Կայացել է Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի հանդիպումը (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հրավերով 2019թ. օգոստոսի 12-13-ը իրականացվել է Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի այցը Հայաստան:
Այցի շրջանակներում օգոստոսի 12-ին կայացել է Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են անվտանգության ոլորտին վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես՝ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման, ՀԱԿՊ շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման և նոր հնարավորությունների օգտագործման հարցերի շուրջ: Քննարկվել է նաև երրորդ երկրներին զենքի վաճառքի կանոնակարգման հարցը:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային գործընկերության շրջանակներում իրականացվող ռազմատեխնիկական և ռազմատնտեսական համագործակցության ներկայիս ընթացքից, կարևորել ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցության ակտիվացումը և նոր ձեռնարկություններ հիմնելու անհրաժեշտությունը:
Այցի ընթացքում Նիկոլայ Պատրուշևին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչից հետո Ա. Գրիգորյանը և Ն. Պատրուշևը ծաղիկներ են խոնարհել Անհայտ զինվորի գերեզմանին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպումից առաջ տեղի են ունեցել նաև ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի և ՌԴ անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ներկայացուցիչների ամենամյա խորհրդակցությունները:

Состоялась встреча Армена Григоряна и Николая Патрушева (видео)
По приглашению секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна 12-13 августа 2010 г. секретарь Совета безопасности Российской Федерации Николай Патрушев находился с визитом в Армении.
В  рамках визита  12 августа состоялась  встреча Армена Григоряна и Николая Патрушева, в ходе которой были обсуждены вопросы, связанные сосферой безопасности. В частности, стороны обменялись мнениями о развитии армяно-российских стратегических союзнических отношений, расширении сотрудничества в рамках ОДКБ и использовании новых возможностей. Был также обсужден вопрос о регулировании продаж оружия в третьи страны.
Собеседники выразили удовлетворение нынешним ходом  военно-технического и военно-экономического сотрудничества в рамках союзнического партнерства между Арменией и Россией, подчеркнули важность активизации сотрудничества в военной промышленности и необходимость создания новых предприятий.
В ходе визита Николая Патрушева принял премьер-министр Республики Армения НиколПашинян, после  чего  Армен Григорян и Николай  Патрушев возложили  цветы к  Могиле Неизвестного солдата.
До встречи секретарей Советов безопасности Армении и России проводились ежегодные консультации между представителями аппаратов СБ РА и СБ  РФ.