31013F9900000578-3437445-image-a-1_1454970989975
ICANN  ընկերության նախագահ Յորան Մարբին WCIT համաժողովի պանելային քննարկման զեկուցողներից մեկն էր։ Նա Հայաստանում մասնակցեց նաև N 2 համացանցային կառավարման համաժողովին։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում նա նշեց՝ առաջին անգամ է Հայաստանում և շատ տպավորված է։
«Ես առաջին անգամ եմ Հայաստանում և վայելում եմ այս ամենը․ ձեր ուտելիքը, հյուրընկալությունը, գինիները: Հրաշալի է։ Ձեր ինտերնետ հանրության հետ մեր հարաբերությունները շատ վաղուց են ձգվում, և նրանք մեզ օգնել են հասկանալ այն, ինչը մենք միշտ ասում ենք՝ ինտերնետն ինչպես գլոբալ է, այնպես էլ՝ լոկալ։ Շատ կարևոր է ուշադրություն դարձնել հատկապես լոկալ հատվածին։ Դուք մեզ դրանում օգնում եք»,- նշեց Մարբինը։
Նա ասում է՝ Հայաստանը տեխնոլոգիական կենտրոն դառնալու ներուժ ունի, քանի որ այստեղ մարդիկ հասկացել են, որ պետք է միասին աշխատեն՝ Կառավարությունը, մասնավոր և գործարար ոլորտները, միջազգային հանրությունը։
«ICANN –ը արդեն աշխատում է ինչպես ձեր նախարարության, հասարակության հետ, այնպես էլ մասնավոր ոլորտի հետ։ Հենց դրանում է կայանում մեր դերը՝ մենք չենք ընտրում մի կողմին ու աշխատում միայն նրա  հետ։ Ասեմ  նաև, որ 2 տարի առաջ մենք ստորագրել ենք համաձայնագիր։ Այն հիմնականում վերաբերում էր հնարավորությունների ավելացմանը, նախապատրաստական կուրսերին և այլն»։ Ասում է՝  ինքն այստեղ է եկել Հայաստանից սովորելու համար։
«Հայաստանը կարող է այլ երկրներին սովորեցնել համախմբվել, միասին աշխատել թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում գիտելիքներն ավելացնելու ուղղությամբ։ Հայաստանը դա ցույց տվեց մասնավորապես այս միջոցառումների ընթացքում»։
Դիջիթեքից և մասնակցող պատանիներից իր ստացած տպավորությունների մասին ասաց․ «Ես ծեր եմ։ Իրականում՝ ես այստեղ եմ, որպեսզի ներկայացնեմ և բացատրեմ ինտերնետի գործունեության մեխանիզմները և որոշ բազային մանրամասներ և տեսնելով նրանց հասկանում եմ, որ ես ավելի շատ բան ունեմ նրանցից սովորելու քան նրանք ինձնից»,- նշեց ընկերության նախագահը։

31013F9900000578-3437445-image-a-1_1454970989975
Президент компании ICANN   Йоран Марби является одним из докладчиков панельного обсуждения форума WCIT. В Армении он также принял участие в форуме интернет-управления N 2. В беседе с «А1+» он отметил: в Армении впервые и очень впечатлен.
«Я впервые в Армении и наслаждаюсь всем этим: вашей едой, гостеприимством, винами. Великолепно. Наши отношения с вашим интернет-сообществом длятся давно, и они помогли нам понять то, что мы всегда говорим: интернет как глобален, так и локален. Очень важно обращать внимание в особенности наш локальный сектор. Вы помогаете нам в этом»,- отметил Марбин.
Он говорит: у Армении есть потенциал для того, чтобы стать технологическим центром, поскольку здесь люди понял, что нужно работать вместе: Правительство, частная и бизнес-среда, международное сообщество.
«ICANN уже работает как с вашим министерством, обществом, так и с частной сферой. Именно в этом состоит наша роль: мы не выбираем одну сторону и работаем только с ней. Скажу также, что 2 года назад мы подписали соглашение. Оно в основном касалось увеличения возможностей, подготовительных курсов и др.». Говорит: он приехал сюда, чтобы учиться у Армении.
«Армения может научить другие страны сплочению, совместной работе для увеличения знаний в сфере цифровых технологий. Армения продемонстрировала это в частности во время этих мероприятий».
O своих впечатлениях о диджитеке и участвующих молодых людях он сказал: «Я стар. В действительности, я здесь, чтобы представить и объяснить механизмы действия интернета и некоторые базовые детали и смотря на них, понимаю, что мне больше есть чему поучиться от них, чем у них от меня», - отметил президент компании.