Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ հետ այցելել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանություն (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՉինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ազգային օրվա առթիվ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ այսօր այցելել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանություն: Նախագահը մեր ժողովրդի և անձամբ իր անունից դեսպան Թիան Էրլունին, դեսպանության աշխատակազմին և, ի դեմս նրանց, Չինաստանի ողջ ժողովրդին շնորհավորել է ազգային տոնի՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-րդ տարեդարձի առթիվ:
«Չինաստանը բարեկամ երկիր է, որը մոտ է մեզ: Այն ավելի ու ավելի մոտ է դառնում «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» ծրագրի շնորհիվ՝ ինչպես տնտեսապես, այնպես էլ քաղաքական առումով: Մենք ունենք ներուժ՝ առավել ընդլայնելու ու խորացնելու մեր հարաբերությունները Չինաստանի հետ»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Դեսպան Թիան Էրլունը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին՝ այցելության և շնորհավորանքի համար. «Տոնի առթիվ տարբեր միջոցառումներ ենք կազմակերպել, սակայն այսօրվա Ձեր այցը դեսպանություն ամենակարևորն է: Պատրաստակամ ենք ընդլայնել համագործակցությունը մեր երկրների միջև: Որպես դեսպան՝ ես հարաբերությունների զարգացման հսկայական ներուժ եմ տեսնում»:
Նախագահ Սարգսյանն ու դեսպանը Թիան Էրլունը մտքեր են փոխանակել հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման ուղղությունների, ինչպես նաև, Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ, Հայաստանում Չինաստանին վերաբերող համաժողով կազմակերպելու հնարավորությունների շուրջ, որը դեսպանը համարել է կարևոր ձեռնարկ: Անդրադարձ է կատարվել է նաև նախագահական նոր նախաձեռնություններից մեկի՝ Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced tomorrow) ծրագրի շրջանակում հնարավոր համագործակցությանը:

Армен Саркисян с супругой посетил посольство КНР в Армении (видео)
Поддержи А1+!По случаю Национального дня Китайской народной республики президент республики Армен Саркисян с супругой Нуне Саркисян сегодня посетил посольство Китайской Народной республики в Армении.
“Китай - дружественная страна, которая очень близка нам. И, благодаря программе “Один пояс, один путь”, она становится все ближе и ближе, как в экономическом, так и в политическом смысле. У нас есть потенциал для дальнейшего расширения и углубления наших отношений с Китаем”, - отметил президент Саркисян.
Посол Тиан Эрлун поблагодарил президента за визит и поздравления: “По случаю праздника мы организовали различные мероприятия, однако Ваш сегодняшний визит в посольство является самым важным. Мы готовы расширить сотрудничество между нашими странами. Как посол, я вижу огромный потенциал развития наших отношений”.
Президент Саркисян и посол Тиан Эрлун обменялись мнениями по направлениям развития армяно-китайских отношений, а также о возможностях организации в Армении конференции по Китаю, предложенной президентом Республики, которую посол посчитал важным мероприятием.
Стороны коснулись также и возможного сотрудничества в рамках программы ATOM (Advanced tomorrow), направленной на развитие науки и технологий в Армении.