Բերման է ենթարկվել Խոր Վիրապի տարածքում կրակոցներ արձակած երիտասարդը (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 10-ին՝ ժամը 16-ի սահմաններում, Խոր Վիրապ վանքի մոտակայքում կրակոցներ են հնչել։ Մի երիտասարդ ատրճանակով երեք անգամ օդ է կրակել։ Տարածքում ծառայություն իրականացրած ոստիկանության Արարատի բաժնի պարեկայինները, արագ արձագանքելով, կանգնեցրել են երիտասարդի մեքենան ու տեղեկությունը փոխանցել բաժին։
Դեպքի վայր եկած օպերատիվ խումբը Այնթապ գյուղում ապրող 28-ամյա տղային, ավտոմեքենայով հանդերձ, բերման ենթարկեց ոստիկանության Արարատի բաժին։ Հատուկ պահպանվող տարածքում ընթերակաների ներկայությամբ «Նիսսանը» զննվեց։ Այդ ընթացքում բերման ենթարկվածը ոստիկաններին ներկայացրեց գործարանային համարով 9մմ տրամաչափի գազային ատրճանակ՝ հայտնելով, որ այն իրենն է։
Զննվեց նաև դեպքի վայրը, որտեղ հայտնաբերվեց 9մմ տրամաչափի երեք պարկուճ։ Դրանք վերցվեցին ու փաթեթավորվեցին՝ հետագա գործողությունների համար։

Задержан молодой человек, стрелявший на территории Хор Вирапа (видео)
10-го сентября, в районе 16-и часов, вблизи храма Хор Вирап прозвучали выстрелы. Молодой человек трижды выстрелил в воздух из пистолета. Патрульные Араратского отделения полиции, осуществлявшие службу на территории, быстро отреагировав, остановили автомобиль молодого человека и передали информацию в отделение.
Оперативная группа, прибывшая на место происшествия, задержала живущего в селе Айнтап 28-летнего парня, вместе с автомобилем, в Араратское отделение полиции. На особо охраняемой территории в присутствии понятых “Ниссан” был осмотрен. За это время задержанный представил полицейским газовый пистолет с заводским номером 9 мм, сообщив, что он принадлежит ему.
Было осмотрено также место происшествия, где были обнаружены три пули диаметром 9 мм. Они были взяты и упакованы для дальнейших операций.
В связи с происшествием в Араратском отделении полиции подготавливаются материалы. Обстоятельства выясняются.