Ինչո՞ւ է Պաշտպանության նախարարությունը թանկ գնով ցեմենտ գնում (տեսանյութ)
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը հետևում է, թե Կառավարությունը ինչ գնումներ է անում և մտահոգիչ փաստերի հետ է առնչվում։ Օրինակ՝ Պաշտպանության նախարարությունը ցեմենտ է գնում «Հիդրո Գրուպ» կազմակերպությունից, որը թանկ է վաճառում ցեմենտը։
«Այս կազմակերպությունից գնում եք կատարել բավականին թանկ գնով, դա բավարար չէ, Կառավարության տարբեր գերատեսչություններ այս նույն կազմակերպությունից պարբերաբար գնումներ են կատարում և նաև շինարարական աշխատանքներ։ Երբ որ ուսումնասիրում ես այս տարօրինակ իրավիճակը, հասկանում ես, որ կազմակերպությունը, անելով անգամ շինարարական աշխատանքներ, ունի ընդամենը 2 աշխատակից, այնինչ 2018-19 թթ․ 150 մլն դրամի գնում եք կատարել։ Ինչո՞ւ եք այս տեսակ գնում արել, և ի՞նչ հիմնավորում ունի նման ձեռքբերումը»,- հարցրեց Մանե Թանդիլյանը։
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ի պատասխան հարցին, ասաց, որ լավ կլիներ՝ ստուգեր, նոր հարցին պատասխաներ։
«Եթե դա մեկ աղբյուրից գնում չի եղել, մրցույթային կարգով է եղել, չեմ կարծում որ խնդիրներ են առաջանալու այդ դեպքում։ Բացի դրանից մենք մեծաքանակ ցեմենտ ենք ձեռք բերում տարվա կտրվածքով և շատ ժամանակ մենք ունենում ենք հրատապ գնումներ խնդիր։ Այս կոնկրետ դեպքով չեմ կարող Ձեզ պատասխանել, ժամանակ է պետք, կարձագանքեմ»,- հավելեց նա։
Արձագանքելով Դավիթ Տոնոյանին՝ Մանե Թանդիլյանը ակնարկեց, թե գնումներում կոռուպցիոն ռիսկեր է նկատել։
«Այն գնվել է մայիսին, այսինքն՝ Դուք բավական ժամանակ ունեիք մրցույթ հայտարարելու, այն գնվել է մեկն անձից և այդ նույն մատակակարից։ 33 մլնի ցեմենտ է գնվել մի կազմակերպությունից, որի պահեստը գտնվում է Արարատում, և բոլորս գիտենք Արարատում գործող Արարատ Ցեմենտին»,- նկատեց Մանե Թանդիլյանը։
Դավիթ Տոնոյանը նշեց, որ քանի որ կոռուպցիայի մասին է ակնարկում պատգամավորը, ապա այսօր ինքը կճշտի և ելույթ կունենա։

Почему Министерство обороны покупает цемент по высокой цене? (видео)
Депутат от фракции “Светлая Армения” Мане Тандилян следит, какие закупки делает Правительства и сталкивается с вызывающими беспокойство фактами. К примеру, Министерство обороны покупает цемент у компании “Гидро Групп”, которая продает цемент по высокой цене.
«Вы совершили закупку от этой компании по довольно высокой цене, этого недостаточно, различные ведомства Правительства периодически совершают покупки у этой же организации, а также строительные работы. Когда изучаешь эту странную ситуацию, понимаешь, что организация, выполняя даже строительные работы, имеет всего 2 сотрудников, тогда как в 2018-19 гг. сделали покупки на 150 млн драм. Почему вы сделали эти покупки и чем обосновывается подобное приобретение? »,- спросила Мане Тандилян.
Министр обороны Давид Тоноян, в ответ на вопрос, сказал, что было бы хорошо, если б он проверил, только потом ответил на вопрос.
«Если б это не было закупкой из одного источника, было в конкурсном порядке, не думаю, что в этом случае возникнут проблемы. Кроме того, мы приобретаем большое количество цемента в годовом разрезе и часто у нас бывает проблема срочных закупок. В этом конкретном случае не могу Вам ответить, нужно время, я отреагирую»,- добавил он.
Отвечая Давиду Тонояну, Мане Тандилян намекнула, что заметила в закупках коррупционные риски.
«Это было куплено в мае, т. е. у Вас было достаточно времени, чтобы объявить конкурс, это было куплено у одного и того же человека у того же поставщика. Было куплено 33 млн цемента у организации, склад которой находится в Арарате, и мы все знаем действующий в Арарат Арарат Цемент»,- отметила Мане Тандилян.
Давид Тоноян отметил, что поскольку депутат намекает на коррупцию, то сегодня он уточнит и выступит.