Նախարարության ՊՈԱԿ-ում կատարված առերևույթ հափշտակության փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությաւն պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրության առարկա է դարձվել ՀՀ ֆինանսների նախարարության ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության տեսչության կողմից ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Գրքի և հրատարակչական գործի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում իրականացված ստուգումների՝ ՀՀ գլխավոր դատախազություն ուղարկված արդյունքները: Այդ նպատակով համապատասխան փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ մշակույթի  նախարարության և ՊՈԱԿ-ի, ինչպես նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և ՊՈԱԿ-ի միջև 2014-2017թթ. կնքված տարբեր պայմանագրերի կատարման արդյունքներով ՊՈԱԿ-ի կողմից ընդհանուր 1.182.200 ՀՀ դրամ գումար ենթակա է եղել վերականգնման ՀՀ պետական բյուջե: Ըստ նախնական տվյալների՝ կատարված ստուգման ընթացքում՝ 2017թ. ապրիլ-հուլիս ամիսներին և դրանից հետո, նշված գումարները վերադարձվել են կազմակերպության դրամարկղ, սակայն չեն մուտքագրվել և փաստացի չեն վերադարձվել ՀՀ պետական բյուջե: Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ 2014-2017թթ. առանց հիմնավորող փաստաթղթերի, որպես գործուղման, աշխատավարձի, արձակուրդի, գույքի վարձակալության և տրանսպորտային ծախսերի հատուցման գումար, վճարվել է 1.457.200 ՀՀ դրամ:
Այսինքն ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն «Գրքի և հրատարակչական գործի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, առերևույթ յուրացրել են 2.639.400 ՀՀ դրամի չափով  իրենց վստահված ՀՀ պետական բյուջեի միջոցները:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ  իրենց վստահված պետական միջոցներից խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու հանցագործության հատկանիշներ՝  ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:

По факту видимого хищения в ГНКО Министерства ОНКС возбуждено уголовное дело
В рамках функции по возбуждению иска о защите государственных интересов Генеральная прокуратура РА в управлении по защите государственных интересов изучила результаты проверок, проведенных инспекцией финансово-бюджетного контроля Министерства финансов РА в ГНКО “Центр книги и издательского дела” Министерства образования, науки, культуры и спорта. РА. Для этой цели были запрошены соответствующие документы и также и из Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. В ходе исследования было установлено, что по результатам выполнения различных договоров, заключенных между Министерством культуры РА и ГНКО, а также Всеармянским фондом “Айастан” и ГНКО в 2014 - 2017 гг., возвращению в государственный бюджет РА подлежала сумма в 1.182.200 драмов РА ГНКО. По предварительным данным, в ходе проведенной проверки в апреле - июле 2017 года и после нее указанные суммы были возвращены в кассу организации, однако не были зачислены и фактически не были возвращены в государственный бюджет РА. Кроме того, выяснилось, что в 2014 - 2017гг. без обосновывающих документов, в качестве суммы командировок, заработной платы, отпускных, аренды имущества и компенсации транспортных расходов, было выплачено 1.457.200 драмов РА.
То есть, должностные лица ГНКО “Центр книги и издательского дела” Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, используя свое должностное положение, очевидно присвоили доверенные им средства государственного бюджета РА в размере 2.639.400 драмов.
Учитывая, что зафиксированные нарушения содержат признаки преступления хищения в крупных размерах из доверенных должностным лицам государственных средств с использованием должностного положения, в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179 УК РА.