Վանեցյանի պաշտոնանկությամբ մենք վկա էինք պետական հեղաշրջման հերթական փորձի տապալմանը. քննարկում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Պետք է արձանագրենք, որ մենք մասնակիցն էինք, վկա էինք պետական հեղաշրջման հերթական փորձի տապալմանը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի եվրոպական կուսակցության համանախագահ Տիգրան Խզմալյանը՝ անդրադառնալով ԱԱԾ պետ Արթուր Վանեցյանի և ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի պաշտոնանկություններին։
Ընդ որում, նրա կարծիքով, սա հեղաշրջման երրորդ փորձն էր։ Առաջին փորձը եղել էր դատարանները շրջափակելու և դատական համակարգում վեթինգ ներդրելու՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից առաջ։ Մյուսը փորձը, նրա ներկայացմամբ, Արցախից էր պլանավորվել, ինչը նույնպես կանխվել է։ Իսկ այս երրորդ փորձով Ռուսաստանն էր ցանկանում Հայաստանում հեղաշրջում անել։ Ու քանի որ, մեր զրուցակցի ներկայացմամբ, ՀՀ ուժային կառույցները, հատկապես՝ ԱԱԾ-ն շարունակում է մնալ այդ երկրի ազդեցության ներքո, այդպիսով հեղաշրջումը փորձում էին անել հենց այդ կառույցի ղեկավարի միջոցով, ինչը Ն․Փաշինյանը տապալեց։
Մինչդեռ ՀԱԿ իրավական հարցերի համակարգող Արմեն Խաչատրյանը համաձայն չէր Տ․Խզմալյանի հետ՝ հակադարձելով, թե «պետք չէ այդքան ցածրացնել մեր երկրի սուվերենությունը»։
Ա․Խաչատրյանի խոսքերով՝ թե Ա․Վանեցյանի, թե Վ․Օսիպյանի պաշտոնանկության պատճառը իշխանությունների, մասնավորապես՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից նրանց աշխատանքի նկատմամբ դժգոհությունն էր։

С отставкой Ванецяна мы были свидетелями крушения очередной попытки государственного переворота: обсуждение (видео)
«Нужно констатировать, что мы были участниками, свидетелями крушения очередной попытки государственного переворота»,- в беседе с «А1+» сказал сопредседатель Европейской партии Армении Тигран Хзмалян, обратившись к отставкам начальника СНБ Артура Ванецяна и начальника полиции Валерия Осипяна.
Причем, по его мнению, это было третьей попыткой переворота. Первая попытка была перед заявлением премьер-министра Никола Пашиняна о блокаде судов и внедрения веттинга в судебной системе. Другая попытка, п его представлению, была запланирована из Арцаха, что также было пресечено. И вот этой третьей попыткой Россия хотела совершить в Армении переворот.  И поскольку, по представлению нашего собеседника, силовые структуры РА, в особенности СНБ продолжает оставаться под влиянием этой страны, таким образом переворот пытались совершить посредством руководителя именно этой структуры, что Н. Пашинян провалил.
Между тем координатор АНК по правовым вопросам Армен Хачатрян не был согласен с Т. Хзмалянов, возразив, что «не нужно так приуменьшать суверенитет нашей страны».
По словам А. Хачатряна причиной отставки и А. Ванецяна, и В. Осипяна было недовольством их работой со стороны властей, в частности Никола Пашиняна.