Ռոբերտ Քոչարյանը ներկայացավ նիստին․ աջակիցները նրան ծափահարություններով դիմավորեցին (տեսանյութ)
Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում, դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, քիչ անց կմեկնարկի «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատավարությունը:
Դատարանում են «Մարտի 1-ի» գործով տուժողների իրավահաջորդները։ Դատական նիստին ներկայացել են նաև նույն գործի շրջանակում մեղադրյալներ Սեյրան Օհանյանը, Արմեն Գևորգյանը և Յուրի Խաչատուրովը: Ներկա է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի կրտսեր որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։
Նիստին ներկայացավ Ռոբերտ Քոչարյանը, ում աջակիցները ծափահարություններով դիմավորեցին։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանին 2018 թ. հուլիսին մեղադրանք է առաջադրվել՝ մի քանի այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ սահմանադրական կարգը տապալելու, ինչպես նաեւ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու համար։
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանը սեպտեմբերի 4-ին որոշել է հակասահմանադրական և անվավեր ճանաչել Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը, իսկ 135-րդը՝ սահմանադրական։ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը հայտարարում էր, որ ըստ ՍԴ որոշման՝ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է ազատ արձակվի, իսկ Գլխավոր դատախազությունը նշել էր, որ այն հիմք չէ, որպեսզի պաշտոնաթող նախագահը ազատ արձակվի։

Роберт Кочарян явился на заседание: сторонники встретили его аплодисментами (видео)
В Шенгавитской резиденции Ереванского суда общей юрисдикции первой инстанции под председательством Анны Данибекян вскоре начнется судебный процесс над обвиняемым по делу «1-го Марта» Робертом Кочаряном.
В суде находятся правопреемники пострадавших по делу «1-го Марта». На судебное заседание явились также обвиняемые в рамках того же дела Сейран Оганян,  Армен Геворгян и Юрий Хачатуров. Присутствует также младший сын Роберта Кочаряна Левон Кочарян.
На заседание явился Роберт Кочарян, которого сторонники встретили аплодисментами.
Напомним, что против Роберта Кочаряна в июле 2018г. было выдвинуто обвинение в свержении конституционного строя по предварительному сговору с несколькими лицами, а также в получении взятки в особо крупных размерах.
Отметим, что Конституционный суд 4-го сентября решил признать антиконституционной и недействительной 35-ю статью Уголовно-процессуального кодекса, а 135-ю – конституционной. Группа адвокатов Роберта Кочаряна обьявила, что согласно решению КС, Роберт Кочарян должен быть освобожден, а Генеральная прокуратура отметила, что это не является основанием для того, чтобы освободить президента в отставке.