Բալասանյանի ակնարկը վերաբերում է նաև վարչապետ Փաշինյանին. Վարուժան Ավետիսյան (տեսանյութ)
«Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցության անդամ Վարուժան Ավետիսյանն դատական նիստից հետո անդրադարձավ Արցախի նախագահի թեկանածու, գեներալ-մայոր Վիտալի Բալասանյանի հայտարարություններին։
Բալասանյանը երեկ հարցազրույցի ժամանակ ասել էր, որ 2016 թվականին ներել են «Սասնա ծռերին» և «չեն ոչնչացրել և կոչնչացնեն բոլոր նրանց, որոնք կոտնձգեն պետության, ժողովրդի, Արցախի իշխանությունների դեմ»։
«Իրականում ակնարկը վերաբերում է նաև վարչապետ Փաշինյանին, իշխանության ներկայացուցիչներին, այդ ամբողջը որպես մեկ խոսք, մեկ հայտարարված նպատակ պետք է դիտել», - ասաց Ավետիսյանը։
Այդ նպատակը, ըստ քաղաքական գործչի, նախկինների ռևանշն է արդեն զինված մեթոդներով։ Նա ասաց, որ Բալասանյանն արդեն որերորդ անգամ «կոլեկտիվ «Մենք»-ի՝ «5-րդ շարասյան անունից է հանդես գալիս»։
Ավետիսյանը պարզաբանեց, որ նկատի ունի այն շարասյունը, որի մասն են Սերժ Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը, Ստեփանակերտի իշխանությունները, Բալասանյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Մենք պահանջել ենք իշխանություններից քաղաքական կամք գործադրել, միջոցներ ձեռք առնել», - ընդգծեց գործիչը՝ շարունակելով իր անդրադարձը։
Քաղաքական գործիչը համարում է, որ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանին չեզոքացրել է 5-րդ շարասյունը՝ ազատվելով «Մարտի 1»-ի գործով կարևոր վկայից, ընդ որում՝ նշելով, որ Հարությունյանը պետք է ներգրավված լիներ որպես մեղադրյալ։
«Կարևոր չէ՝ իրեն սպանել են, թե դրդել են ինքնասպանության, դա բնավ կարևոր չէ»,- նկատեց Վարուժան Ավետիսյանը։

Намек Баласаняна относится и к премьер-министру Пашиняну: Варужан Аветисян (видео)
Член панармянской партии «Сасна црер» Варужан Аветисян после судебного заседания обратился к заявлениям кандидата в президенты Арцаха, генерала-майора Виталия Баласаняна.
Баласанян во время вчерашнего интервью сказал, что в 2016 году простили «Сасна црер» и «не уничтожили и уничтожат всех тех, кто посягнут на государство, народ и власти Арцаха».
«В действительности намек касался и премьер-министра Пашиняна, представителей власти, все это нужно рассматривать как одну речь, одну заявленную цель», - сказал Аветисян.
Эта цель, по мнению политического деятеля, это – реванш бывший уже вооруженными методами. Он сказал, что Баласанян уже в который раз выступает от имени «коллективного «Мы» - 5-й колонны».
Аветисян пояснил, что имеет в виду ту колонну, частью которой являются Серж Саркисян, Роберт Кочарян, власти Степанакерта, Баласанян, бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян.
«Мы потребовали от властей применить политическую волю, предпринять меры», - подчеркнул деятель, продолжив свое обращение.
Политический деятель считает, что бывшего начальника полиции Айка Арутюняна нейтрализовала 5-я колонна, освободившись от важного свидетеля по делу «1-го Марта», причем отмечая, что Арутюнян должен был быть привлеченным в качестве обвиняемого.
«Неважно, убили его или подтолкнули к самоубийству, это естественно неважно», - заметил Варужан Аветисян.