Օրացույց. 15-ը հոկտեմբերի. «Ռ. Քոչարյանին մի կապեք հոկտեմբերի 27-ի հետ, մեր թշնամին կուրախանա» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1997-ի հոկտեմբերի 15-ին Երեւանի պետական հանրախանութը ներկայացվում է միջազգային մրցույթի։ Մրցույթում դիմորդը մեկն է՝ հանրախանութի կոլեկտիվը, որն առաջարկում է 860 հազար դոլար։ Հանրախանութի տնօրենն ասում է, որ տարեկան պետբյուջե կմուծեն 5 միլիոն դոլար հարկ:
Նույն օրը Երեւանի կենդանաբանական այգում արտառոց միջոցառում է՝ Մանուկ գետաձին տեղափոխվում է նոր բնակարան։ Ճանապարհին գետաձին հաջողացրեց վնասել մեկ ավտոմեքենա։
Նույն օրը Խոսրով Հարությունյանը հրամանագիր է ստորագրում «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթի խմբագիր Լիազա Ճաղարյանին պաշտոնանկ անելու մասին։ Իր հրամանագիրը Հարությունյանը պատճառաբանում է նրանով, որ թերթը վնասում է խորհրդարանի հեղինակությանը։ Աշխատակազմը հակադարձում է՝ գոհ եղիր, որ խորհրդարանի ամբիոնից հնչած հայհոյանքները չենք հրապարակել։
Դաշնակցական պատգամավոր Դավիթ Լոքյանը դիմում է հայ ժողովրդին՝ եթե տեղյակ եք էներգետիկ ճգնաժամին առնչվող չարաշահումների դեպքերի, դիմեք խորհրդարանում օրերս ստեղծված 92-93 թվականներին էներգակիրների ներկրման, էներգակիրների ծավալին եւ էներգետիկ վարկերի արդյունավետությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովին:
Քաղաքացիները 2001-ի այս օրերին տեղեկանում են, թե րոպեավճարի կիրառումից հետո ինչքան է նրանց օգտագործած խոսելաժամանակը։ Ոչ ոք չի կարողանում հասկանալ, թե ներկայացված գումարի որ մասն է ներքաղաքային եւ որ մասը միջքաղաքային հեռախոսազանգի գումար:
Նույն շաբաթվա ընթացքում «Արմենթելը» պատրաստվում է ներկայացնել սեպտեմբեր ամսվա րոպեավճարի հաշիվները։ Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը շարունակում է պնդել, որ րոպեավճարի կիրառումն արգելված է:
2001-ի այս օրը «Ազգային Անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանն ընդդիմությանը խորհուրդ է տալիս Ռոբերտ Քոչարյանին չկապել հոկտեմբերի 27-ի հետ, մեր թշնամին կուրախանա։ Իսագուլյանը նկատում է, որ ընդդիմությունը քաղաքական, սոցիալական կամ տնտեսական ծրագիր չունի:
Նույն օրը կառավարության գործողություններից բողոքում են Երեւանի թիվ 1 կլինիկական, թիվ 1 մանկական կլինիկական հիվանդանոցները եւ նրան առընթեր բուժական հիմնարկները։ Դրանք լուծարվում են, միավորվում եւ հանձնվում քաղաքապետարանին։ Անձնակազմը պնդում է՝ կառավարությունն իրենց երկու տարվա աշխատավարձ է պարտք, մինչդեռ հիվանդների մուծած գումարներից իրենց ոչ մի լումա չի տրվել:
2006-ի հոկտեմբերի 15-ին ավտովթարի արդյունքում մահանում է երգչուհի Վարդուհի Վարդանյանը։ Ողբերգությունը տեղի է ունեցել Սեւան-Երեւան ավտոմայրուղու վրա, երբ երգիչների խումբը վերադառնում էր Մարտունի քաղաքում տեղի ունեցած համերգից։
Մանկատների եւ ծերանոցների միջոցով «Մադոննան» կողոպտել է մեր պետական բյուջեն։ 2012-ի հոկտեմբերի 15-ին այս բացահայտումը հրապարակում է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը։ «Մադոննա»-ից բացի, եւս չորս կազմակերպություն է անցնում նույն մեղադրանքով։ Բոլորի գործերն Արտակ Շաբոյանն ուղարկել է դատախազություն:

Календарь: 15-е октября: «Р. Кочаряна не связывайте с 27-м октября, наш враг обрадуется» (видео)
15-го октября 1997 года Ереванский государственный универмаг представляют на международный конкурс. На конкурсе заявитель один – коллектив универмага, который предлагает 860 тысяч долларов. Директор универмага говорит, что они будут платить в госбюджет 5 миллионов долларов налогов в год.
В тот же день в Ереванском зоопарке необычное мероприятие: бегемот Манук переезжает в новую квартиру. По дороге бегемоту удалось повредить один автомобиль.
В тот же день Хосров Арутюнян подписывает приказ об увольнении редактора газеты “Айастаны Анрапетутюн” Лиазы Чагарян. Арутюнян мотивирует свой приказ тем, что газета наносит ущерб авторитету парламента. Аппарат возражает: будь доволен, что мы не опубликовали ругательства, звучащие с кафедры парламента.
Дашнакский депутат Давид Локян обращается к армянскому народу: если вы знаете случаи злоупотреблений, связанные с энергетическим кризисом, обращайтесь в созданную на днях в парламенте временную комиссию, изучающую эффективность импорта энергоносителей в 92-93 годах, объём энергоносителей и энергетических кредитов.
Граждане в эти дни 2001 года узнают, сколько времени они разговаривали после применения поминутной оплаты. Никто не может понять, какая часть представленной суммы – это сумма внутригородских и какая часть междугородних телефонных звонков.
На протяжении той же недели “Арментел” собирается представить счета за поминутную оплату за сентябрь. Министр юстиции Давид Арутюнян продолжает утверждать, что применение поминутной оплаты запрещено.
В этот день 2001 года председатель партии “Национальная безопасность” Гарник Исагулян рекомендует оппозиции не связывать Роберта Кочаряна с 27-м октября, наш враг обрадуется. Исагулян замечает, что у оппозиции нет политической, социальной или экономической программы.
В тот же день на действия правительства жалуются Ереванская клиническая больница № 1 и прикрепленные к ней медицинские учреждения. Они распускаются, объединяются и передаются мэрии. Персонал утверждает: правительство должно им зарплату за два года, между тем из денег, заплаченных больными, им не дали не копейки.
15-го октября 2006 года в результате автомобильной аварии погибает певица Вардуи Варданян. Трагедия произошла на автомагистрали Ереван-Севан, когда группа певцов возвращалась с концерта в Мартуни.
Посредством детских домов и домов престарелых “Мадонна” разграбила наш государственный бюджет. 15-го октября 2012 года это разоблачение публикует Государственная комиссия защиты экономической конкуренции. Помимо “Мадонны”, по тому же обвинению проходят еще четыре организации. Дела всех Артак Шабоян направил в прокуратуру.