Վանեցյանն ի՞նչ ուղերձ է հղել Փաշինյանին․ քաղտեխնոլոգի մեկնաբանությունը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Լոս Անջելես քաղաքում է։ Երեկ նա ասուլիսով էր հանդես եկել։
Փաշինյանն անդրադարձել էր Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Վանեցյանի հրաժարականի տեքստին՝ ասելով․
«Պարոն Վանեցյանն իր հայտարարության մեջ խոսել էր սպայի պատվի մասին և այն, որ ինքը, դե յուրե լինելով ԱԱԾ տնօրեն, հայտարարություն է անում իր գերագույն հրամանատարի դեմ և լինելով վարչապետին ենթակա մարմնի ղեկավար, հայտարարություն է անում իր հրամանատարի դեմ»։
Իսկ այսօր Վանեցյանը «Հրապարակ» լրատվականի հետ զրույցում արձագանքել էր   Փաշինյանին․
«Փաշինյանը Լոս Անջելեսում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում կրկին խոսել է բաների մասին, որոնցից քիչ է հասկանում։ Չնայած իմ հրաժարականից հետո նա դեռ շարունակում է մարդիկ ուղարկել ինձ մոտ, խնդրանքով` որոշ ժամանակ լռեմ, որպեսզի իրավիճակը հանդարտվի, բայց հիմա տեսնում եմ, որ հերթական անգամ խախտում է պայմանավորվածությունները և հանդես գալիս անհասկանալի, ըստ էության՝ ոչ մի բանի մասին պոպուլիստական հայտարարություններով»։
Թեմային «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադարձել է քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
Ի՞նչ հաղորդագրություններ էր հղում ԱԱԾ նախկին տնօրենն իր պատասխանում։
«Պատասխանների մեջ կային որոշակի մեսիջներ։ Վանեցյանը հասկացրեց, որ ինքն ավելի լավ պատկերացում ունի, թե ինչ բան է սպայի պատիվը, քան բանակի հետ զուտ պաշտոնական դիրքից առնչություն ունեցող վարչապետը։ Երկրորդ՝ ԱԱԾ նախկին տնօրենը նշեց շատ կարևոր մի բացահայտում, չնայած որ վարչապետը հեռուստաէկրաններից, լրագրողների հետ զրույցում  քննադատում է Վանեցյանին, բայց «տակից» մարդիկ է ուղարկում՝ խնդրելով որոշ ժամանակ լուռ մնալ։ Այսինքն՝ ցույց տվեց նրա կերպարի երկակիությունը․ հրապարակային քննադատել միաժամանակ՝ տակից փորձել սիրաշահել կամ լեզու գտնել»,- ասաց Բադալյանը։
Մյուս մեսիջը, ըստ քաղտեխնոլոգի, այն է, որ Վանեցյանը վերջակետ չդրեց այն հարցի վրա, թե ով կարող է հայտնվել «աղբանոցում»՝ հասկացնելով, որ կարող են ոչ թե ուսադիրները հայտնվել, այլ՝ հենց վարչապետը։ Նրա համոզմամբ՝ Վանեցյանը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ կապ չունի նախկին կոռուպցիոն համակարգի հետ, որքան էլ փորձ է արվում անել դա, տվյալ դեպքում՝ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի հետ։
«Միաժամանակ ցույց տվեց, որ վարչապետը չի տիրապետում Սահմանադրությանը։ Որովհետև համաձայն Սահմանադրության՝ պատերազմական վիճակներում է, որ վարչապետը երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատար է դառնում, իսկ քանի որ Հանրապետությունը պատերազմական վիճակում չէ, հրամանատարը զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետն է»,- նկատում է քաղաքագետը։
Հաջորդ մեսիջը, Բադալյանի խոսքով, երբ որ վարչապետը չդադարի անընդհատ, առանց հետևանքների մասին մտածելու անդրադառնալ Վանեցյանին, ապա վերջինս նույնպես կսկսի խոսել, և  սկսելու դեպքում կխոսի շատ բաների մասին․
«Ինչպե՞ս եղավ իշխանափոխությունը, որը կարող էր տեղի չունենալ, ի՞նչ պահմանավորվածություններ ունի վարչապետը նախկին կոռուպցիոն համակարգի որոշ թևերի հետ, ինչպե՞ս է ստացվում, որ շատ կոռուպցիոներներ հանգիստ հեռանում են Հայաստանից։ Ի՞նչ փողային հարաբերություններ են տիրում վարչապետի և նախկին կոռուպցիոն համակարգի որոշ ներկայացուցիչների միջև և այլն, և այլն։ Դրանից պարզ կդառնա, որ վարչապետի էկրանային կերպարը և իրական կերպարը որևէ առնչություն չունեն միմյանց հետ»։
Իսկ ամենակարևոր հաղորդագրությունը, ըստ քաղտեխնոլոգի, պատասխանի բուն էությունն էր, որով Վանեցյանը ցույց տվեց, որ հավասարապես կարող է խոսել՝ չնայած վարչապետը կառուցում է անձնիշխան համակարգ, ինչպես սիրում է ասել՝ «ինքը ժողովրդի վարչապետն է, ամենաբարձրն է, ամենալեգիտիմն է» և նա է միշտ ուզում վերջին խոսքն ասել։
«Իր հետ կապված հարցերում վերջին խոսքը վարչապետինը չէ, իրենն է, այսպես ասած՝ «թող Նիկոլ Փաշինյանը հանկարծ դա չշփոթի էլի», «ինչքան դու խոսաս, պատասխանելու եմ»։ Իսկ սա զայրացնում է վարչապետին, որովհետև վերջինս փաստորեն ԱԱԾ տնօրենին սկսում է դիտարկել որպես այլընտրանքի»։
Ինչո՞ւ Փաշինյանը երեկ անդրադարձավ Վանեցյանի հրաժեշտի խոսքին և ինչո՞ւ հենց Լոս Անջելեսում։
Ըստ Բադալյանի՝ վարչապետը չի կարողանում հանդուրժել այն հանգամանքը, որ ԱԱԾ նախկին տնօրենը «դուռը շրխկացրել է» իր դեմքին։
«Փաշինյանը փորձում է իր միջոցներով, հրապարակախոսների, պաշտոնյաների միջոցով հասկացնել, որ հենց ինքն է Վանեցյանին ազատել աշխատանքից։ Չի կարողանում հանդուրժել այն փաստը, որ Վանեցյանն անգամ հրաժարականից հետո վարկանիշի անկում չի ունեցել, ու բարձր վարկանիշը պահպանվում է»,- շեշտեց նա։
Քաղտեխնոլոգն անդրադարձավ ասուլիսի ժամանակ Փաշինյանի՝ հնչեցրած «Մեր ժպիտները թող ոչ ոք որպես թուլություն չընկալի» մտքին։
«Խնդիրն այն է, որ Փաշինյանը մտածում է, որ ինքն այնքան թույլ է, որ իր «երեսին» շրխկացրել են։ Դրա համար էլ, կարծես թե, ցանկանում է ասել, «որ ոչ, ես եմ շրխկացրել, դրա համար էլ տարբեր տեղեր անդրադառնում է»։
Վանեցյանն ի՞նչ հնարավորություններ ունի՝ որպես քաղաքական գործիչ
Անդրադառնալով համացանցում տարածված նկարին, որտեղ որոշ մեկնաբանություններով  Վանեցյանն ու «Տաշիր» ձեռնարկության սեփականատեր, գործարար Սամվել Կարեպետյանը  հանդիպել են՝ Բադալյանն ասաց, որ որպես ՀՖՖ նախագահ, ոչ պետական պաշտոնյա, հասարակական կազմակերպության ղեկավար Վանեցյանը կարող է ցանկացածի հետ հանդիպել:
Նշենք, սակայն, որ այսօր Irakanum.am լրատվականի հետ զրույցում Վանեցյանն ասել է, որ չի հանդիպել Կարապետյանի հետ։
Բադալյանի փոխանցմամբ՝ ՀՖՖ նախագահի հրաժեշտի խոսքից կարելի է եզրակացնել, որ նա փակեց կյանքի մի ժամանակահատվածի դուռը և բացեց մյուսը․
«Հիմա կզբաղվի քաղաքականությամբ, թե ոչ, չեմ կարող ասել։ Նա արդեն դրա մեջ է, որովհետև պատասխանում է վարչապետին։ Ուղղակի այս դրությամբ ակտիվ քաղաքական գործունեությամբ չի զբաղվում»։
Հարցին, թե արդյո՞ք Վանեցյանը կարող է լինել առանձին ընդդիմադիր բևեռ, արդյո՞ք ունի այդպիսի հնարավորությունը, քաղտեխնոլոգը պատասխանեց, որ դրական պատասխան տվեց՝ հաշվի առնելով համապատասխան ռեսուրսները․ բարձր վարկանիշ (էական տարբերություն չկա Փաշինյանի վարկանիշի համեմատությամբ), հեղինակություն հանրության մի հատվածի մոտ, բավականին շատ տեղեկություններ, հարաբերություններ պետական ու վարչական ապարատի ներկայացուցիչների հետ, գործարարների ու քաղաքական գործիչների հետ։
«Ունի նաև մի ռեսուրս, որ չունի վարչապետը․ Փաշինյանը այս պահին չունի աշխարհաքաղաքական կենտրոնի ընդգծված, տեսանելի աջակցությունը։ ԱԱԾ նախկին տնօրենը, կարծես թե Ռուսաստանի անտեսանելի աջակցությունն ունի, որով գերազանցում է վարչապետին։ Միակ ռեսուրսը, որ չունի, տեսանելի խոշոր ֆինանսական ռեսուրսն է, որն անհրաժեշտ է կուսակցության կամ դաշինքի ստեղծման, քաղաքական գործունեություն ծավալելու համար»։
Ի պատասխան լրագրող, հրապարակախոս Լևոն Բարսեղյանի նամակին, թե ԱԱԾ-ն իրեն որպես կառույց համարո՞ւմ է Խորհրդային Միության Ներքին գործերի ժողովրդական կոմիսարիատի կամ Պետական անվտանգության կոմիտեի իրավահաջորդ, ԱԱԾ-ից պատասխանել էին, որ Հայաստանի անվտանգությունն ապահովող իր աշխատակիցները չեն կարող նույնացվել կամ համեմատվել ստալինյան դահիճների և գուլագների պատժիչների հետ։ Իսկ  1918 թվականին, ըստ ԱԱԾ պատասխանի, ՀՀ-ում ստեղծվել է Ռազմական նախարարության գլխավոր շտաբի հետախուզության և հակահետախուզության բաժանմունքը, ինչն էլ այն առաջին հայկական պետական կառույցն է, որն ունեցել է հատուկ ծառայությունների և ազգային անվտանգությունն ապահովելու գործառույթներ հայոց պատմության նորագույն շրջանում, և որ այդ տարեթվից է հաշվվում ազգային անվտանգության հայկական մարմինների հիմնադրումը։
«Իսկ 1991 թվականին պետականության վերակերտման արդյունքում և շնորհիվ մենք վերականգնվել ենք իբրև ՀՀ ԱԱԾ»,- նշված է եղել պատասխանի մեջ։  Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում  գրել էր Բարսեղյանը։
Այս պատասխանի վերաբերյալ «Պրավդա» կայքի մեկնաբան Լյուբով Ստեպուշովան, իր հոդվածում անդրադառնալով ԱԱԾ-ի այս պատասխանին, նշել էր , թե «Հայաստանը, լինելով ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ անդամ, հիբրիդային պատերազմ է վարում Ռուսաստանի դեմ»։
Այս դիտարկման վերաբերյալ, Բադալյանն ասաց, որ սա էականորեն չի արտահայտում ռուսական իշխանությունների տեսակետը․
«Այնտեղ կան բազմաթիվ լրագրողներ, և դա չի ընկալվում որպես Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշում․ նրանք չեն որոշում պետական քաղաքականությունը։ Պետական քաղաքականությունը որոշվում է Կրեմլում, իսկ այլ լրատվամիջոցներ ազատ են որոշ չափով․ եթե դա էական վնաս չի հասցնում ռուսական իշխանություններին, տպվում է։ Իսկ եթե վնաս հասցնի, չի տպվի»:
Հարցին, թե հնարավոր համարո՞ւմ է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, Ռոբերտ Քոչարյանի հետ համագործակցությունը, քաղտեխնոլոգը պատասխանեց, որ կախված է այն բանից, թե որքանով «ԲՀԿ»-ն կծառայի Վանեցյանի շահերին, որովհետև նրանք հավասարազոր ուժեր չեն, հավասազոր միավորներ չեն։
«Երբ որ «ԲՀԿ»-ն զգաց, որ խաղն ամբողջ թափով սկսված է և Վանեցյանի՝ վարչապետ դառնալու գործընթացն ամբողջովին ընթանում է առաջ, այդ պահին «ԲՀԿ»-ն ինքը կանցնի Վանեցյանի կողմը։ Այս պահին կարող ենք ասել, որ ինչ-որ գործընթաց սկսված է, բայց կոնկրետ բան չկա։ 100 քայլից տասն ենք տեսել, սակայն 11-ից հետո դեռևս որոշ հստակեցման կարիքներ կան»։
Վանեցյանը թե՛ իր հրաժեշտի խոսքում, թե՛ Փաշինյանին ուղղված այսօրվա պատասխանում նշել էր՝ «Կանգ ա՛ռ»։ Բադալյանն ասաց, որ դրանով Վանեցյանը նկատի է ունեցել՝ որոշակի գծեր ու սահմաններ, որ անցնել չի կարելի։

Какое мессидж Ванецян адресовал Пашиняну? Комментарий политтехнолога
Поддержи А1+!Премьер-министр Республики Армения находится в городе Лос-Анджелес Соединенных Штатов Америки. Вчера он выступил с пресс-конференцией.
Пашинян обратился к тексту отставки бывшего директора Службы национальной безопасности, президента Футбольной федерации Армении Артура Ванецяна, сказав:
«Господин Ванецян в своем заявлении говорил об офицерской чести и о том, что он, де-юро будучи директором СНБ, делает заявление против своего главнокомандующего и будучи руководителем органа, подчиняющегося премьер-министра, делает заявление против своего командира».
А сегодня Ванецян в беседе с “Грапарак” ответил Пашиняну:
«Пашинян на пресс-конференции в Лос-Анджелесе вновь говорил о том, в чем мало понимает. Несмотря на то, что после отставки он еще продолжает отправлять ко мне людей с просьбой, чтобы я некоторое время молчал, чтобы ситуация улеглась, но сейчас я вижу, что в очередной раз нарушает договоренности и выступает с непонятными, по сути ни о чем не говорящими популистскими заявлениями».
К этой теме в беседе с «А1+» обратился Армен Бадалян.
На какое сообщение ссылался бывший директор СНБ в своем ответе?
«В ответе были определенные мессиджи. Ванецян дал понять, что он лучше представляет, что такое офицерская честь, чем премьер-министр, имеющий отношение к армии чисто с официальной позиции. Во-вторых, бывший директор СНБ отметил очень важное открытие, несмотря на то, что премьер-министр с телеэкранов, в беседе с журналистами критикует Ванецяна, но «исподтишка» посылает людей с просьбой некоторое время помолчать. То есть показал двойственность его образа, одновременно с публичной критики, исподтишка пытается задобрить или найти язык»,- сказал Бадалян.
Другой мессидж, согласно политтехнологу, в том, что Ванецян не поставил точку на том вопросе, кто может оказаться в «мусорном ящике», дав понять, что могут оказаться не погоны, а сам премьер-министр. По его убеждению, Ванецян в очередной раз показал, что не имеет отношения к бывшей коррупционной системе, сколько б ни пытался это делать, в данном случае с зятем третьего президента Сержа Саркисяна Микаэлом Минасяном.
«В то же время показал, что премьер-министр не владеет Конституцией. Потому что согласно Конституции, в военных положениях премьер-министр становится верховным главнокомандующим страны, а поскольку Республика не находится в военной положении, командующим является начальник генерального штаба вооруженных сил»,- замечает политтехнолог.
Следующий мессидж, по словам Бадаляна, когда премьер-министр не прекратит постоянно, не думая о последствиях обращаться к Ванецян, то последний также начнет говорить и в этом случае заговорит о многом:
«Как случилась революция, которая могла не произойти? Какие договоренности у премьер-министра в некоторыми флангами бывшей коррупционной системы? Как получается, что многие коррупционеры спокойно покидают Армению? Какие денежные отношения царят между премьер-министром и некоторыми представителями прежней коррупционной системы и т.д. и т.п. Из этого станет ясно, что экранный образ и реальный образ премьер-министра никак не связаны друг с другом».
А самым главным сообщением, согласно политтехнологу, была сама суть ответа, которым Ванецян показал, что в равной степени может говорить: несмотря на то, что премьер-министр строит деспотическую систему, как любит говорить «он – премьер-министр народа, самый высший, самый легитимным» и он всегда хочет сказать последнее слово.
«В связанных с ним вопросах последнее слово принадлежит не премьер-министру, ему, так сказать: “пусть Никол Пашинян вдруг это вновь не перепутает”, “сколько б ты ни говорил, я буду отвечать”. А это бесит премьер-министра, потому что последний фактически начинает рассматривать директора СНБ в качестве альтернативы».
Почему Пашинян вчера обратился к прощальной речи Ванецяна и почему именно в Лос-Анджелесе?
По словам Бадаляна, премьер-министр не может смириться с тем обстоятельством, что бывший директор СНБ «хлопнул дверью» перед его лицом.
«Пашинян пытается своими средствами, посредством публицистов, чиновников дать понять, что именно он уволил Ванецяна. Не может смириться с тем фактом, что у Ванецяна даже после отставки не упал рейтинг, и высокий рейтинг сохраняется», - подчеркнул он.
Политтехнолог обратился к мысли Пашиняна, озвученной во время пресс-конференции: «Пусть наши улыбки никто не воспринимает как слабость»..
«Проблема в том, что Пашинян думает, что он настолько слаб, что перед его “лицом” хлопнули. Поэтому, словно, хочет сказать “что нет, это я хлопнул”, поэтому в разных местах обращается».
Какими возможностями обладает Ванецян как политический деятель?
Обратившись в распространенной в интернете фотографии, где с некоторыми комментариями встретились Ванецян и владелец предприятия “Ташир”, бизнесмен Смавел Карапетян, Бадасян сказал, что как президент ФФА, негосударственный деятель, глава общественной организации Ванецян может встречаться с кем угодно.
Отметим, однако, что сегодня в беседе с Irakanum.am Ванецян сказал, что не встречался с Карапетяном.
Как передает Бадалян, из прощальной речи президента ФФА можно заключить, что он закрыл одну дверь своей жизни и открыл другую:
«Займется сейчас политикой или нет – не могу сказать. Он уже в этом, потому что отвечает премьер-министру. Просто по положению на данный момент активной политической деятельностью не занимается».
На вопрос, может ли Ванецян быть отдельным оппозиционным полюсом, есть ли у него такая возможность? Политтехнолог дал положительный ответ, учитывая соответствующие ресурсы: высокий рейтинг (нет существенной разницы по сравнению с рейтингом Пашиняна), авторитет у части общества, довольно много сведений, отношения с представителями государственного и административного аппарата, бизнесменами и политическими деятелями.
«У него также есть ресурс, которого нет у премьер-министра: у Пашиняна в настоящий момент нет подчеркнутой, видимой поддержки геополитического центра. У бывшего директора СНБ, похоже, есть невидимая поддержка России, в чем он превосходит премьер-министра. Единственный ресурс, которого у него нет, это видимые крупные финансовые ресурсы, необходимые для создания партии или альянса, развертывания политической деятельности».
В ответ на письмо журналиста, публициста Левона Барсегяна, считает ли СНБ себя как институт правопреемником Народного комиссариата внутренних дел Советского Союза или Комитета государственной безопасности, из СНБ ответили, что ее сотрудники, обеспечивающие безопасность Армении, не могут отождествляться или сравниваться со сталинскими палачами или карателями гулагов. А в 1918 году, согласно ответу СНБ, в РА было создано отделение разведки и контрразведки Генерального штаба Военного министерства, что и является первым армянским государственным институтом, обладавшим функции спецслужб и обеспечения национальной безопасности в новейшем периоде армянской истории, и что с этого года отсчитывается основание армянских органов национальной безопасности.
«А в 1991 году в результате и благодаря восстановлению государственности, мы были восстановлены как СНБ РА»,- было указано в ответе. Об этом на своей странице в фейсбук писал Барсегян.
Относительно этого вопроса комментатор сайта “Правда” Любовь Степушова, обратившись в своей статье к этому ответу СНБ, отметила, что «Армения, будучи членом ОДКБ и ЕЭАС, ведет гибридную войну против России».
Относительно этого наблюдения Бадалян сказал, что это существенно не отражает точку зрения российских властей:
«Здесь есть многочисленные журналисты, и это не воспринимается как официальная позиция России: они не определяют государственную политику. Государственная политика определяется в Кремле, а другие СМИ свободны в некоторой степени, если это не наносит существенного ущерба российским властям, печатается. А если нанесет ущерб, н будет напечатано».
На вопрос, считает ли он возможным сотрудничество с партией «Процветающая Армения», Робертом Кочаряном, политтехнолог ответил, что зависит от того, насколько ППА будет служить интересам Ванецяна, потому что они -не равносильные силы, не равносильные единицы.
«Как только “ППА” почувствует, что игра в полном объёме начата и процесс превращения Ванецяна в премьер-министра полностью идет вперед, в этот момент “ППА” сама перейдет на сторону Ванецяна. В этот момент можем сказать, что какой-то процесс начат, но ничего конкретного нет. Мы видели десять шагов из 100, однако после 11-го еще есть необходимость в определенной конкретизации».
Ванецян и в своей прощальной речи, и в сегодняшнем ответе Пашиняну отметил «Остановись!». Бадалян сказал, что этим Ванецян имел в виду некоторые черты и границы, которые нельзя переходить.