Հովհաննես Թումանյանի ժառանգները հյուրընկալվել են նախագահականում (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու տիկին Նունե Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում հյուրընկալել են մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ժառանգներին՝ թոռներին և ծոռներին:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է հյուրերին՝ նշելով, որ պատիվ է հյուրընկալել մեծ բանաստեղծի ժառանգներին, որոնք Թումանյանի թոռնուհու՝ Իրմա Սաֆրազբեկյանի նախաձեռնությամբ հավաքվել են հայրենիքում:
«Սովորաբար մեծերին հիշում ու մեծարում են հոբելյանների ժամանակ, բայց Թումանյանը, նրա ստեղծագործությունները մեզ հետ են մշտապես: Մեզ համար նա լեգենդ է, և ժամանակի հետ այդ լեգենդը գնալով ավելի է բյուրեղանում»,-նշել է նախագահը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Թումանյանի ժառանգության պահպանման ու տարածման շուրջ, ներկայացվել են գաղափարներ՝ Թումանյանի ինստիտուտ ստեղծելու, Դսեղում թումանյանական բնաշխարհն ու միջավայրը պահպանելու վերաբերյալ: Հյուրերը նախագահին են նվիրել նաև մեծանուն բանաստեղծի 150-ամյակի առիթով հրատարակված ժողովածուները:

Потомков Ованнеса Туманяна приняли в президентской резиденции (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян и г-жа Нуне Саркисян 17 сентября приняли потомков великого поэта Ованеса Туманяна - его внуков и правнуков.
Армен Саркисян поприветствовал гостей, отметив, что для них большая честь принимать наследников великого поэта, которые по инициативе внучки Туманяна - Ирмы Сафразбекян, собрались на Родине.
«Обычно великих деятелей вспоминают и чтят во время юбилеев, но Туманян и его работы всегда с нами. Для нас он легенда, и со временем эта легенда все больше и больше кристаллизуется», - отметил президент.
В ходе встречи участники обменялись мнениями о сохранении и распространении наследия Туманяна, были представлены идеи о создании Туманянского института, сохранении туманяновсой природы и окружающей среды в Дсехе. Гости также подарили президенту сборники произведений, изданные по случаю 150-летия великого поэта.