Արձանագրվել են խոզերի անկման դեպքեր
Օգոստոսի 19-ին, ժամը 16:27-ին «911» ծառայությանն ահազանգ է ստացվել, որ Սյունիքի մարզի Հարթաշեն և Քարահունջ համայնքներում արձանագրվել են խոզերի անկման դեպքեր:
Դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատի օպերատիվ խումբը:
Պարզվել է, որ Հարթաշեն գյուղում քաղաքացի Ն.Ս.-ին պատկանող 50 խոզերից 10-ը սատկել է, իսկ մնացած 40-ը՝ մեկուսացվել:
Քարահունջ գյուղում խոզերի անկումը սկսվել է դեռևս օգոստոսի 1-ից: Ընդհանուր առմամբ գյուղում սատկել է 200-ից ավել խոզ: Գյուղում կան նաև հիվանդ խոզեր, որոնք մեկուսացվել են:
Մարզպետարանի Գյուղատնտեսության բաժնի պետի հաղորդմամբ 2 գյուղերում անկած կենդանիներից վերցվել են փորձանմուշներ լաբորատոր փորձաքննության ուղարկելու նպատակով:

Зафиксированы случаи гибели свиней
19-го августа в 16:27 в службу “911” поступил звонок о том, что в общинах Арташен и Караундж Сюникской области были зафиксированы случаи гибели свиней.
На место выехала оперативная группа пожарно-спасательного отряда областного спасательного управления СС МЧС РА.
Выяснилось, что в селе Арташен 10 свиней из 50, принадлежащих гражданину Н.С.  погибли, а остальные 40 были изолированы.
Мор свиней в селе Караундж начался еще с 1 августа. В общей сложности в деревне погибли более 200 свиней. В селе есть и больные свиньи, которые изолированы.
По сообщению начальника отдела сельского хозяйства областной администрации, в двух селах у животных были взяты образцы для проведения лабораторной экспертизы.