ԵԱՏՄ անդամ պետություններից կեղծ հաշվարկային փաստաթղթերով ապրանքների ներկրման դեպք է կանխվել (տեսանյութ)
Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակում է հետևողական հսկողությունը ԵԱՏՄ անդամ պետություններից կեղծ հաշվարկային փաստաթղթերով ապրանքների ներկրման նկատմամբ:
ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ անհատ ձեռնարկատեր Կ. Ե.-ի անվամբ Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան ներկրվող տարբեր տեսակի ապրանքների և  դրանք ուղեկցող փաստաթղթերի միջև առկա են անհամապատասխանություններ։
Վարչության թիվ 3 բաժնի աշխատակիցները, իրացնելով տվյալները, ՀՀ պետական սահմանը հատելուց հետո զննության են ենթարկել բեռնատարը: Պարզվել է, որ բեռն ուղեկցող փաստաթղթերում նշված 922 արկղ կոսմետիկ պարագաների փոխարեն առկա է 1.542 արկղ: Բացի այդ, առանց ուղեկցող փաստաթղթերի բեռնարատում եղել է նաև բնականին նմանվող մորթուց կարված 93 մուշտակ։ Պարզվել է նաև, որ հաշիվ-ապրանքագրում նշված ապրանքների 495 հազար ռուսական  ռուբլի արժեքը չի համապատասխանում իրականությանը, այլ բեռնատարում փաստացի առկա են եղել 5 միլոն 870 հազար ռուսական ռուբլի արժեքով ապրանքներ՝ հաշվի չառնելով 93 մուշտակի արժեքը։
Ըստ նախնական հաշվարկի, պետությանը պատճառվել է խոշոր չափի վնաս։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ և նշված ապրանքներն առգրավվել են: Միջոցներ են ձեռնարկվում պետությանը պատճառված վնասի վերջնական չափը հստակեցնելու ուղղությամբ։
ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը  ԵԱՏՄ անդամ հանդիսացող պետություններից ներկրումներ իրականացնող տնտեսվարող սուբյեկտներին և ֆիզիկական անձանց հորդորում է ապրանքների ձեռք բերման գները, քանակը և տեսականին փաստաթղթերում նշել իրականությանը համապատասխան և  ներկայացնել ճշգրիտ տվյալներ՝ հետագա հարկային հսկողությունից և խիստ վարչարարությունից խուսափելու համար:

Предотвращена попытка ввоза товаров из государств-членов ЕАЭС по фальшивым расчетным документам (видео)
Комитет по государственным доходам продолжает последовательный контроль за импортом товаров из государств-членов ЕАЭС и выявление товаров по фальшивым расчетным документам. Были получены оперативные данные о том, что существует несоответствие между товарами различного вида и их сопроводительными документами, импортируемыми из Российской Федерации в Армению на имя индивидуального предпринимателя К. Е.  Сотрудники 3-го отдела управления после пересечения государственной границы РА осмотрели грузовик с товарами. Выяснилось, что вместо 922 ящиков косметических принадлежностей, указанных в сопроводительных документах груза, в наличии 1.542 ящика. Кроме того, в машине были обнаружены также 93 шубы из натурального меха без сопроводительных документов. Выяснилось также, что стоимость товаров, указанных в счет-фактуре, 495 тысяч российских рублей не соответствует действительности, в грузовике фактически были товары стоимостью 5 млн 870 тысяч российских рублей, без учета стоимости 93 шуб.
По предварительным подсчетам, государству нанесен крупный ущерб.
По факту предполагаемого преступления в управлении по расследованию и оперативному розыску КГД возбуждено уголовное дело и изъяты указанные товары. Предпринимаются меры по уточнению окончательного размера ущерба, нанесенного государству.
Управление по расследованию и оперативному розыску КГД призывает хозяйствующих субъектов и физических лиц, осуществляющих ввоз из государств-членов ЕАЭС во избежание дальнейшего налогового контроля и строгого администрирования, указывать цены, количество и ассортимент товаров в документах в соответствии с действительностью и представлять точные данные.