ՀՀ պատմության մեջ ամենախայտառակ քրեական գործն է․ Ռ․ Քոչարյան (տեսանյութ)
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը դատարանին խնդրեց առաջինը քննել Ռոբերտ Քոչայանի խափանման միջոցը վերացնելու միջնորդությունը, ինչն, ըստ իրեն, կապված է Սահմանադրական դատարանի սեպտեմբերի 4-ին կայացրած որոշման հետ։
Արամ Օրբելյանի խոսքով՝ Սահմանադրության 3-րդ հոդվածի համաձայն, դատարանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ բացառելու կամ եթե տեղի է ունեցել՝ վերացնելու անձի և քաղաքացու սահմանադրությամբ և այլ օրենքներով նախատեսված իրավունքների խախտումը։
Արամ Օրբելյանը, ներկայացնելով ՍԴ որոշումը, ընդգծեց, թե Սահմանադրության 35-րդ հոդվածը հակասում է Սահմանադրությանը։ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը առավել մանրամասն ներկայացրեց ՍԴ սեպտեմբերի 4-ի որոշումը և շեշտեց, որ միջնորդում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխվի։
«Ի շահ իրավունքի գերակայության՝ ի բարօրություն ՀՀ Սահմանադրական դատարանի երաշխավորման»,- ընդգծեց նա։
Միանալով պաշտպանի միջնորդությանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանը ելույթ ունեցավ։ Նա ընդգծեց, որ այս 1 տարվա ընթացքում այս գործով որևէ խախտման դեպք բաց չի թողնվել։
«Սա անձնավորված է, սա քաղաքական հետապնդում է և սա արվում է մի մարդու նկատմամբ, որը և՛ Ղարաբաղում, և՛ Հայաստանում․․․․ Մեկ-մեկ մտածում եմ, որ եթե քո նկատմամբ՝ նախկին նախագահի կարող են այսպիսի չարաշահում թույլատրել, գիտեք դատախազության համար ես մի բան եմ հասկանում, որ օրենքը կարծես թե «պլաստիլին» լինի, ոնց ուզես, մեկնաբանես, երբ որ օրենսդրական նախաձեռնության իրավունք չունեն։ Իմ տպավորությամբ՝ սա ՀՀ պատմության մեջ ամենախայտառակ քրեական գործն է»,- ասաց մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ռոբերտ Քոչարյանը կարծում է, որ այս գործի մասին դասագրքերում գրվելու է՝ բացասական և դրական հերոսների մասնակցությամբ։
«Ես չեմ էլ կասկածում, թե ովքեր են դրա բացասական կամ դրական հերոսները։ Տվյալ դեպքում, դուք այն անձնավորությունն եք, որը գրում է ևս մեկ էջ այս քրեական գործի պատմության մեջ»,- հավելեց նա։

Это – самое позорное уголовное дело в истории РА: Р. Кочарян (видео)
Член группы защиты Роберта Кочаряна Арам Орбелян поприсл суд первым рассмотреть ходатайство об устранении меры пресечения Роберта Кочаряна, что, по его словам, связано с решением Конституционного суда, принятом 4-го сентября.
По словам Арама Орбеляна, согласно 3-й статье Конституции, суд обязан предпринять все возможные меры, чтобы исключить или, если имело место, устранить  нарушение прав лица и гражданина, предусмотренных конституцией и другими законами.
Арам Орбелян, представив решение КС,  подчеркнул, что 35-я статья Конституции противоречит Конституции. Член группы адвокатов Роберта Кочаряна Арам Вардеванян более подробно представил решение КС от 4-го сентября и подчеркнул, что ходатайствует, чтобы мера пресечения Роберта Кочаряна была изменена.
«В интересах верховенства права, во благо гарантии Конституционного суда РА», - подчеркнул он.
Присоединившись к ходатайству адвоката, выступил Роберт Кочарян.  Он подчеркнул, что за этот 1 год ни один случай нарушения по этому делу не был упущен.
«Это личное, это – политическое преследование, и это делается по отношению к человеку, который и в Карабахе, и в Армении... Иногда думаю, что если по отношению к тебе, бывшему президенту, могут допустить такое злоупотребление, знаете для прокуратуры я понимаю одно, что закон как будто «пластилин», как хочешь, истолкуешь, когда у тебя нет  права на законодательную инициативу.  По моему представлению, это – самое позорное дело в истории РА», - сказал обвиняемый Роберт Кочарян.
Роберт Кочарян считает, что об этом деле будет написано в учебниках с участием отрицательных и положительных героев.
«Я не сомневаюсь, кто являются его отрицательными или положительными героями. В данном случае, вы – те личности, которые пишут еще одну страницу в истории этого уголовного дела», - добавил он.