Քոչարյանի փաստաբանը ևս մեկ դիմում է մուտքագրել Առաջին ատյանի դատարան
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամներ Հայկ Ալումյանը և Արամ Վարդևանյանն սեպտեմբերի 7-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հատարարել էին, որ խմբի մյուս անդամներ Հովհաննես Խուդոյանը և Արամ Օրբելյանը դիմում են մուտքագրել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարան՝ իրենց պաշտպանյալի խափանման միջոցի փոփոխման ու նրա նկատմամբ քրեական հետադնումը դադարեցնելու համար։
Այսօր «Ա1+»-ի հետ զրույցում Խուդոյանն ասաց, որ նույնաբովանդակ ևս մեկ դիմում է մուտքագրել Շենգավիթի Առաջին ատյանի դատարան, որպեսզի դատարանից դատարան փաստաթղթերի փոխանցման հարցում ձգձգումներ չլինեն։
Նշենք, որ այս քայլին փաստաբանական խումբը գնացել է, Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո։ Դատարանն անդրադարձել էր Քոչարյանի դիմումին, որտեղ դիմումատուն խնդրել էր որոշել Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի (Քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքները) և 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Խափանման միջոց կիրառելու հիմքերը)` Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը։ Բարձր դատարանը հակասահամանադրական էր ճանաչել 35-րդ հոդվածը՝ անձեռնմխելիություն ունեցող պաշտոնատար անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու ընթացակարգի բացակայության հիմնավորմամբ, իսկ 135-րդի 2-րդ մասը՝ Սահմանադրությանը համապատասխանող։
Սրանից ելնելով՝ փաստաբանական խումբը հայտարարել էր, որ Քոչարյանի կալանքն և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումն ապօրինի է, և որ իրենց պաշտպանյալն անհապաղ պետք է ազատ արձակվի և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվի՝ գործառութային անձեռնմխելության հիմքով։
Նշենք նաև, որ անկախ փաստաբանական խմբի դիմումներից ու ՍԴ որոշումից՝ Քոչարյանի գործով նիստ արդեն իսկ նշանակվել էր սեպտեմբերի 12-ին․ նիստի նախագահությունը մակագրված է դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է «Մարտի 1»-ի իրադարձությունների ժամանակ սահմանադրական կարգը տապալելու (Քրեական օրենսգիրք 300․1 հոդված) և առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու (ՔՕ 311-րդ հոդվածի  4-րդ մասի 2-րդ կետ) մեջ։

Адвокаты Кочаряна подали в Суд первой инстанции еще одно заявление
Члены адвокатской группы Роберта Кочаряна Айк Алумян и Арам Вардеванян во время пресс-конференции, которая состоялась 7-го сентября, заявила, что другие члены группы Ованнес Худоян и Арам Орбелян подали заявление в Ереванский суд общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш для изменения меры пресечения своего подзащитного и прекращения уголовного преследования по отношению к нему.
Сегодня в беседе с «А1+» Худоян сказал, что заявление с таким же содержанием подали в Шенгавитский Суд первой инстанции, чтобы не было задержек в вопросе передачи документов из суда в суд.
Отметим, что группа адвокатов пошла на этот шаг после решения Конституционного суда. Суд обратился к заявлению Кочаряна, где заявитель попросил определить вопрос соответствия Конституции 35-й статьи Уголовно-процессуального кодекса (Производство уголовного дела или обстоятельства, исключающие уголовное преследование) и 2-й части 135-й статьи (основания применения меры пресеченя). Высокий суд признал антиконституционной 35-ю статью, с обоснованием исключения реализации уголовного преследования должностных лиц, имеющий неприкосновенность, а 2-ю часть 135-й статьи – соответствующей Конституции.
Исходя из этого, адвокатская группа заявила, что арест Кочаряна и его уголовное преследование незаконно, и что их подзащитный должен быть освобожден и уголовное преследования по отношению к ним освобождено, на основании функциональной неприкосновенности.
Также отметим, что вне зависимости от заялений адвокатской группы и решения КС, заседание по делу Кочаряна уже было назначено 12-го сентября, преседателем заседания назначена судья Анна Данибекян.
Отметим, что Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя во время событий «1 Марта» (Уголовный кодекс 300.1 статья) и в получении взятки в особо крупных размерах (2-й пункт 4-й части 311-й статьи УК).