«Իմ երեխան խոլերայի մեջ ման գա, ինձ էլ կանդալեն տանե՞ն»․ կոյուղու գարշահոտությունից բողոքող քաղաքացի (տեսանյութ)
Աղյուսագործների փողոցի մոտ 20 բնակիչ արդեն 4 ամիս է շնչում են կոյուղու գարշահոտը։ Կոյուղագիծը խցանվել է։ Մի քանի բնակարան սպասարկող կոյուղին վնասվել է, իսկ բնակարանը, որտեղ խնդրի օջախն է՝ 3 ամիս է դատարկ է։ Սեփականատերերը լքել են տունը և այժմ վարձով են բնակվում։
«Ամբողջական աղյուսներով և շաղախով կոյուղագիծը փակել են Ռոստոմի 91 տան բնակիչները»,- ասում է Մարիամ Վարդանյանը, հավելելով, որ վերջիններիս մեջ Վճռաբեկ դատարանի նախկին դատավոր Ելենա Սողոմոնյանը և ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Հարություն Մանուկյանն են։ Բնակիչների խոսքով՝ խնդիրը կարելի է լուծել միայն նրանց տան բակից։ Դատավորները սակայն հրաժարվում են նույնիսկ բակ թողնել քաղաքացիներին։
«Այս փողոցը սարի պես է՝ մեկի կոյուղին մյուսի սեփականության միջով է անցնում», նշում են բնակիչները։
Բնակիչների խոսքով ուրիշի տարածքից սահմանափակ օգտվելու իրավունքի  անհրաժեշտության մասին նախկինում էլ ասել էին քաղաքապետարանից։ Սակայն, խոսքերը հերքեցին, ինչպես բնակիչներն են նշում, դատավորի հետ հանդիպումից հետո։
«Գնում ենք ոստիկանություն ասում է՝ կանդալները կդնենք կտանենք։ Իրենց տարեք, ինձ ինչու՞ եք տանում, իմ երեխան խոլերայի մեջ պետք է ման գա՝  ինձ էլ կանդալեն, տանե՞ն»,- ասում է բողոքողներից Հովսեփ Ավոյանը։
Բնակիչների խոսքով Քաղաքապետարանից իրենց  առաջարկել են հարցը դատարանի միջոցով լուծել։ Բայց խնդրի նման լուծմանը քաղաքացիները համաձայն չեն։ Ասում են՝ նախ դատական գործընթացը երկար է ձգվելու, իսկ դա նշանակում է, որ այդ ընթացքում կոյուղաջուրը և դրա գարշահոտը շարունակելու են առօրյա բաղկացուցիչը մնալ։
Բացի այդ, նշում են, որ պատասխանող կողմը դատավոր է, մտավախություն ունեն, որ գործը քննող դատավորը կարող է կողմնակալ որոշում կայացնել՝ հօգուտ գործընկերոջ։

«Мой ребенок будет ходить в холере, а меня уведут в кандалах? »: гражданин, жалующий на канализационную вонь (видео)
Около 20 жителей улицы Ахюсагорцнери уже 4 месяца как дышат канализационную вонь. На канализационной линии затор. Канализация, обслуживающая несколько квартир, повреждена, а квартира, где находится очаг проблемы, 3 месяца как пустует. Владельцы покинули дом и сейчас живут по найму.
«Канализацию полностью закрыли кирпичами и раствором жители дома Ростоми 91»,- говорит Мариам Варданян, добавив, что в последнем бывший судья Кассационного суда Елена Согомонян и судья суда общей юрисдикции Арутюн Манукян. По словам жителей, проблему можно решить только из двора их дома. Судьи, однако, отказываются даже впустить жителей во двор.
«Эта улица похожа на гору: канализация одного проходит через собственность другого»: отмечают жители.
По словам жителей о необходимости ограниченного права пользования чужой территорией ранее говорили в мэрии. Однако, речи опровергли, как говорят жители, после встречи с судьей.
“Идем в полицию, говорит: наденут кандалы уведут. Уведите их, почему уводите меня? Мой ребенок должен ходить в холере, а меня уведут в кандалах?” – говорит один из протестующих Овсеп Авоян.
По словам жителей, в мэрии им предложили решить вопрос посредством суда. Но с подобным решением проблемы граждане не согласны. Говорят: во-первых судебный процесс продлится долго, а это значит, что за это время канализационная вода и ее вонь продолжат оставаться сегодняшней составляющей.
Кроме того, отмечают, что отвечающая сторона – судья, у них есть опасение, что расследующий дело судья может принять пристрастное решение в пользу коллеги.