Նիկոլ Փաշինյանն ու Ալեքսիս Օհանյանը հանդիպել են (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է WCIT 2019 մասնակից, Reddit սոցիալական ցանցի համահիմնադիր, ամերիկահայ գործարար Ալեքսիս Օհանյանին:
Վարչապետը ողջունել է Ալեքսիս Օհանյանին Հայաստանում, Հայաստանի կառավարությունում և կարևորել նրա մասնակցությունը ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին: «Մենք հպարտանում ենք աշխարհի տարբեր երկրներում հաջող գործունեությամբ աչքի ընկնող մեր հայրենակիցների ձեռքբերումներով, ովքեր միջազգային ասպարեզում ճանաչելի են դարձնում մեր հայրենիքը: Ուրախ եմ հյուրընկալել Ձեզ այստեղ և քննարկել համատեղ ծրագրերի, Հայաստանի զարգացման  փոխշահավետ նախագծերի հնարավորությունները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ալեքսիս Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին գնահատականների համար՝ նշելով, որ ուրախ է նորից այցելել Հայաստան, որտեղ անցկացվում է համաշխարհային մասշտաբի այսպիսի կարևոր տեխնոլոգիական միջոցառում: «Հայաստանը մարդկային տաղանդի մեծ ներուժ ունի, զարգանալու և բարգավաճելու բազմաթիվ հնարավորություններ  և մաս կազմելու համաշխարհային տեխնոլոգիական առաջընթացի»,- իր խոսքում ասել է Ալեքսիս Օհանյանը:
ՀՀ վարչապետը և ամերիկահայ գործարարը քննարկել են Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովի ընթացքին, ՏՏ ոլորտում համագործակցությանը, այդ բնագավառում երիտասարդների և կանանց ներգրավվածության խթանմանը վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը ՏՏ ոլորտը հռչակել է գերակայություն՝ նպատակադրելով Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական երկիր: Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է ընթացիկ ծրագրերը մեր երկրում բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ:

Никол Пашинян и Алексис Оганян встретились (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня участника WCIT 2019, соучредителя социальной сети Reddit, американского бизнесмена армянского происхождения Алексиса Оганяна.
Пашинян приветствовал Алексиса Оганяна в правительстве Армении и подчеркнул важность его участия в 23-м Всемирном конгрессе по информационным технологиям. “Мы гордимся достижениями наших соотечественников, которые добились успеха в разных странах мира и представляют нашу Родину на международной арене. Я рад принять Вас здесь и обсудить возможности реализации совместных программ, взаимовыгодных проектов по развитию Армении”, - отметил Никол Пашинян.
Алексис Оганян поблагодарил премьер-министра за высокую оценку, отметив, что он рад снова посетить Армению, где проходит такое важное технологическое событие мирового масштаба. “Армения обладает огромным потенциалом человеческого таланта, многочисленными возможностями для развития и процветания, а также для того, чтобы стать частью мирового технологического прогресса”, - сказал Алексис Оганян.
Никол Пашинян и Алексис Оганян обсудили вопросы, связанные с 23-й Всемирной конференцией по информационным технологиям, сотрудничеством в области информационных технологий, поощрением участия молодежи и женщин в этой сфере. Никол Пашинян подчеркнул, что правительство объявило ИТ-сектор приоритетным и стремится превратить Армению в технологическую страну. В этом контексте глава правительства представил текущие программы развития высоких и информационных технологий в нашей стране.