Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիին, որը Հայաստան է ժամանել Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով մասնակցելու նպատակով։
Նախագահ Սարգսյանը, ողջունելով բարեկամ և հարևան երկրի նախագահի այցը Հայաստան, մասնավորապես ասել է․ «Հետաքրքիր ժամանակներ են գալիս, բայց մենք հետաքրքիր ժամանակներ միասին ապրել ենք հազարավոր տարիներ: Ու եթե մարդիկ աշխարհում փնտրում են բարեկամական, եղբայրական հարաբերությունների օրինակներ, մեր ժողովուրդների պատմությունը դրա լավ օրինակ է: Որպես Հանրապետության նախագահ, ես պատրաստ եմ իմ փոքր ներդումը բերել այդ մեծ գործին»:
ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին ջերմ ընդունելության համար։ «Բարեբախտաբար, Հայաստանի և Իրանի միջև դարերից եկող շատ սերտ ու մտերիմ հարաբերություններ են ձևավորվել: Ես անչափ ուրախ եմ, որ Հայաստանն այսօր նախագահում է մի շատ կարևոր միջոցառում, և ես էլ այդ միջոցառման հյուրն եմ»,- ասել է նա:
Նախագահների առանձնազրույցին հաջորդել է երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
«Ցանկանում եմ մեր գործընկերների ներկայությամբ մեկ անգամ ևս հավաստել, որ մենք շատ հետաքրքիր զրույց ունեցանք, որի հիմնական միտքն այն է, որ Իրան-Հայաստան հարաբերությունները շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն, քան կարողանում ենք իրացնել»,- ողջունելով բարձրաստիճան պատվիրակությանը՝ նշել է նախագահ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ երկու երկրների միջև պատմական, բարեկամական հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու գործում:
«Վաղը Հայաստանը նախագահում է մի կարևոր միջոցառում, որին մասնակցելու են տարածաշրջանի և տարածաշրջանից դուրս երկրների ղեկավարները,- իր խոսքում նշել է Իրանի նախագահ Ռոհանին: -Անչափ ուրախ ենք Հայաստանի և Իրանի միջև առկա բարեկամական ու բարիդրացիական հարաբերություններով։ Եվրասիական տնտեսական միությունը կսերտացնի այդ համագործակցությունը: Մոտ մեկ ամիս անց մենք արդեն գործնականորեն կմտնենք ԵԱՏՄ-ի հետ հարաբերություններ ստեղծելու փուլ: Անշուշտ, այդ համագործակցությունը կարող է առավել ամրապնդել մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները»: Իրանի նախագահը հույս է հայտնել, որ երևանյան համաժողովը կնպաստի ոչ միայն ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ համագործակցությանը, այլև Հայաստանի հետ հարաբերություններն ավելի սերտացնելուն։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել հայ-իրանական օրակարգի և երկու երկրների միջև հարաբերություններին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ: Երկու երկրների նախագահները համակարծիք են եղել, որ Իրանը եւ Հայաստանը համագործակցության շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն, քան իրականում օգտագործում են։ Նշվել է, որ ազատ վիզային ռեժիմը նպաստել է երկկողմ հարաբերությունների և զբոսաշրջության զարգացմանը։ Առևտրատնտեսական կապերի զարգացման գործում նախագահները կարևոր են համարել ազատ տնտեսական գոտիների արդյունավետ աշխատանքը։
Նշելով, որ Հայաստանն ունի էկոլոգիապես մաքուր էներգետիկայի մեծ ներուժ՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությունը կարող է շատ ավելի լայն լինել, և առաջարկել է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել այս ուղղություններին, հատկապես որ Իրանն արևային էներգետիկայի բնագավառում մեծ հաջողություններ ունի։ Անդրադառնալով տրանսպորտային ոլորտին՝ Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն Իրանին կապող ավտոճանապարհը ժամանակակից դարձնելով՝ էականորեն կավելանան տրանսպորտային փոխադրումները։
Զրուցակիցները մեծագույն դրվատանքով են խոսել իրանահայ համայնքի մասին՝ ընդգծելով նրա մեծ դերակատարությունը երկկողմ միջպետական հարաբերություների ամրապնդման գործում:

Армен Саркисян принял президента Ирана Хасана Рохани (видео)
Президент Республики Армения Армен Саргсян принял президента Исламской Республики Иран Хасана Рухани, прибывшего в Армению для участия в расширенном заседании Высшего экономического совета Евразийского экономического союза.
Приветствуя визит президента Армении в Армению, президент Саргсян сказал: «Наступают интересные времена, но мы пережили интересные времена вместе тысячи лет. И если люди во всем мире ищут примеры дружеских, братских отношений, история наших наций является хорошим примером. Как Президент Республики я готов внести свой небольшой вклад в это великое дело».
Президент Ирана Хасан Рухани поблагодарил Президента Саргсяна за теплый прием. «К счастью, между Арменией и Ираном на протяжении веков были очень близкие и теплые отношения. Я очень рад, что сегодня Армения председательствует на очень важном мероприятии, и я являюсь его гостем», - сказал он.
За встречей президентов последовала расширенная встреча с участием делегаций двух стран.
«Я хотел бы повторить в присутствии наших партнеров, что у нас состоялся очень интересный разговор, основная идея которого заключается в том, что ирано-армянские отношения имеют гораздо больший потенциал, чем мы можем себе представить», - сказал Президент Саргсян. Добавим, что администрация президента Армении готова содействовать углублению и укреплению исторических, дружественных отношений между двумя странами.
«Завтра Армения будет председательствовать на важном мероприятии, в котором примут участие лидеры региона и стран за пределами региона», - сказал в своем выступлении президент Ирана Рухани. - Мы очень довольны дружескими и добрососедскими отношениями между Арменией и Ираном. Евразийский экономический союз будет укреплять это сотрудничество. Примерно через месяц мы вступим в процесс установления отношений с ЕАЭС. Конечно, это сотрудничество может еще больше укрепить наши торгово-экономические отношения». Президент Ирана выразил надежду, что ереванская конференция будет способствовать не только сотрудничеству со странами-членами ЕАЭС, но и более тесным отношениям с Арменией.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по армяно-иранской повестке дня и различным вопросам, связанным с отношениями двух стран. Президенты двух стран сошлись во мнении, что у Ирана и Армении гораздо больший потенциал для сотрудничества, чем они на самом деле используют. Было отмечено, что свободный безвизовый режим способствовал развитию двусторонних отношений и туризма. В развитии торгово-экономических отношений президенты считали важным эффективное функционирование свободных экономических зон.
Отметив, что Армения обладает огромным потенциалом для экологически чистой энергетики, Президент Саргсян сказал, что сотрудничество в области энергетики может быть гораздо шире, и предложил уделять больше внимания этим направлениям, особенно с учетом того, что Иран имеет большой успех в области солнечной энергетики. Касаясь транспортного сектора, президент Армении отметил, что благодаря модернизации автомагистрали, соединяющей Армению с Ираном, перевозки значительно увеличатся.
Собеседники высоко оценили ирано-армянскую общину, подчеркнув ее большую роль в укреплении двусторонних межгосударственных отношений.