Բարձրագույն դատական խորհուրդն արտագնա նիստ է անցկացրել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲարձրագույն դատական խորհուրդը երեկ՝ սեպտեմբերի 26-ին, արտագնա նիստ անցկացրեց Գյումրիում։ Խորհուրդը հանդիպեց Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահի և դատավորների հետ։
Հանդիպում-խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին արդյունավետ արդարադատություն ունենալու գործիքակազմերը, դատական համակարգում առկա խնդիրները, դրանց լուծման հնարավոր ուղիները:
Անդրադարձ եղավ դատավորներին հետաքրքրող տարբեր հարցերի ևս: Հիմնականում ուշադրության առանցքում էին դատավորների ծանրաբեռնվածությունը բեռնաթափելու անհրաժեշտությունը, գործերի բաշխման կարգը:
Նշվեց, որ Խորհուրդը քաջատեղյակ է դատավորներին հուզող հարցերին, և գործուն քայլեր են ձեռնարկվում առաջնահերթ խնդիրներին հնարավորինս արագ լուծում տալու ուղղությամբ: Կարևորվեց նաև էլեկտրոնային արդարադատության համակարգի ներդրմամբ դատական իշխանության արդյունավետության և հանրային հաշվետվողականության բարձրացման ապահովումը:
Հանդիպման ժամանակ տեղի ունեցավ բաց քննարկում: Դատավորների կողմից ներկայացվեցին նաև ոլորտում նկատելի խնդիրների հաղթահարման առաջարկություններ:
Աշխատանքային հանդիպման ավարտին Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահն ու անդամները շրջայց կատարեցին Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գյումրու և Մարալիկի, ինչպես նաև Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Թալինի նստավայրերում, տեղում ծանոթացան գրասենյակի, արխիվի և կարգադրիչների ծառայության աշխատանքների կազմակերպման գործընթացին:

Высший судебный совет провел выездное заседание
Высший судебный совет Армении (ВСС) 26 сентября в Гюмри провел выездное заседание. Совет встретился с председателем и судьями суда первой инстанции Ширакской области.
Во время встречи-совещания были обсуждены инструменты эффективного правосудия, существующие в судебной системе проблемы, возможные пути их решения.
Были затронуты различные вопросы, интересующие судей. В основном в центре внимания были необходимость разгрузки судей, порядок распределения дел.
Было отмечено, что Совет хорошо осведомлен о вопросах, волнующих судей, и предпринимаются действенные шаги для скорейшего решения первоочередных проблем. Была также отмечена важность обеспечения эффективности судебной власти и повышения общественной подотчетности посредством внедрения системы электронного правосудия.
Во время встречи состоялось открытое обсуждение. Судьями были представлены предложения по преодолению видимых проблем в сфере.
По завершении рабочей встречи председатель и члены Высшего судебного совета осмотрели резиденцию суда общей юрисдикции первой инстанции Ширакской области в Гюмри и Маралике, а также в Талине суда общей юрисдикции первой инстанции Арагацотнской области, на месте ознакомились с процессом организации работ аппарата, архива и службы распорядителей.