն է Եվրոպայում: Այստեղ մշտապես կարևորում են նորարարական լուծումների և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը, ինչը նոր հնարավորություններ է ստեղծում թռիչքների ապագայի համար:

По приглашению Армена Саркисяна в Армению прибудет делегация “Airbus”
По приглашению президента Республики Армения Армена Саркисяна с 15 по 18 октября Армению посетят вице-президент  по оборонным и космическим вопросам всемирно известной компании “Airbus” Лионель Шампоа и ответственный по региону Всеволод Казаков.
Первая встреча президента Саркисяна с руководством компании состоялась еще в июне этого года в рамках Парижской международной авиационной выставки. Армен Саркисян посетил павильон компании, встретился с руководством компании. Именно здесь была достигнута договоренность о визите в Армению и продолжении обсуждений вокруг возможного сотрудничества.
“Airbus” - одна из ведущих компаний в мировой космической сфере, и в рамках визита в Армению высокопоставленные чиновники “Airbus” обсудят возможности оказания содействия отраслевой промышленности нашей страны. Компания заинтересована в реализации образовательных программ с Арменией, налаживании сотрудничества с армянскими институтами. В частности, компания “Airbus” выразила готовность осуществить образовательные и учебные программы при участии ведущего французского космического авиационного университета - Национальной высшей школы авиации и космоса.
Компания “Airbus”, занимающаяся производством самолетов, является крупнейшей авиационной и космической компанией в Европе. Компания постоянно ппринимает инновационные решения и современные технологии, которые создают новые возможности для будущего полетов.