Ադրբեջանը կհրաժարվի՞ Արցախից.խաղաղ կարգավորման միակ սցենարը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ որոշում է ընդունել՝ ՄԱԿ-ի ամբիոնից չհնչեցնելով «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ» թեզը։ Ասում է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը։
Ըստ նրա՝ այդ թեզն ավելի շատ ունի միասնականություն քարոզելու բնույթ ։ Ի տարբերություն նրա՝ Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Սուրեն Սարգսյանը կցանկանար, որ վարչապետը հստակեցներ. «Ստեփանակերտի հայտարարությունից հետո միջազգային հանրության մոտ որոշակի չընկալվածություն կա։ Վերջիվերջո, Արցախն ուզում ենք դառնա բանակցային լրացուցիչ կողմ, թե Արցախը Հայաստան է եւ վերջ։ Դրա համար ես կցանկանայի, որ վարչապետն իր ելույթում հստակ նշեր,որ բանակցային գործընթացում որեւէ փոփոխություն չկա, եւ միակ փոփոխությունը, որ մենք ցանկանում ենք՝ այդ Արցախի ներգրավվածությունն է բանակցություններում»։
Նա կարծում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում այդ թեզը կրկին կհնչեցնի, «որպեսզի չընկալվածության մթնոլորտը որոշակիորեն ցրի»։
Ըստ Վիկտոր Ենգիբարյանի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի ընդունելի լուծումն այն է, որ Հայաստանի, Արցախի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդները բավարարված լինեն։ «Որեւէ կոնֆլիկտի լուծում չի կարող միակողմանի շահավետ լինել»,- ասում է պատգամավորը։
Սուրեն Սարգսյանը չգիտի՝ ինչ լուծում կարող է լինել, որ երեք կողմին էլ բավարարի։ «Եթե ավելի գլոբալ գնահատական տամ. ես խաղաղ լուծման տեսլական չունեմ։ Խաղաղ ճանապարհով Արցախի խնդիրը կարող է կարգավորվել բացառապես հետեւյալ սխեմայով՝ կամ Հայաստանն է հրաժարվելու Արցախից, կամ Ադրբեջանից»։
«Այլընտրանք չկա,-ասում է նա՝ բացատրելով,- Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնվելու Արցախի որեւէ կարգավիճակի հետ՝ բացի իր տարածքային ամբողջականության մաս լինելուց։ Հայաստանը երբեք չի համաձայնվի այլ կարգավիճակի՝ բացի անկախ պետություն,որը հետագայում պետք է միավորվի մայր Հայաստանին»։ Նա վստահ է՝ ամեն ինչի շուրջ հնարավոր կլինի պայմանավորվել, բացի կարգավիճակից։

Откажется ли Азербайджан от Арцаха? (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял верное решение, не озвучив с кафедры ООН тезис “Арцах – это Армения и все!”. Говорит депутат от фракции “Мой шаг” Виктор Енгибарян.
Он считает, что этот тезис больше носит характер пропаганды единства. В отличие от него руководитель Армянского центра американских исследований Сурен Саркисян хотел бы, чтобы премьер-министр уточнил: “После степанакертского заявления у международной общественности есть некоторое непонимание. В конечном итоге, мы хотим, чтобы Арцах стал дополнительной стороной переговоров или Арцах – это Армения и все. Поэтому я хотел бы, чтобы премьер в своем выступлении четко отметил, что нет никаких изменений в переговорном процессе, и единственное изменение, которого мы хотим, это – вовлеченность Арцаха в переговорах”.
Он считает, что Никол Пашинян в ближайшее время вновь озвучит этот тезис, “чтобы несколько развеять атмосферу непонятости”.
По мнению Виктора Енгибаряна, приемлемое решение нагорно-карабахской проблемы в том, чтобы народы Армении, Арцаха и Азербайджана были удовлетворены. “Решение никакого конфликта не может быть односторонне выгодным”,  - говорит депутат.
Сурен Саркисян не знает, какое решение может быть, чтобы удовлетворить все три стороны. “Если дать более глобальную оценку: у меня нет видения мирного решения. Мирным путем арцахская проблема может быть урегулирована исключительно по следующей схеме: либо Армения откажется от Арцаха, либо Азербайджан”.
“Альтернативы нет, - говорит он, объясняя, - Азербайджан никогда не согласится ни с каким статусом Арцаха, кроме того, чтобы он был частью его территориальной целостности. Армения никогда не согласится с другим статусом, кроме независимого государства, которое в дальнейшем должно объединиться с Арменией”. Он уверен: можно договориться обо всем, кроме статуса.