Բարձրացե՞լ են արդյոք ուսուցիչների աշխատավարձերը
Գեղարքունիքի մարզի Լիճք համայնքի բնակիչ, պատմաբան Վանո Կարապետյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադարձավ այդ հարցին։
Պարոն Կարապետյանը նախ ասաց, որ աշխատավարձերի 10 տոկոսով բարձրացումները եղել են ոչ հասցեական, այսինքն՝ հաստիքային աշխատողներինը (տնօրեն և այլն) չի բարձրացվել։
Խոսելով ուսուցիչների բուն աշխատավարձի բարձրացման մասին՝ ասաց․
«Օրինակ մեկ դրույք ժամաքանակ պարապող ուսուցիչների դրույքը 22 ժամն է լինում, իսկ ամսական վճարման գումարը՝ տարբեր դպրոցներում տարբեր են դրույքաչափերը։ Եթե օրինակի համար ընդունենք 1 դրույքի համար 100 հազար դրամ աշխատավարձ է տրվում, ապա աշխատավարձը 10 տոկոսով բարձրանալու դեպքում ավելանում է 10 հազար դրամով 110 հազար դրամ, իսկ օրինակ 1 դրույքից ցածրը, օրինակ՝ կեսը 11 ժամանոց ժամաքանակի դեպքում 5 տոկոսով է աշխատավարձը բարձրացել»։
Այսպիսի իրավիճակում, ըստ պատմաբանի՝ բարձր աշխատավարձ ստացողների աշխատավարձը շատ է բարձրացել, իսկ քիչ աշխատավարձ ստացողներինը 5, 6, 7 տոկոսով և այլն․
«Այսինքն՝ համամասնությունը չի պահպանվել, չի բարձրացել բոլորի աշխատավարձը հավասարաչափ և այլն, և այլն։ Ուսուցիչ կա, որ 20 հազար դրամ է ստանում, աշխատավարձը 4-5 հարյուր դրամով է բարձրացել, նայած թե որ դպրոցն է»։
Կարապետյանը նաև նշեց, որ դպրոցներում ևս մեկ խնդիր կա, որը նախախարը կամ տեղակալը նախկինում ասել են, թե  հիմնականում ուսուցիչների աշխատավարձերը պակաս է նրա համար, քանի որ մեկ դրույքի վրա երկու մարդ է աշխատում, դրա համար էլ իրենց աշխատավարձը ցածր է։ Բայց սա, ըստ նրա, այդքան էլ իրականությանը չի համապատասխանում։
Իրականությունը, ըստ Վանո Կարապետյանի, այն է, որ միշտ չէ՝ ուսուցչի աշխատավարձը կախված է նրանից, թե որ ինքն ունի 1 դրույք կամ մեկ դրույքից պակաս ժամաքանակ։ «Ուսուցչի աշխատավարձը հիմնականում գոյանում է դպրոցի աշակերտների թվաքանակից․ այսինքն՝ որքան շատ է դպրոցում աշակերտը, այնքան դրույքաչափը բարձր է լինում, որքան քիչ՝ դրույքաչափը քիչ»,- ընդգծեց նա։
Պատմաբանը պարզաբանեց, թե քանի որ Հայաստանում ծնելիության մակարդակն իջել է, սերունդը քիչ է, աշակերտների քանակն էլ է քիչ դպրոցներում, ուստի դրա արդյունքում դպրոցներում կան 20 հազար, 25 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող ուսուցիչներ։
Նվազագույն աշխատավարձի մասին օրենքի համաձայն, շարունակեց նա, 55 հազար դրամն է նվազագույն աշխատավարձը, սակայն ուսուցիչներ կան ստանում են 20 հազար, 30 հազար դրամ աշխատավարձ, այսինքն՝ կա հակասություն։
«Պատկերավոր օրինակ բերենք․ Գեղարքունիքի մարզ, Լիճք համայնքի հիմնական դպրոց։ Դպրոցը փոքր է, 72 աշակերտ ունի։ Դպրոցում աշխարհագրության մեկ ուսուցիչ կա, պետության կողմից աշխարհարագրության ժամանաքանակը սահմանված է 6 ժամը։ Էդ մարդը 6 ժամը դասավանդում է ու ստանում 20 հազար դրամ մաքուր աշխատավարձ։ 20 հազարով եթե  մարդն աշխատում է, շատ հանգիստ կարող դուրս գալ ու փաստաթուղթ «հանել», գնալ ու դառնալ նպաստի շահառու, նպաստ ստանալ։ Այսինքն՝ նրանց աշխատավարձը մոտիվացնող չէ։ Եվ ըստ օրենքի, թե 55 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ չկա, սուտ է։ Ես գիտեմ դրույքով աշխատողի, որ դպրոցում կես դրույքով օպերատոր է աշխատում, ստանում է 28 հազար 500 դրամ աշխատավարձ»,- շարունակեց նա։
Պատմաբանը հիշեցրեց Գյումրիի «Սաստեքս» կարի արտադրամասի դեպքը, երբ աշխատողները բողոք էին ներկայացրել, որ սահմանված նվազագույն աշխատավարձից ավելի ցածր աշխատավարձ են ստանում, և Մարդու իրավունքների պաշտպանը գրանցեց իրավունքների խախտում։
«Հիմա նույն խնդիրը կա․ կապ չունի մասնավոր, թե պետական սեկտորում է։ Որ կանգնում, ասում են՝ Հայաստանում ուսուցիչը ստանում է մոտավորապես 120 հազար դրամ միջինը, սուտ է։ Ամենաշատը 110-120 հազար դրամ են ստանում, իսկ միջինը՝ 60-70 հազար դրամ»,- եզրափակեց Վանո Կարապետյանը։

Повысились ли зарплаты учителей?
Житель общины Личк Гегаркуникской области, историк Вано Карапетян обратился к этому вопросу в беседе с “А1+”.
Господин Карапетян прежде всего сказал, что повышения зарплат на 10% были неадресные, т. е. зарплаты штатных работников (директор и др.) не повысились.
Говоря о повышении зарплаты учителей, сказал:
“К примеру, ставка учителей, занимающихся на одну ставку, составляет 22 часа, а сумма, выплачиваемая в месяц – в разных школах разные ставки. Если к примеру, за 1 ставку выплачивается зарплата в 100 тысяч драм, то в случае повышения зарплаты на 10% увеличивается на 10 тысяч драм, 110 тысяч драм, а например, если ниже 1 ставки, к примеру в случае 11 часов, зарплата повысилась на 5%”.
В такой ситуации, по мнению историка, зарплата тех, кто получает высокую зарплату, повысилась значительно, а тех, кто получает низкую зарплату – на 5, 6, 7% и др.
«То есть пропорциональность не соблюдена, не повысилась зарплата всех в равной мере и т. д. и т. п. Есть учитель, получающий 20 тысяч драм, зарплата повысилась на 400-500 драм, смотря какая школа».
Карапетян также отметил, что в школах есть еще одна проблема, что министр или заместитель ранее говорили, что в основном зарплаты учителей низкие потому, что на одной ставке работает два человека, поэтому их зарплата низкая. Но это, по его словам, не так уж соответствует действительности.
Действительность, по мнению Вано Карапетяна, в том, что не всегда зарплата учителя зависит от того, что у него есть 1 ставка или меньше ставки. “Зарплата учителя в основном формируется от количества учащихся в школе, т. е. чем больше учеников в школе, тем выше ставка, чем меньше – тем меньше”, - подчеркнул он.
Историк пояснил, что поскольку уровень рождаемости в Армении снизился, нового поколения мало, в школах мало учеников, в результате этого в школах есть учителя, получающие зарплату 20 тысяч, 25 тысяч драм.
Согласно закону о минимальной зарплате, продолжил он, минимальная зарплата составляет 55 тысяч драм, однако есть учителя, получающие 20 тысяч, 30 тысяч драм, т. е. имеется противоречие.
“Приведем наглядный пример: Гегаркуникская область, начальная школа общины Личк. Школа небольшая, 72 ученика. В шкле есть один учитель географии, количество часов по географии государством установлено 6 часов. Этот человек преподает 6 часов и получает чистую зарплату 20 тысяч драм. Если этот человек работает за 20 тысяч драм, он очень спокойно может выйти и получить документ, стать бенефициаром пособия, получать пособие. То есть их зарплата не мотивирует. И согласно закону, что нет зарплаты ниже 55 тысяч, это ложь. Я знаю штатного работника, работающего в школе оператором на полставки, получает зарплату 28 тысяч 500 драм”, - продолжил он.
Историк вспомнил случай швейного цеха “Састекс” в Гюмри, когда работники подали жалобу, что получают зарплату ниже установленной минимальной зарплаты, и Защитник прав человека зафиксировал нарушение закона.
“Сейчас есть та же проблема, не имеет значения в частной сфере, или государственной. Когда встают и говорят: в Армении учитель получает приблизительно 120 тысяч драм в среднем, это ложь. Самое большее получают 110-120 тысяч драм, а в среднем 60-70 тысяч драм”, - заключил Вано Карапетян.