69663450_401818740473603_1941408574517280768_n
Գիշերօթիկները լուծարելու կառավարության առաջարկի հետ Գյումրիում համաձայն չեն։ Դժգոհ են ինչպես գիշեօթիկ հաստատությունների աշխատակիցները, այնպես էլ այդ հաստատություններում խնամվող երեխաների ծնողները:
Առաջարկն ընդունվելու դեպքում «Գյումրու երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 1 գիշերօթիկ հաստատություն»-ում գործազուրկ կդառնա 75, իսկ «Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 2 գիշերօթիկ հաստատություն»-ում՝ 73 աշխատակից: Առաջինում ներկա պահին գրանցված է եւ խնամվում է 63, երկրորդում՝ 69 երեխա:
Հաստատությունների ղեկավարներն ու աշխատակիցները վստահ են, որ  որոշումը չի բխի երեխայի լավագույն շահից: Նաեւ ծնողներն են բողոքում: Նրանց մեծ մասը պնդում են, որ երեխաներին ընտանիք վերադարձնելու կառավարության քայլը հանգեցնելու է  վատ հետեւանքների: Իսկ հաստատություններում երեխաները հեռու են մուրացիկությունից, հանցավոր միջավայրից, հանրակրթությունից դուրս մնալու վտանգ չկա:
«Ես օրինակ, չեմ կարող իմ երեխային տանը պահեմ: Ապահովված չեմ ոչնչով, տունս տնակ, աշխատանք էլ հազիվ գտել եմ: Հմի որ էդ երեխեն եկավ տուն, ես էլ չեմ աշխատի, իրան ես դպրոց բդի տանիմ, հետ բերեմ, դասերը սորվցնեմ, շոր ու կոշիկ առնիմ, կերցնեմ, ու չիդեմ՝ կկարողանամ գիշերօթիկի նման ապահով պահեմ, թե չէ: Ձմեռը տունը ցուրտ, սառնամանիք է, կռիսները մեջը, առանց բաղնիք, իսկ ընդեղ ես ապահով եմ, իմ երեխես խմբակների կերտա, նորմալ կապրի, շաբաթվա մեջն էլ կտեսնինք, շաբաթ-կիրակի էլ իրանք գուկան տուն: Հմի հանեն, ճամփեն տուն, ես ինչ բդի ենեմ, ինչքան գուզեն փող տան, ըդիկ հարցի լուծում չէ»- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց երեխաներից մեկի մայրը:
Տիկնոջ հետ շատերն են համամիտ: Ասում են՝ թող չստեղծվի տպավորություն, որ չեն ուզում իրենց երեխաներին տուն տանել: Խնդիրն այն է, որ չեն կարողանալու երեխաների համար բովանդակալից, առողջ կյանք ապահովել, դպրոց տանել, նորմալ հագուստ-կապուստ գնել, բավարար սնունդ եւ հոգեբանական անդորր ապահովել:
«Գյումրու երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 1 գիշերօթիկ հաստատություն»-ում խնամվող  63 երեխայից ընտանիք վերադառնալ չի կարող 35-ը:
«Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 2 գիշերօթիկ հաստատություն»-ում եւս կան երեխաներ, որոնց տուն ուղարկելը ռիսակային է:
Երկու հաստատությունների ղեկավարներին էլ նախապես  հրահանգված է եղել, որ սեպտեմբերի 1-ից այլեւս նոր երեխաներ չընդունեն: Դրանից բացի, այն երեխաները, որոնք ամառային արձակուրդի ժամանակ տուն են գնացել, այլեւս գիշերօթիկներ չեն վերադառնա: Կմնան իրենց ընտանիքներում՝ ավելորդ սթրեսի չենթարկվելու համար: Միեւնույնն է, կարճ ժամանակ անց կրկին ընտանիք են վերադառնալու:
Այն երեխաները, որոնց վերադարձն ընտանիք անիրատեսական է եւ ռիսկային, կմնան նոր ձեւավորվող կենտրոնում: Խոսքը մոտ 70 երեխայի մասին է:
Գիշերօթիկների աշխատակիցները պատասխանատու օղակներին նամակներ ու դիմումներ են գրել, նաեւ Գյումրու օրվա տոնակատարության ժամանակ են կարողացել նամակ փոխանցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Խնդրի կարգավորման մեծ հույս չունեն, սակայն շարունակելու են պայքարել, որ Գյումրիում փակվող գիշերօթիկ չլինի:
Նրանք նաեւ մեկ նամակ էլ ուղղել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին, որում մասնավորապես գրված է.
«Հուլիսի կեսին Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարարի հետ կայացավ հանդիպում-քննարկում գիշերօթիկների բեռնաթափման վերաբերյալ, ներկայացվեց որոշում-նախագիծ, տրվեց մանրամասն բացատրություն հաստատությունների սաների կարգավիճակի եւ աշխատակիցների սոցիալական վիճակի մասին: Սակայն հիմա եկել է բանավոր մի որոշում, որով ոտնահարվում են ոչ միայն հաստատությունների սաների ու ծնողների, այլեւ հաստատությունների աշխատակիցների իրավունքները: Սաները հայտնվելու են փողոցում, ավելանալու են գողության, մուրացկանության, անբարոյականության դեպքերը: Ինչպես նաեւ անորոշության մեջ են մնում աշխատակիցները, ովքեր ավելացնելու են գործազուրկների բանակը: Ո՞վ է պաշտպանելու մեր իրավունքը»,- նշել են գիշերօթիկների աշխատակիցները:

69663450_401818740473603_1941408574517280768_n
В Гюмри не согласны с решением правительства о роспускек интернатов. Недовольны как сотрудники интернат-учреждений, так и родители детей, за которыми ухаживают в этих учреждениях.
В случае принятия предложения в «В интернате по уходу и защите детей Гюмри номер 1» станут безработными 75 человек, а в «Интернате по уходу и защите детей Гюмри имени Фритьофа Нансена номер 2» - 73 сотрудника. В  первом в настоящее время зарегистрированы 63 детей, во втором – 69.
Руководители и сотрудники учреждений уверены, что решение не будет вытекать из наилучшего интереса ребенка. Жалуются и родители. Большинство из них утверждают, что шаг правительства по возвращению детей в демью приведет к плохим последствиям. А в учреждениях дети далеки от попрашайничества, преступной среды, нет опасности выбыть из общества.
«Я, к примеру, не могу держать своего ребенкак дома. Я ничем не обеспечена, живу в домике, еле нашла работу. Теперь если ребенок придет домой, я не буду работать, должна буду водить его в школу, приводить обратно, учить с ним уроки, покупать одежду и обувь, кормить и не знаю, смогу ли содержать его так как в интернате, или нет. Зимой дома холодно, мороз, внутри крысы, без ванной, а там я спокойна, что мой ребенок посещает кружки, нормально живет, на протяжении недели встречаемся, на выходные приходят домой. Сейчас если снимут, отведут, домой, что я буду делать, сколько б ни дали денег, это – не решение вопроса», - в беседе с «А1+» сказала мать одного из детей.
Многие согласны с этой женщиной. Говорят: пусть не создается впечатление, что они не хотят взять своих детей домой. Проблема в том, что не смогут обеспечить содержательную, здоровую жизнь для детей, водить в школу, покупать нормальную одежду, обеспечить достаточное питание и психологическое спокойствие.
Из 63 детей из «Интерната по уходу и защите детей номер 1 Гюмри» вернуться домой не могут 35.
В «Интернете  по уходу и защите детей Гюмри имени Фритьофа Нансена номер 2» также есть дети, оптравлять которых домой рискованно.
Руководителям обоих учреждений было предварительно поручено, чтобы с 1-го сентября они не принимали новых детей. Кроме того, дети, вернувшиеся домой во время летних каникул, больше не вернутся в интернаты. Останутся в своих семьях, чтобы не подвергаться излишнему стрессу. Все равно, спустя непродолжительное время они вновь вернутся в семью.
Дети, возвращение которых в семью нереально и рискованно, останутся в новом центре.  Речь идет о приблизительно 70 детях.
Сотрудники интернатов написали письма и заявления ответственным звеньям, также во время празднования дня Гюмри смогли передать письмо премьер-министру Николу Пашиняну. Они питают большую надежду на урегулирование проблемы, однако продолжат бороться, чтобы в Гюмри не закрывались интернаты.
Они также адресовали письмо Защитнику прав человека, в котором в частности, написано:
«Первого июля состоялась встреча-обсуждение с замминистра труда и социальных вопросов относительно разгрузки интернатов, было представлено решение-проект, дано подробное разьяснение о социальном статусе воспитанников и сотрудников учреждений. Однако сейчас поступило устное решение, которое попирает права не только воспитанников учреждений  их родителей, но и сотрудников учреждений. Воспитанники окажутся на улице, увеличатся случаи кражи, попрошайничества, аморальности. Также остаются в неопределенности сотрудники, которые пополнят армию безработны. Кто будет защищать их права?» - отметили сотрудники интернатов.