Կանխվել է ՀՀ պետական սահմանի խախտման 52 փորձ․ ԱԱԾ (տեսանյութ)
2019 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների կողմից կանխվել է ՀՀ պետական սահմանի խախտման 52 փորձ՝ 78 անձի մասնակցությամբ, բացահայտվել է սահմանային ռեժիմի խախտման 42 դեպք (84 անձ), պետական սահմանի ռեժիմի խախտման 2 դեպք (3 անձ) և պետական սահմանի անցման կետերի ռեժիմի խախտման 4 դեպք (5 անձ): Այդ մասին հայտնում են ԱԱԾ-ից։
Նշված ժամանակահատվածում պետական սահմանի անցման կետերում հայտնաբերվել և սահմանված կարգով ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումներ է հանձնվել հետախուզման մեջ գտնվող 1005 անձ:
Իրականացված հետևողական աշխատանքների և անհրաժեշտ վերահսկողության ուժեղացման արդյունքում 2019 թ․ առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերում 59%-ով նվազել են կարգապահական խախտումների և արձանագրված պատահարների ցուցանիշները: Հաշվետու ժամանակահատվածում խրախուսվել են սահմանապահ զորքերի 230, կարգապահական տույժի են ենթարկվել 37 զինծառայողներ:
2019 թ. առաջին կիսամյակում սահմանապահ զորքերում իրականացվել է ակտիվ կադրային աշխատանք, ինչի արդյունքում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սահմանապահ զորքերում զինվորական ծառայության անցած քաղաքացիների թիվն աճել է 35%-ով, իսկ նախորդ ամբողջ տարվա համեմատ՝ 5%-ով:

Предотвращены 52 попытки нарушения государственной границы РА: СНБ (видео)
За первое полугодие этого года подразделениями пограничных войск СНБ РА было предотвращено 52 попытки нарушения государственной границы РА с участием 78 лиц, раскрыто 42 случая нарушения пограничного режима (84 человека), 2 случая нарушения режима государственной границы (3 человека) и 4 случая нарушения режима пропускных пунктов государственной границы (5 человек).
За указанный период на пропускных пунктах государственной границы были обнаружены и в установленном порядке переданы в подразделения полиции Армении 1005 лиц, находящихся в розыске.
В результате последовательных работ и усиления необходимого контроля за первое полугодие 2019 года в пограничных войсках СНБ РА на 59% сократились показатели дисциплинарных нарушений и зафиксированных происшествий. За отчетный период были поощрены 230 военнослужащих пограничных войск, дисциплинарному взысканию подверглись 37 военнослужащих.
В первом полугодии 2019 года в пограничных войсках была проведена активная кадровая работа, в результате чего по сравнению с тем же периодом прошлого года число граждан, прошедших военную службу в пограничных войсках, увеличилось на 35%, а по сравнению с прошлым годом -на 5%.