Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝  Չինաստանի կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Սրտանց շնորհավորում և բարեմաղթանքներ եմ հղում Ձեզ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս նշանավոր հոբելյանը խորհրդանշում է արդիական պետության և հասարակության կառուցման գործում հնագույն քաղաքակրթություն կրող չին ժողովրդի մեծ հաջողությունները:
Մենք Հայաստանում ուրախությամբ ենք հետևում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և չին ժողովրդի նվաճումներին՝ տնտեսական առաջընթացին, նորարարական ոլորտի զարգացմանը և մշակութային վերելքին:
Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների համակողմանի, կայուն և հետևողական ամրապնդմանն ու խորացմանը: Տարբեր ոլորտներում երկկողմ կապերի և փոխանակումների հետագա ընդլայնումը և միջազգային ասպարեզում ակտիվ գործակցությունը բխում են մեր երկու երկրների և ժողովուրդների կենսական շահերից: Լիահույս եմ, որ այս տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցը և հանդիպումը Ձեզ հետ հիմք կծառայեն հայ-չինական բարեկամությունն ու համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու համար:
Պատրաստակամ եմ Ձեզ հետ համատեղ առավելագույն ջանքեր գործադրել այդ նպատակին հասնելու համար»:
* * *
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ Լի Քեցյանին՝  Չինաստանի կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից հղում եմ Ձեզ և Չինաստանի կառավարությանն իմ ջերմ շնորհավորանքները և բարեմաղթանքները՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Չինաստանը ժամանել է իր պատմության այս նշանակալի հանգրվանին՝ բազմաթիվ ձեռքբերումներ արձանագրելով պետության և հասարակության կառուցման, տնտեսական առաջընթացի, նորարարությունների և մշակութային զարգացման ոլորտներում:
Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների համակողմանի, կայուն և հետևողական ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Լիահույս եմ, որ այս տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցը և հանդիպումը Ձեզ հետ առաջ կմղեն հայ-չինական բարեկամության և համագործակցության օրակարգը»:

Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание Президенту Китайской Народной Республики Си Цзиньпину по случаю 70-летия основания Китая. В сообщении говорится:
«Сердечно поздравляю вас с 70-летием со дня основания Китайской Народной Республики.
Этот замечательный юбилей символизирует большие успехи китайского народа в построении современного государства и общества с древней цивилизацией.
В Армении мы с нетерпением ждем достижений Китайской Народной Республики и китайского народа в плане экономического прогресса, инноваций и культурного роста.
Армения придает особое значение всестороннему, устойчивому и последовательному укреплению и углублению традиционных дружественных отношений с Китаем. Дальнейшее расширение двусторонних отношений и обменов в различных областях и активное сотрудничество на международной арене отвечают жизненно важным интересам наших двух стран и народов. Я надеюсь, что мой визит и встреча с вами в Китае в мае этого года послужат основой для поднятия армяно-китайской дружбы и сотрудничества на новый уровень.
Я готов работать с вами, чтобы приложить все усилия для достижения этой цели».
* * *
Премьер-министр Никол Пашинян также направил поздравительное послание председателю Государственного совета КНР Ли Кецяну по случаю 70-летия образования Китая. Сообщение гласит:
«От имени правительства Республики Армения и от себя лично я выражаю самые горячие поздравления и наилучшие пожелания вам и правительству Китая в связи с 70-летием Китайской Народной Республики.
Китай достиг этой важной вехи в своей истории, сделав многочисленные достижения в области государственного и общественного строительства, экономического прогресса, инноваций и культурного развития.
Армения придает особое значение всестороннему, устойчивому и последовательному укреплению и углублению традиционных дружественных отношений с Китаем.