ԱԱԾ-ն ահաբեկչություն կատարելու համար հետախուզվող Հնդկաստանի 2 քաղաքացու է հայտնաբերել (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության և միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյից ստացված տեղեկությունների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերել է ահաբեկչության կատարման համար հետախուզման մեջ գտնվող Հնդկաստանի 2 քաղաքացու:
Մասնավորապես, 2019թ. օգոստոսի 8-ին նշված անձինք Ստամբուլ-Երևան չվերթով ժամանել են Երևան: Նույն օրը՝ Ինտերպոլի միջազգային հետախուզման հայտը ստանալուց ժամեր անց, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում Հնդկաստանի վերոնշյալ քաղաքացիներից մեկը հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել: Պարզվել է, որ վերջինս մի շարք ծանր հանցագործություններ (այդ թվում` ահաբեկչություն, սպանություններ) կատարելու համար մեղադրվում է Հնդկաստանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով: Նրա ուղեկիցը, ով Հնդկաստանի իրավապահ մարմինների կողմից նույնպես հետախուզվում է ահաբեկչության, սպանության և այլ հանցագործությունների կատարման համար, օգոստոսի 14-ին ևս հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել Բագրատաշենի սահմանային անցակետը հատելու փորձ կատարելիս:
Հնդկաստանի երկու քաղաքացիները կալանավորվել են:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

СНБ обнаружила 2 граждан Индии, разыскиваемых за совершение террористического акта (видео)
Поддержи А1+!Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках осуществления своих функций по борьбе с преступностью и международным терроризмом в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых на основе информации, полученной из Национального центрального бюро Интерпола Полиции РА, обнаружила 2 граждан Индии, находящихся в розыске за совершение теракта.
8 августа 2019 г. эти лица рейсом Стамбул - Ереван прибыли в Ереван. В тот же день, спустя несколько часов после получения запроса из международного розыска Интерпола, в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками СНБ РА, один из вышеуказанных граждан Индии был обнаружен и подвергнут приводу. Выяснилось, что последний обвиняется в совершении ряда тяжких преступлений (в том числе теракта, убийств) по различным статьям УК Индии. Его спутник, который также разыскивается правоохранительными органами Индии за терроризм, убийство и другие преступления, 14 августа также был задержан при попытке пересечения Баграташенского КПП.