Լրացուցիչ 1253 աջակցող սարք՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը վերաբաշխում է իրականացրել իր բյուջեում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար լրացուցիչ աջակցող սարքերի ձեռքբերման նպատակով։ Խոսքը հաշմանդամություն ունեցող անձանց պրոթեզաօրթոպեդիկ և վերականգնողական պարագաների, վերականգնմանն աջակցող այլ տեխնիկական միջոցներ ստանալու նպատակով տրամադրվող պետական հավաստագրերով տրվող միջոցների մասին է։
2019 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում նախատեսվածից ավելի շահառուներ են դիմել՝ հավաստագիր ստանալու համար, ուստի աջակցող սարքերի նախատեսված քանակը սպառվել է, և հավելյալ խմբաքանակ ձեռք բերելու անհրաժեշտություն է առաջացել:
Կառավարության որոշմամբ՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը վերաբաշխման արդյունքում հավելյալ 200 հատ անվասայլակ, 50 հատ լսողական սարք (30-ից բարձր տարիքի անձանց համար), 20 հատ ետնաքայլակ (մանկական ուղեղային կաթվածով երեխաների համար), 41 հատ քայլակ, 85 զույգ օրթոպեդիկ շտկող ներդիր, 761 զույգ օրթոպեդիկ կոշիկ, 71 հատ օրթեզ, 25 հատ պրոթեզ և այլ աջակցող միջոցներ ձեռք բերելու հնարավորություն կունենա։
Հարկ է նշել, որ աջակցող միջոցները տրամադրվում են պետական հավաստագրերի հիման վրա, նախարարության կողմից որակավորված կազմակերպությունների կողմից, ինչի արդյունքում բարձրացել է տրամադրող կազմակերպությունների մրցակցությունը, հետևաբար՝ նաև աջակցող միջոցների որակը:
Միաժամանակ, պետական հավաստագիրը հնարավորություն է ընձեռում անձին ընտրություն կատարել և ձեռք բերել իր կարիքի առավելագույնս հարմար աջակցող միջոցը, իր նախընտրած կազմակերպությունից: Այս հանգամանքով, միաժամանակ հանրային իրազեկման բարձրացմամբ պայմանավորված` մեծացել է շահառուների դիմելիությունը:

Дополнительно предоставит 1253 устройства для людей с ограниченными возможностями
Министерство труда и социальных вопросов Армении осуществило перераспределение в своем бюджете с целью приобретения дополнительных вспомогательных устройств для лиц с ограниченными возможностями.
Речь идет о средствах, предоставляемых по государственным сертификатам - протезно-ортопедических и реабилитационных принадлежностей для лиц с инвалидностью, других технических средств, содействующих восстановлению.
В течение первого полугодия 2019 года для получения сертификата обратилось  больше бенефициаров, чем было предусмотрено, поэтому количество поддерживающих устройств было исчерпано, и возникла необходимость в получении дополнительной партии.
По решению правительства, в результате перераспределения в бюджете, Министерство труда и по социальным вопросам дополнительно получит 200 инвалидных колясок, 50 слуховых аппаратов (для лиц старше 30 лет), 20 ходунков для детей с церебральным параличом, 41 ходунок, 85 пар ортопедических корректирующих вкладышей, 761 пару ортопедических туфель, 71 ортез, 25 протезов и другие поддерживающие средства.
Следует отметить, что поддерживающие средства предоставляются квалифицированными организациями министерства на основе государственных сертификатов, в результате чего повысилась конкуренция между предоставляющими организациями, следовательно, и качество поддерживающих средств.
В то же время, государственный сертификат дает возможность человеку сделать выбор и получить максимально удобное средство поддержки от выбранной им организации. Благодаря этому, в то же время, в связи с повышением информированности общественности, возросла количество бенефициаров.