Բռնաբարության փորձի համար դատապարտվածը պահանջում է, որ վերանայեն իր գործը
«Վանաձոր» ՔԿՀ դատապարտյալ Գևորգ Հակոբյանը, որն արդեն ութ տարի է՝ գտնվում է անազատության մեջ, նամակ է ուղարկել «Ա1+»-ին՝ տեղեկացնելով, որ իրեն առաջադրված մեղադրանքն ապօրինի է եղել։ Գևորգ Հակոբյանի խոսքով՝ 2011 թվականի օգոստոսի 13-ին, ժամը 5-ի սահմաններում, աշխատանքից տուն գնալիս Ոստիկանության կենտրոնի բաժնի աշխատակիցները իրեն ձերբակալում են՝ ասելով, որ ինքը գերեզմանների ճանապարհին մի կնոջ վրա է հարձակվել, նրանից 1000 դրամ է վերցրել և դիմել փախուստի։
«Խաբում, տանում, հասցնում են կենտրոնի բաժին, ինձ դեմ են տալիս մի գործ, որ ես մուտք եմ գործել Մխիթար Հերացի փողոցում գտնվող առաջին հիվանդանոց, բարձրացել եմ երրորդ հարկ, ծնարան, Ա․Հ․-ից 1000 դրամ եմ վերցրել, փախուստի եմ դիմել։ Գործն այդպես կազմում են, քննիչը ներկայացնում է դատարան, դատարանում դատախազը ապօրինի ձևով երկու հոդված է ավելացնում իմ վրա, ոչ քննություն, ոչ մի բան։ 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4 րդ կետերով, որ իմ գործը փակեցին, մտան դատարան, դրանից հետո դատախազը հոդված է դնում 139-րդ (Սեքսուալ բնույթի բռնի գործողությունները) 34-րդ հոդված (հանցափորձ) և 138-ի 1-ին մաս, որի համար ինձ տալիս են վերջնական պատիժ՝ 14 տարի։ Ուր բողոքարկել եմ, մերժում են, վաղաժամկետի ժամանակն անցել է արդեն, ներկայացնում եմ, մերժում են, երեկ էլ ստացել եմ պրոբացիայի գրությունը, որը էլի նույնը բանը՝ մերժում։ Փաստաբանները գալիս են, հանրային պաշտպաններ, բերանները ջուր առած նստում, թողնում, գնում էին։ Տուժողը վերոնշյալ կինն է, որից իբրև թե ես 1000 դրամ էի գողացել։ Այդ կինը ցուցմունք է տվել՝ նշելով, որ մեկ ժամ առաջ երեխա է ունեցել, և ժամը երեքի սահմաններում ինչ-որ մի անծանոթ մարդ իր հետ ցանկացել է հարաբերություն ունենալ, ու էդքան մարդիկ չեն տեսել, իսկ տասը բժիշկներ ցուցմունք են տալիս, որ իրենք չեն լսել, բայց լսել ենք Ա․-ից։ Վկաներ էլ չկան։ Ես այդ կենտրոն մուտք չեմ գործել, մատնահետք չկա, բավարար ապացույցներ գոյություն չի ունեցել»,- գրել է Գևորգ Հակոբյանը։
Նա այս հայտարարությամբ ցանկանում է, որ վարչապետն ու ԱԺ պատգամավորները ուշադրություն դարձնեն իմ գործի վրա։ Իր կարծիքով՝ սա իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է։ Նա նշել է, որ նաեւ առողջական խնդիրներ ունի․
«Գլխիս մեջ ուռուցք կա, գնալով մեծանում է, հաճախակի ցավեր եմ ունենում, ինձ դատապարտություն չէր հասնում։ Բայց աղի հանքի հոգեբուժարանի բժշկուհի Աիդա Միխաիլովնան, կեղծելով հիվանդության փաստաթուղթը, որ ինձ դատապարտություն չի թույլատրվում, այլ հիվանդանոցային բուժումներ են հատկացվում, կորցրել է, և իր պատճառով ես հիմա ապօրինի նստած եմ կալանքիս մեջ։ Ես այդ մասով դիմել եմ ԱԱԾ, և քրեական գործ է հարուցվել, հիմա հետաքննություն է գնում»,- գրել է Գևորգ Հակոբյանը։
Նա նաև իր նամակում նշել է, իր գործով դատավորը Գագիկ Պողոսյանն է եղել, որն, իր խոսքով, չի ներգրավել իր կողմից բերված վկաներին, որոնք կվկայեին, թե այդ ժամին ինքը որտեղ է եղել։ Բացի դա՝ իր ծնողին թույլ չեն տվել մասնակցել նիստին՝ ասելով, թե ինքը մանկատան երեխա է։
«Բացի դա՝ ինձ տարել են վարչություն, ծեծի են ենթարկել, մատներս մտցրել են դռան արանքները։ Ես Խնդրում եմ իմ գործը վերանայել։ Ծեր մայր  ունեմ, որն էլ չի դիմանում այս վիճակին»,- գրել է Գևորգ Հակոբյանը։

Осужденный за попытку изнасилования требует, чтобы его дело пересмотрели
Осужденный УИУ «Ванадзор» Геворг Акопян, который уже восемь лет как находится в заключении, направил  письмо «А1+», сообщая, что выдвинутое ему обвинение было незаконным. По словам Геворга Акопяна, 13-го августа 2011 года, в районе 5-и часов, по дороги с работы домой сотрудники центрального отделения Полиции арестовывают его, говоря, что он по дороге на кладбище напал на женщину, взял у нее 1000 драм и обратился в бегство.
«Обманывают, ведут, доводят до центрального отделения, возбуждают против меня дело, что я вошел в первую больницу, находящуюся на улице Мхитара Гераци, поднялся на третий этаж, в родильное отделение, взял у А.А. 1000 драм, обратился в бегство. Дело составляют таким образом, следователь подает в суд, в суде прокурор незаконно добавляет мне две статьи, ни расследования, ничего. По 3-му, 4-му пунктам 2-й части 175-й статьи, мое дело закрыли, вошли в суд, после этого судья ставит статью 139 (насильственные действия сексуального характера) 34-ю статью (попытка преступления) и 1-ю часть 138-й статьи, за что мне дают окончательное наказание – 14 лет. Куда бы я ни жаловался, отказывают, время досрочного уже прошло, подаю, отказываю, вчера получил письмо пробации, и опять то же самое – отказ. Адвокаты приходят, общественные защитники, сидят, набрав в рот воды, оставляют, уходят. Пострадавшая – вышеуказанная женщина, у которой якобы я украл 1000 драм. Эта женщина дала показание, отметив, что час назад она родила ребенка, и в районе трех часов какой-то незнакомец захотел вступить с ней в отношения, и столько людей не видели, а десять врачей дают показание, что они не слышали, но слышали от А. Свидетелей тоже нет. Я не заходил в этот центр, нет отпечатков пальцев, достаточных доказательств не существовало», - написал Геворг Акопян.
Он этим заявлением хочет, чтобы премьер-министр и депутаты НС обратили внимание на мое дело. По его мнению, это – политическое преследование по отношению к нему. Он отметил, что у него также есть проблемы со здоровьем:
«У меня в голове есть опухоль, она постоянно растет, у меня бывают частые боли, мне не причитается осуждение. Но врач психиатрической лечебницы в Ахи Анке Аида Михайловна, сфальсифицировав документы больницы, что меня нельзя осуждать, а причитается больничное лечение, потеряла, и поэтому я сейчас незаконно сижу в заключении. Я по этой части обратился в СНБ, и возбуждено уголовное дело, сейчас идет расследование», - написал Геворг Акопян.
Он также отметил в своем письме, судьей по его делу был Гагик Погосян, который, по его словам, не привлек приведенных им свидетелей, которые свидетельствовали бы о том, кто где был в этот час.  Кроме того, его родителю не разрешили участвовать в заседании, сказав, что он – ребенок из детдома.
«Кроме того, меня отвели в управление, избили, мои пальцы засунули между дверьми. Я Прошу пересмотреть мое дело. У меня пожилая мать, которая не выдерживает этой ситуации», - написал Геворг Акопян.