Կմեկնարկեն հին կոյուղագծերը նորով փոխարինելու աշխատանքները
Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման (Մ-6) միջպետական ավտոճանապարհի Թումանյան-Բագրատաշենի մաքսային անցակետ 51,74 կմ երկարությամբ հատվածում հիմնանորոգումը շարունակվում է։ Հիմնականում կատարվում են հողային, հորատապայթեցման, ջրահեռացման խողովակների, հենապատերի և մայթերի կառուցման աշխատանքներ։
Մասնավորապես, Մ6 միջպետական ճանապարհի՝ Ալավերդի քաղաքի վարչական տարածքով անցնող հատվածում ներկայում իրականացվում են հենապատի կառուցման, ստորգետնյա կապի մալուխների անցկացման համար անհրաժեշտ խողովակների տեղադրման և դրա հետ կապված հողային աշխատանքներ։ Նշենք, որ գործող երթևեկության պայմաններում աշխատանքների՝ միանգամից, ամբողջ ծավալով իրականացումն անհնար է, քանի որ ճանապարհը բավականին նեղ է, և այդ պարագայում կփակվի ամբողջ երթևեկելի մասը։ Այս հանգամանքից ելնելով՝ մոտավորապես մեկ շաբաթ հետո, երբ կապի մալուխների խողովակների մեծ մասը տեղադրված կլինի, և փորված խրամուղին կծածկվի, նշված հատվածում կմեկնարկեն հին կոյուղագծերը նորով փոխարինելու աշխատանքները։
Կապալառու կազմակերպության կողմից նաև աշխատանքներ են տարվում՝ մինչև տարեվերջ նշված հատվածում հիմնական շինարարական աշխատանքներն ավարտելու և երթևեկելի պայմաններ ապահովելու համար։
Տեղեկացնենք, որ նորոգվելու են նաև Ալավերդի քաղաքի վարչական տարածքում գտնվող երկու կամուրջները. վերականգնման նախագծային աշխատանքներն ավարտված են, և այժմ իրականացվում է կամուրջների վերականգնումը Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման (Մ6) միջպետական ավտոճանապարհի վերականգնման և բարելավման ծրագրում ներառելու գործընթացը։

Начнутся работы по замене старых канализационных линий на новые
Поддержи А1+!На участке межгосударственной автодороги М6 Ванадзор – Алаверди - граница Грузии - Туманян-Баграташен длиной в 51,74 км продолжается капитальный ремонт. В основном проводятся земельные работы, работы по бурению, прокладке дренажных труб, опорных стен и тротуаров.
В частности, на участке межгосударственной дороги М6, проходящей через административную территорию города Алаверди, в настоящее время осуществляются работы по строительству опорной стены, установке труб, необходимых для проведения подземных кабелей связи и связанные с этим земельные работы. Отметим, что в условиях непрекращающегося движения осуществление работ в полном объеме невозможно, поскольку дорога довольно узкая, и в этом случае вся проезжая часть окажется перекрытой.
Исходя из этого, примерно через неделю, когда большая часть кабелей связи будет установлена, и вырытая траншея будет закрыта, на указанном участке начнутся работы по замене старых канализационных линий на новые.
Со стороны компании-подрядчика ведутся работы также и по завершению основных строительных работ на указанном участке до конца года и обеспечению условий движения.
Будут отремонтированы также два моста, расположенных на административной территории города Алаверди. Проектные работы по восстановлению уже завершены, и в настоящее время осуществляется восстановление мостов по программе восстановления и улучшения межгосударственной автодороги М6 Ванадзор – Алаверди - граница Грузии.