Վարչապետը հանդիպել է քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որոնք ներկայացնում էին մի քանի տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ: Հանդիպումն անցկացվել է «Մարդու իրավունքների խթանում և պաշտպանություն» ծրագրի շրջանակում:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության Համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սեռանոն, որոնք հանդես են եկել ողջույնի խոսքով:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը նշել է կարևորել է նման հանդիպումների անցկացումը: «Երկար ժամանակ փնտրում ենք, թե ինչ ճիշտ ձևաչափով է պետք շփվել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որովհետև կառավարական ֆորմատներով միշտ չէ, որ շփումներն արդյունավետ են լինում և ուրախ եմ, որ այսպիսի մի փորձ ենք անում: Կարծում եմ՝ կարևոր դիտարկում հնչեց, որ երբեմն փորձում ենք գնահատել, թե ինչ է ժողովրդավարությունը: Երբեմն կարող ենք արձանագրել, որ ժողովրդավարությունն ունի նաև այսպիսի հատկություն, որ դրա պայմաններում նրանք, ովքեր դրանից առաջ էլ լռեցնում էին ուրիշներին, հիմա նույնպես երբեմն ավելի շատ հնարավորություններ են ունենում լռեցնել ուրիշներին:
Սա թերևս ամենակարևոր դիլեման է, որ գոյություն ունի ժողովրդավարական երկրներում կամ, համենայն դեպս, Հայաստանի նման ժողովրդավարական երկրներում, որոնք դեռևս հիմնական հասկացություններ ճշտելու և ճշգրտելու անհրաժեշտություն ունեն: Մասնավորապես, ոչ միշտ, բայց երբեմն որոշ դրվագներում կարող է պարզվել, որ պարզաբանման կարիք ունի, թե ի՞նչ է նշանակում մարդու իրավունք, երբեմն կարող է անհրաժեշտ լինել պարզաբանել, թե ո՞վ է մարդը, ով կարող է օգտվել իրավունքից, երբեմն կարող է անհրաժեշտություն լինել պարզաբանել, թե արդյոք ոմանք ավելի կամ պակաս մարդ են և այսպես շարունակ:
Բայց սրանից, կարծում եմ, պետք չէ զարմանալ և առավել ևս պետք չէ նեղսրտել: Սա նշանակում է, որ ժողովրդավարությունը, մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետությունում դեռ շատ երկար ճանապարհ ունի անցնելու կամ գուցե ոչ այնքան երկար, որպեսզի առնվազն հիմնական հասկացությունների մակարդակով մենք հանրային կոնսենսուս ունենանք: Մի բան ակնհայտ է, որ մեր կառավարությունը նվիրված է ժողովրդավարական արժեքներին: Բազմիցս եմ հայտարարել, որ ժողովրդավարությունը համարում եմ այսպես ասած էնդեմիկ արժեք մեզ համար, ոչ թե որևէ երկրից կամ որևէ տարածքից ներմուծված: Եվ ես դրան հավատում եմ, որովհետև կարծում եմ, որ նաև դահլիճում ներկա շատ մարդկանց և անձամբ իմ գործունեությունը դա են ապացուցել, որ ժողովրդավարությունն ի վերջո մեզ հարազատ երևույթ է, բայց երևի թե ժամանակ առ ժամանակ մենք կարիք ունենք մի պահ կանգ առնել և ինչպես ասում են՝ համադրել ժողովրդավարության մասին մեր կոնկրետ, պրակտիկ ձևակերպումները: Այսօրինակ հանդիպումները կարծում եմ շատ լավ առիթ են այդ հարցերը քննարկելու համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը կարևորել է քաղաքացիական հասարակության դերը երկրում ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման գործում և նշել, որ այդ նպատակով գործադիրը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատիրավական բարեփոխումների գործընթացներում ներգրավվել է նաև քաղհասարակության ներկայացուցիչներին:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարը պատասխանել է քաղաքացիական հասարակության ներչկայացուցիչների մի շարք հարցերի, լսել նրանց դիտարկումներն ու առաջարկությունները: Մասնավորապես, քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, այդ ուղղությամբ հանրային վերահսկողության բարձրացմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատաիրավական ոլորտում, ոստիկանության և ընդհանրապես պետական կառավարման համակարգերում բարեփոխումների իրականացմանը, այդ ուղղությամբ նաև միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները մտքեր են փոխանակել նաև հետագայում նման հանդիպումների կազմակերպման ձևաչափերի շուրջ և ընդգծել, որ դրանք կնպաստեն երկկողմ փոխգործակցությանը տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներն արդյունավետ կյանքի կոչելու գործին:

Премьер-министр встретился с представителями гражданского общества (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с представителями гражданского общества, представляющими десятки неправительственных организаций. Встреча прошла в рамках программы “Стимуляция и защита прав человека”.
На встрече также присутствовали постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп и глава отдела сотрудничества делегации Европейского союза в Армении Гонзало Серано, которые выступили с приветственными речами.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр подчеркнул важность проведения подобных встреч. “Мы долго искали подходящий формат для взаимодействия с гражданским обществом, потому что общение в государственных форматах не всегда эффективно, и я рад, что мы предпринимаем такую попытку. Думаю, что прозвучало важное замечание о том, что иногда мы пытаемся оценить, что такое демократия. Иногда мы можем сказать, что демократия также обладает таким качеством, что в ее условиях у тех, кто раньше заставлял других молчать, теперь иногда появляется больше возможностей заставить замолчать других.
Это, пожалуй, самая важная дилемма, существующая в демократических странах или, по крайней мере, в таких демократических странах, как Армения, которым все еще необходимо уточнить базовые понятия. В частности, не всегда, но иногда в определенных эпизодах может возникнуть необходимость уточнить, что означают права человека, иногда может возникнуть необходимость уточнить, кто такой человек, кто может воспользоваться этим правом, иногда может возникнуть необходимость уточнить, являются ли некоторые людьми в большей или меньшей степени и так далее.
Но, думаю, не нужно удивляться этому, и тем более не надо расстраиваться. Это означает, что демократии, в частности, в Республике Армения, еще предстоит пройти долгий или, возможно, не очень долгий путь, чтобы, по крайней мере, на уровне базовых понятий у нас был общественный консенсус. Ясно одно, что наше правительство привержено демократическим ценностям. Я неоднократно заявлял, что считаю демократию эндемической, а не импортированной из какой-либо страны или территории ценностью для нас. И я верю в это, потому что думаю, что деятельность очень многих людей в этой аудитории и лично моя деятельность  доказали, что демократия в конечном итоге является родственным нам явлением, но, может быть, нам нужно время от времени остановиться на мгновение и, как говорится, сопоставлять наши конкретные, практические формулировки демократии. Я думаю, что такие встречи - отличная возможность обсудить эти вопросы”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул важность роли гражданского общества в развитии и укреплении демократии в стране и отметил, что с этой целью исполнительная власть привлекла представителей гражданского общества в борьбу с коррупцией и процесс реализации судебных реформ.
Затем глава правительства ответил на ряд вопросов представителей гражданского общества и выслушал их замечания и предложения. В частности, были обсуждены вопросы, связанные с защитой прав человека, повышением общественного контроля в этом направлении, борьбой с коррупцией, реформами судебной системы, полиции и системы государственного управления в целом, а также сотрудничеством с международными партнерами.
Премьер-министр и представители гражданского общества также обменялись мнениями о форматах организации подобных встреч в будущем и подчеркнули, что они будут способствовать двустороннему сотрудничеству и эффективному осуществлению реформ в различных областях.