Ցմահ դատապարտյալի գործով նիստը հետաձգվեց (տեսանյութ)
Երևան քաղաքի Վերաքննիչ քրեական դատարանում, դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի նախագահությամբ, ընթանում է ցմահ դատապարտյալ Ստեփան Գրիգորյանի վաղաժամ ազատման գործով դատախազության վերաքննիչ բողոքի նիստը։
Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր ցմահ դատապարտյալին վաղաժամ ազատ արձակելու հայցը, սակայն դատախազությունը բողոքարկել էր այն։
Դատավոր Մխիթարյան ասաց, որ մեղադրող կողմը չի ներկայացել, դատախազը գրավոր դիմել էր դատարանին, որպեսզի հետաձգվի բողոքի քննությունը, քանի որ գործուղման մեջ է։ Նախագահող դատավորը նաև ասաց, որ Ստեփան Գրիգորյանի փաստաբանը տեղեկացրել է դատարանին, որ այլ նիստով պայմանավորված՝ չի կարող ներկա լինել նիստին։ Մխիթարյանը Գրիգորյանից հետաքրքրվեց, թե արդյոք ցանկանո՞ւմ է, որ դատական նիստը ընթանա՝ հաշվի առնելով, որ նրա փաստաբանը և մեղադրող կողմը ներկա չեն։
Գրիգորյանը դեմ չարտահայտվեց նիստը հետաձգելուն։ Դատարանը, հաշվի առնելով թե՛ պաշտպանական կողմի դիրքորոշումը, թե՛ մեղադրող կողմի բացակայության պատճառները,այն հետաձգեց. նիստը կշարունակվի նոյեմբերի 4-ին, ժամը 16:00-ին։
Հիշեցնենք, որ Ստեփան Գրիգորյանը ձերբակալվել է 1996 թվականին: 1997 թ. դեկտեմբերի 25-ին Գերագույն դատարանի որոշմամբ դատապարտվել է մահապատժի,որը 2003թ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով փոխվել է ցմահ ազատազրկման։

Судебное заседание по делу пожизненно заключенного отложено (видео)
В Апелляционном уголовном суде города Еревана, под председательством судьи Рубика Мхитаряна, проходит заседание апелляционной жалобы прокуратуры по делу о досрочном освобождении пожизненно заключенного Степана Григоряна.
Суд первой инстанции удовлетворил иск о досрочном освобождении пожизненно заключенного, однако прокуратура обжаловала его.
Судья Мхитарян сказал, что сторона обвинения не явилась, судья письменно обратился в суд, чтобы отложить расследование жалобы, поскольку он находится в командировке. Председательствующий судья также сказал, что адвокат Степана Григоряна проинформировал суд о том, что в связи с другим заседанием не может присутствовать на заседании.  Мхитарян поинтересовался у Григоряна, хочет ли он, чтобы состоялось судебное заседание, учитывая, что его адвокат и обвиняющая сторона не присутствуют.
Григорян не высказался против отложения заседания. Суд, учитывая и позицию стороны защиты, и причины отсутствия стороны обвинения, отложил его, заседание продолжится 4-го ноября, в 16:00.
Напомним, что Степан Григорян был арестован в 1996 году. 25-го декабря 1997г. решением Верховного суда осужден на смертную казнь, которая указом Роберта Кочаряна была заменена на пожизненное заключение.