Ծննդկանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ բժշկական կենտրոնում ծննդկանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
2019 թվականի սեպտեմբերի 02-ին՝ ժամը 19:30-ին, ՀՀ ոստիկանությունում քաղաքացուց ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ հիվանդանոցում՝ ծննդաբերության ժամանակ, իր քույրը՝ Լուիզա Ավետիսյանը, մահացել է:
Նախնական տվյալներով՝ Լուիզա Ավետիսյանը՝ ծնված 1995թ., մահացել է՝ 2019թ. սեպտեմբերի 2-ին՝ ժամը 16:26-ին՝ «Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնում» կեսարյան հատումով ծննդաբերության ժամանակ:
Նկատի ունենալով, որ հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ Ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ։
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ հիվանդանոցից առգրավվել է ծննդկանի անհատական քարտը, նրա վերաբերյալ կազմված բժշկական փաստաթղթերը, վերցվել են բացատրություններ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքեր պարզելու համար նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Կատարվում է նախաքննություն: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին տեղեկություն կտրամադրվի լրացուցիչ։

По факту смерти роженицы возбуждено уголовное дело
В следственном отделе административных районов Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК Армении ведется следствие для выяснения обстоятельств смерти роженицы в медицинском центре.
02 сентября в 19: 30 в полицию поступило сообщение гражданина о том, что во время родов скончалась его сестра Луиза Аветисян.
По предварительным сведениям, Луиза Аветисян, 1995 года рождения скончалась  2-го сентября 2019 года в 16:26 в Научно-исследовательском центре охраны здоровья матери и ребенка во время родов при помощи Кесарева сечения.
Учитывая, что в материалах, подготовленных на основании сообщения, налицо признаки преступления, предусмотренного Уголовным кодексом РА, в полиции возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130 Уголовного кодекса РА, которое для проведения предварительного следствия направлено в следственный отдел административных районов Кентрон и Норк-Мараш СК РА и принято к производству.
В ходе предварительного следствия были проведены необходимые следственные и процессуальные действия: из больницы изъята индивидуальная карточка роженицы, составленные по ней медицинские документы, получены объяснения.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение по уголовному делу, назначена судебно-медицинская экспертиза тела.
Информация о процессуальных решениях, вынесенных на основании полученных доказательств, будет предоставлена дополнительно.