Մարիամ Տոնյանը 80 տարի աշխատում է դպրոցում`  որպես «Հարմոնիա» առարկայի ուսուցչուհի (տեսանյութ)
Այսօր Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցում տոնում էին հարմոնիայի ուսուցչուհի Մարիամ Տոնյանի 100-ամյա հոբելյանը։
1939 թվականից մինչև օրս Մարի Արշակովնան դասավանդում է այս դպրոցում։ Նրա սաներից շատերը ժողովրդական ու վաստակավոր արտիստներ են, որոնք եկել էին իրենց սիրելի ուսուցչուհուն երախտագիտության խոսքեր ասելու։ Միջոցառմանը ներկա էր նաև ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, որը ՀՀ նախագահի անունից «երախտագիտության մեդալ» հանձնեց հոբելյարին:
«Նա ոչ միայն տեսական գիտելիքներ է մեզ տվել, այլ նաև մարդկային բարոյականության դասեր»,- ասաց նրա սաներից երաժշտագետ Ալինա Փահլևանյանը։

Мариам Тоноян 80 лет работает в школе учительницей “Гармонии” (видео)
Сегодня в музыкальной школе имени Чайковского празднуют 100-летний юбилей учительницы гармонии Мариам Тоноян.
С 1939 года по сей день Мари Аршаковна преподает в этой школе. Многие из ее воспитанников являются народными и заслуженными артистами, они пришли, чтобы сказать слова благодарности своей учительнице. На мероприятии также присутствует министр ОНМС Араик Арутюнян, который от имени президента РА вручил юбиляру “медаль благодарности”.
“Она дала нам не только теоретические знания, но и уроки человеческой морали”, - сказала одна из ее воспитанниц, музыковед Алина Пахлеванян.