66582568_360524947979281_8039857570392834048_n
Առողջապահության նախարարությունը տեղեկատվություն է ստացել, որ Մարտունու բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունք են դիմել Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու տարածաշրջանի Գեղհովիտ համայնքի 2 բնակիչ՝ ձեռքի մատների և դաստակի շրջանում խոցոտված վերքերով (սիբիրյան խոցի մաշկային ձև):պ
Հիվանդները նշել են, որ մի քանի օր առաջ մասնակցել են համագյուղացու կովի մսեղիքի կտրատման և մշակման աշխատանքներին:
Դեպքերի պատճառահետևանքային կապը գտնելու նպատակով Գեղհովիտ համայնք են մեկնել առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետները:
Ձեռնարկված աշխատանքների և տեղի առողջապահական կազմակերպության բուժաշխատողների համատեղ շրջայցի արդյունքում ևս 6 հոգու մոտ հայտնաբերվել է սիբիրյան խոց հիվանդության մաշկային ձևին բնորոշ գանգատներ: Նրանցից 5-ն ուղեգրվել են «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց` կլինիկական վիճակի գնահատման  նպատակով:
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի կողմից տեղում 5 հիվանդից նմուշառում է կատարվել: Վերջիններիս մոտ, պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի մեթոդաբանությամբ հայտնաբերվել է սիբիրյան խոցի հարուցչի ԴՆԹ:
Բոլոր հիվանդներին տրվել է համապատասխան բուժում, իսկ համայնքի բնակչության նկատմամբ՝ սահմանվել բժշկական հսկողություն: Դեպքերի մասին անմիջապես տեղեկացվել է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը:
Այս պահին Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի հետ համատեղ աշխատանքները շարունակվում են, ինչպես նաև համայնքի բնակչության շրջանում սիբիրյան խոց հիվանդության կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվում է առողջ ապրելակերպի քարոզչություն և բժշկահիգիենիկ գիտելիքների տարածում:

66582568_360524947979281_8039857570392834048_n
Министерство здравоохранения получило информацию о том, что в инфекционное отделение Мартунинского медицинского центра обратились 2 жителя общины Геховит Мартунинского района Гегаркуникской области с ранками в области пальцев рук и запястья (кожная форма сибирской язвы). Больные отметили, что несколько дней назад они участвовали в разрезке и обработке мяса коровы односельчанина.
Для обнаружения причинно-следственных связей в общину Геховит отправились специалисты Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения. В результате предпринятых работ и совместного с медработниками местной организации здравоохранения осмотра, у еще 6 человек были обнаружены ранки, характерные для кожной формы сибирской язвы. 5 из них для оценки клинического состояния были направлены в инфекционную больницу “Норк”.
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний провел на месте забор проб у 5 пациентов. У них, по методике полимеразной цепной реакции, была обнаружена ДНК возбудителя сибирской язвы. Всем больные получают соответствующее лечение, а за населением общины установлен медицинский контроль. О случившемся сразу же был проинформирован Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов.
На данный момент Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов продолжает совместные работы, среди населения общины проводится пропаганда здорового образа жизни и распространение медико-гигиенических знаний.