Մամեդյարովի հետ հանդիպումից առաջ Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Արցախի ԱԳ նախարարի հետ (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 20-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մասիս Մայիլյանի հետ։
Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մեծապես կարևորեցին Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության միջև հանդիպումների և խորհրդակցությունների պարբերական անցկացումը։ Զրուցակիցներն անդրադարձան արտգործնախարարությունների միջև ստորագրված խորհրդակցությունների պլանի և դրա կիրարկման ուղղությամբ գործնական քայլերին։
Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդության և մասնակցությամբ կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանն ընդառաջ Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հստակեցրեցին միմյանց դիրքորոշումներն արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն գործընթացի և օրակարգային հարցերի շուրջ:
Նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը և կարգավիճակը Հայաստանի առաջնահերթություններն են՝ ընդգծելով, որ խաղաղության գործընթացի արդյունավետության ապահովման տեսանկյունից առանձնահատուկ նշանակություն ունի Արցախի՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմի որոշիչ ձայնը և ներգրավվածությունը։ Զոհրաբ Մնացականյանը և Մասիս Մայիլյանը նաև մտքեր փոխանակեցին խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորման հարցերի շուրջ` նշելով, որ ներքին լսարանի համար ադրբեջանական իշխանությունների կողմից արվող ապակառուցողական հայտարարությունները չեն նպաստում ժողովուրդների խաղաղության նախապատրաստման հանձնառության իրականացմանը:

Перед встречей с Мамедьяровым Зограб Мнацаканян встретился с министром ИД Арцаха (видео)
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 20 сентября встретился с министром иностранных дел Республики Арцах Масисом Маиляном.
Министры иностранных дел Армении и Арцаха подчеркнули важность проведения регулярных встреч и консультаций между Республикой Армения и Республикой Арцах. Собеседники коснулись плана консультаций, подписанного между министерствами иностранных дел, и практические шаги по его реализации.
Накануне встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова, которая состоится в Нью-Йорке при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, министры иностранных дел Армении и Арцаха прояснили позиции друг друга по процессу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Министр иностранных дел Армении вновь подтвердил, что безопасность народа и статус Арцаха являются приоритетами для Армении, подчеркнув при этом, что с точки зрения обеспечения эффективности мирного процесса особо важное значение имеет решающий голос и вовлечение Арцаха как основной стороны конфликта.
Зограб Мнацаканян и Масис Маилян также обменялись мнениями по вопросу создания способствующей миру атмосферы, отметив, что деструктивные заявления, озвучиваемые азербайджанскими властями для внутренней аудитории, не способствуют выполнению обязательства по подготовке народов к миру.