Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավարը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Դեսպանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է վերադառնալ Երևան՝ ծառայելու որպես ԵՄ դեսպան. Անդրեա Վիկտորինը 2007-2009թթ. զբաղեցրել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանի պաշտոնը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին և ի դեմս նրա՝ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին այն հիմնարար աջակցության համար, որը ցուցաբերվում է Հայաստանին: «Այդ աջակցությունը եղել է անցյալում, կա այսօր և, հուսով եմ, կլինի նաև ապագայում»,- նշել է նախագահը։
Անդրեա Վիկտորինն իր խոսքում ասել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել ՀՀ-ին բարեփոխումների գործընթացում: «Շատ ուրախ ենք, որ ունենք համաձայնագիր, ունենք հիմք և ճանապարհային քարտեզ, որը հնարավորություն է տալիս աշխատել այդ ամենն ավելի արագ կյանքի կոչելու ուղղությամբ»,-ասել է նա: Դեսպանը նշել է, որ ունի բազմաթիվ գաղափարներ, որոնք մտադիր է իրագործել իր պաշտոնավարման ընթացքում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի վերաբերյալ: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարևորել է համապարփակ և ընդլայնված համագործակցությունը Եվրամիության և ԵՄ անդամ երկրների հետ:

Новоназначенный руководитель делегации ЕС в Армении вручила президенту Саркисяну верительные грамоты
Президент Армении Армен Саркисян принял верительные грамоты новоназначенного руководителя делегации ЕС в Армении, посла Андреа Викторин.
Посол отметила, что для нее большая честь вернуться в Ереван, чтобы служить в качестве посла ЕС. Андреа Викторин с 2007 по 2009 год занимала должность посла Германии в Армении.
Президент Саркисян поздравил посла и выразил благодарность ЕС за то базовое содействие, которое оказывается Армении. “Это содействие было в прошлом, есть и сегодня и, надеюсь, будет и в будущем”, - отметил президент.
Андреа Викторин в своей речи сказала, что ЕС готов содействовать Армении в процессе реформ. “ "Мы рады, что у нас есть соглашение, у нас есть основа и дорожная карта, которая дает возможность работать над тем, чтобы скорее претворить все это в жизнь”, - отметила она.
Посол отметила, что у нее есть много идей, которые она намерена реализовать в ходе своей деятельности.
Собеседники обменялись мнениями относительно повестки дня партнерства Армения – ЕС. Президент Армен Саркисян отметил важное значение всеобъемлющего и расширенного сотрудничества с Евросоюзом и странами-членами ЕС.