Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Լիտվայի նորանշանակ դեսպանին (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 10-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Լիտվայի նորանշանակ դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոցկիենեին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ։
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց դեսպան Ստանիտե-Տոլոցկիենեին՝ պատասխանատու առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնեց, որ նորանշանակ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու առավել խորացմանը:
ԱԳ նախարարը նորանշանակ դեսպանին ներկայացրեց Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգը և արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները՝ շեշտելով տնտեսական հեղափոխության համար նպաստավոր պայմանների ապահովման կարևորությունը: Այդ համատեքստում ընդգծվեց ԱԳՆ առաջնային գործառույթը՝ մեր անմիջական դերակատարների և միջազգային գործընկերների միջև համագործակցության հարթակներ ստեղծելու և այդ ամենը մեր զարգացման օրակարգի առաջմղմանը ծառայեցնելու առումով։
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը՝ նախարարն արժևորեց Եվրամիության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների նոր իրավական հենք հանդիսացող ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դերը՝ նաև որպես գործիք Հայաստանում ընթացող բարեփոխումները խթանելու համար: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն այս համատեքստում նաև առանձնահատուկ կարևորեց մարդկանց միջև շփումների խթանումը:
Տեղի ունեցավ մտքերի հանգամանալից փոխանակում միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ:

Зограб Мнацаканян принял новоназначенного посла Литвы (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 10 сентября принял новоназначенного посла Литвы в Армении Ингу Станите-Толоцкиене по случаю вручения копий верительных грамот.
Министр Мнацаканян поздравил посла Станите-Толоцкиене с принятием ответственной миссией и выразил уверенность, что новоназначенный посол внесет свой вклад в укрепление и углубление армяно-литовских дружественных отношений.
Министр иностранных дел представил новоназначенному послу программу реформ правительства Армении и приоритеты внешней политики, подчеркнув важность обеспечения благоприятных условий для экономической революции. В этом контексте была подчеркнута основная функция министерства иностранных дел - создание платформ для сотрудничества между нашими непосредственными участниками и международными партнерами.
Говоря о партнерстве Армения-ЕС, министр высоко оценил роль Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, которое является новой правовой основой отношений с ЕС и государствами-членами ЕС, а также инструментом для продвижения реформ в Армении. В этом контексте глава МИД Армении также придал особое значение развитию контактов между людьми.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по ряду важных вопросов международной и региональной повестки дня.