Նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին։
Հանդիպման սկզբում նախարար Արայիկ Հարությունյանը ցավակցություն է հայտնել նախագահ Ժակ Շիրակի մահվան կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ նրա կառավարման օրոք հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն աննախադեպ վերելք են ապրել։
Դեսպան Ժոնաթան Լաքոթն իր խոսքում կարևորել է Հայաստանում ֆրանսիական դպրոցի դերը՝ փոքր-ինչ ձևափոխելով Շառլ Ազնավուրի հայտնի արտահայտություններից մեկը և նշելով, որ դպրոցը պետք է լինի 100%-ով հայկական և 100%-ով՝ ֆրանսիական։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի զարգացման և այնտեղ նոր ծրագրերի իրականացման հարցը, ինչպես նաև «ԵՄ-ն՝ նորարարությունների համար» ծրագրի շրջանակում ԹՈՒՄՈ-ի ծրագրի և Ֆրանսիական համալսարանի միջև համագործակցության ուղղությունները։ Հիշեցնենք, որ այդ ծրագրի նպատակը բարձրագույն կրթության համար ԹՈՒՄՈ կենտրոնի ստեղծումն է, որի ենթակառուցվածքներն օգտագործվելու են տարբեր բուհերի ուսանողների կողմից իրենց գիտական և փորձարարական ծրագրերի իրականացման նպատակով։
Նախարարն ու դեսպանը քննարկել են նաև նախարարի՝ առաջիկայում սպասվող այցը Փարիզ և այնտեղ նախատեսվող հանդիպումների օրակարգը։

Министр Араик Арутюнян принял посла Джонатана Лакота
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян принял сегодня чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота.
В начале встречи министр Араик Арутюнян выразил соболезнования в связи с кончиной президента Жака Ширака, подчеркнув, что при его правлении армяно-французские отношения пережили беспрецедентный подъем.
Посол Джонатан Лакот в своей речи отметил важное значение роли французской школы в Армении, несколько изменив одно из известных высказываний Шарля Азнавура, он отметил, что школа должна быть на 100% армянской и на 100% французской.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития Вранцузского университета Армении и реализации там новых программ, а также направления сотрудничества между программой ТУМО и французским университетом в рамках программы “ЕС для инноваций”. Напомним, что целью этой программы является создание центра ТУМО для высшего образования, инфраструктура которого будет использоваться студентами разных вузов для осуществления своих научных и экспериментальных программ.
Министр и посол обсудили также предстоящий визит министра в Париж и повестку предстоящих там встреч.