ՊՆ-ն պատասխանել է «Ա1+»-ի հարցմանը՝ նախկինում հացադուլ հայտարարած պահեստազորի մայորի վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատասխանել է «Ա1+»-ի՝ Դավիթ Տոնոյանին հասցեագրված հարցմանը։ «Ա1+»-ը ցանկացել էր տեղեկանալ, թե ի՞նչ իրավական հիմքերով չեն կատարվել պահեստազորի մայոր Ցոլակ Խաչատրյանի պահանջները (Պաշտպանության նախարարությունից պահանջում է միանվագ փոխանցել զորացրվելուց հետո աշխատավարձի տասնհինգապատիկը, փոխհատուցում է պահանջում շաբաթ օրերին աշխատելու համար – հեղ․)։
Ի պատասխան մեր հարցմանը՝ նախարարությունն իր գրության մեջ նշել է, որ Ցոլակ Խաչատրյանի՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված դիմումը և ՄԻՊ որոշումը ուսումնասիրվել են։
Գրության համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հանձնարարությամբ ձևավորվել է գործի հանգամանքները ուսումնասիրող աշխատանքային խումբ, որն առկա փաստերի համադրմամբ հանգել է եզրակացության, որ լրացուցիչ ուսումնասիրության անհրաժեշտություն կա։
«Ուստի ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից որոշում է կայացվել անցկացնելու ծառայողական քննություն՝ պարզելու գործին վերաբերող հանգամանքները»,- գրված է պատասխանի մեջ։
ՊՆ-ն տրամադրել է նաև Խաչատրյանի ծառայության վերաբերյալ տեղեկանք, եւ նրա ծառայողական երկու բնութագիրը։
Նշենք, որ օգոստոսի 6-ին պահեստազորի մայորը «Ա1+»-ին էր փոխանցել իր` հունիսի 18-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հասցեագրված դիմումի պատասխանը։
Վարչապետի աշխատակազմից փոխանցված նամակում զետեղված էր նաև Տոնոյանի պատասխանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ պահեստազորի մայորի ներկայացված պահանջների կատարման վերաբերյալ հանձնարարականին։

МО ответил на запрос «А1+» о майоре в запасе, обьявившем голодовку
Министерство обороны РА ответило на запрос «А1+», адресованный Давиду Тонояну.  «А1+» захотел узнать, на каких правовых основанях не были выполнены требования майора в запасе Цолака Хачатряна (из Министерства обороны требуют единовременно перечислить пятнадцатикратную зарплату после демобилизацию, требует компенсацию за работу по субботам – ред.).
В ответ на наш запрос, министерство в своем письме отметил, что заявление Цолака Хачатряна, адресованное Защитнику прав человека РА, и решение Омбудсмена были изучены.
Согласно письму, по поручению Министра обороны РА, была сформирована рабочая группа, изучившая обстоятельства дела, которая посредством сопоставления имеющихся фактов, пришла к заключению, что есть необходимость в дополнительном исследовании.
«Следовательно Министр обороны РА принял решение провести служебное расследование, чтобы установить относящиеся к делу обстоятельства», - написано в ответе.
МО также предоставило справку о службе Хачатряна и две его служебные характеристики.
Отметим, что 6-го августа майор в запасе передал «А1+» ответ на его заявление, адресованное премьер-министру НиколуПашиняну 18-го июня.
В письме, переданном из аппарата премьер-министра, содержится также ответ Тонояна на поручение премьер-министра Никола Пашиняна относительно выполнения требований, представленных майором в запасе.