Քննչականի վարույթում է «Որոտան» դժվարամատչելի կայանի պետի դեմ հարուցված քրեական գործը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչության վարույթ է ընդունվել «Որոտան» դժվարամատչելի կայանի պետի կողմից առերևույթ կատարված չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը:
Նախնական տվյալներով` ՀՀ ԱԻՆ «Հիդրօդերևութաբանության և մթնոլորտային երևույթների վրա ակտիվ ներգործության ծառայություն» ՊՈԱԿ «Որոտան» դժվարամատչելի կայանի պետը հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, օժտված լինելով կազմակերպական-տնօրինչական գործառույթներով, տեղեկացված լինելով, որ նույն կայանում որպես տեխնիկներ հրամանագրված երկու աշխատակիցներ աշխատանքի չեն հաճախում, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խմբային շահերից ելնելով, միջոցներ չի ձեռնարկել այդ մասին վերադաս պաշտոնատար անձանց տեղեկացնելու, ինչի արդյունքում 2008 թվականից մինչև 2019թ. օգոստոս ամիսը ներառյալ վերջիններիս անվամբ որպես աշխատավարձ պետական բյուջեի միջոցներից հաշվարկվել և դուրս է գրվել ընդհանուր 25.187.171 ՀՀ դրամ գումար՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
Փաստի առթիվ 2019թ. սեպտեմբերի 21-ին ոստիկանության Վայքի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործը, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում:
Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

В производстве Следственного комитета уголовное дело о превышении полномочий директора Воротанской станции
Поддержи А1+!Следственный комитет Армении принял в производство уголовное дело, возбужденное по факту видимых злоупотреблений со стороны директора труднодоступной станции “Воротан”.
По предварительным данным, начальник труднодоступной станции “Воротан” службы гидрометеорологии и активного воздействия на атмосферные явления МЧС РА, будучи должностным лицом, наделенным организационно-распорядительными функциями, осведомленным о том, что двое сотрудников – техников, той же станции, не выходят на работу, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, исходя из групповых интересов, не предпринял мер по информированию об этом вышестоящих должностных лиц, в результате чего с 2008 года по август 2019-го включительно, в качестве зарплаты из средств государственного бюджета была рассчитана и выписана общая сумма в 25.187.171 драмов РА, государству был причинен существенный ущерб.
По факту дела 21 сентября 2019 года в Вайкском отделе полиции было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведется в Следственном управлении Вайоц Дзора Следственного комитета РА.
Предпринимаются меры по обеспечению объективного, полного и всестороннего расследования обстоятельств инцидента.