Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարարի հետ
ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպեց Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Պեկկա Հաավիստոյի հետ:
Նախարար Մանացականյանը շնորհավորեց իր ֆինն գործընկերոջը պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթեց այդ պատասխանատու առաքելության մեջ: Արտգործնախարարներն արտահայտեցին փոխադարձ պատրաստակամություն՝ գործնական քայլեր ձեռնարկելու երկու երկրների միջև բազմաոլորտ համագործակցության զարգացման ներուժի լիարժեք կիրառման ուղղությամբ: Ընդգծվեց թիրախային ուղղություններ հանդիսացող տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ստեղծագործ կրթության, նորարարության ոլորտների ներկայացուցիչների միջև կապերի խթանման կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր փոխանակեցին ԵՄ խորհրդում Ֆինլանդիայի նախագահության առաջնահերթությունների շուրջ, ինչպես նաև անդրադարձան Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության ընդլայնմանը և ամրապնդմանը: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծեց ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսություն ծավալելու կարևորությունը՝ հատկապես մարդկանց միջև շփումներն ընդլայնելու համատեքստում:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը իր ֆինն գործընկերոջը ներկայացրեց ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները: Զրուցակիցները կարևորեցին հակամարտության կողմերի հանձնառությունը հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

Встреча Зограба Мнацаканяна с министром ИД Финляндии
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке для участия в 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, 24 сентября встретился с министром иностранных дел Финляндии Пеккой Хаависто.
Министр Мнацаканян поздравил своего финского коллегу с вступлением в должность и пожелал ему успехов в его ответственной миссии. Министры иностранных дел выразили обоюдную готовность предпринять практические шаги в направлении полного использования потенциала для развития многостороннего сотрудничества между двумя странами. Была подчеркнута важность развития связей между представителями сфер информационных технологий, творческого образования и инноваций в целевых областях.
Стороны обменялись мнениями о приоритетах председательства Финляндии в Совете ЕС, а также о расширении и укреплении сотрудничества в рамках Восточного партнерства. В этом контексте министр Мнацаканян подчеркнул важность начала диалога по либерализации визового режима с ЕС, особенно в контексте расширения контактов между людьми.
Министр иностранных дел Армении представил своему финскому коллеге принципиальную позицию и подходы Армении к урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Собеседники отметили важность приверженности конфликтующих сторон исключительно мирному урегулированию конфликта.