Ինչե՞ր են հայտնաբերվել ՔԿՀ-ներում իրականացված խուզարկությունների արդյունքում
Օգոստոսի 7-ին և 8-ին ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելով, իրականացրել են չնախատեսված խուզարկություններ, որոնց արդյունքում տարբեր խցերից հայտնաբերել են 7 բջջային հեռախոս, 6 լիցքավորիչ, 4 բաժանորդային քարտ, 1 wi-fi սարք, 1 մարտկոց, 4 ականջակալ, 8 կտրող-ծակող գործիք, ինքնաշեն 4 պարան, գործարանային արտադրության 2 և ինքնաշեն 1 տրցակ խաղաքարտեր: Օգոստոսի 8-ին՝ ժամը 16։30-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները շրջայցի ժամանակ բնակելի գոտում՝ նոր փխրեցված հողի տակից, հայտնաբերել են պոլիէթիլենային տոպրակ՝ 4 բջջային հեռախոսով և 4 զառով։ Նույն օրը ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, իրականացնելով չնախատեսված խուզարկություններ, խցերի թաքստոցներից հայտնաբերել են 4 բջջային հեռախոս։
Նշված փաստերի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
************************
Օգոստոսի 7-ին ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության օպերատիվ բաժնի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելով, ՀՀ ԱՆ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկում իրականացրել են չնախատեսված խուզարկություններ, որոնց արդյունքում խցերից հայտնաբերել են ինքնաշեն 2 պարան և 2 պարսատիկ, 1 բջջային հեռախոս, 1 մարտկոց, 3 լիցքավորիչ, 2 ականջակալ, 3 զառ, 36 գործարանային և 32 ինքնաշեն եղանակով պատրաստված խաղաքարտեր:
Նշված փաստերի առթիվ նախապատրաստվում են  նյութեր:
ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելով, օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 09։00-ի սահմաններում, իրականացրել են չնախատեսված խուզարկություն, որի արդյունքում հիմնարկի խցերից մեկի պահարանում՝ պլաստմասսե տարայի միջից, հայտնաբերել են «Lyrica 50mg» և «Lyrica 75mg» տեսակի հոգեմետ 2 դեղահաբ՝ 0,4 գր ընդհանուր քաշով, ու բաց գույնի դեղահաբի մանրացրած, 3,9 գր քաշով 64 կտոր:
Նշված փաստերի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր: Նշանակվել է դատաքիմիական փորձաքննություն:
***************************
ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 09։10-ի սահմաններում, իրականացրել են չնախատեսված խուզարկություն, որի արդյունքում հիմնարկի 3-րդ մասնաշենքի խցերից մեկում՝ հատակում ներկառուցված թաքստոցից, հայտնաբերել են արգելված իրեր՝ 11 բջջային հեռախոս, խաղաթղթի 11 տրցակ, բջջային հեռախոսի 6 մարտկոց, 2 USB լար, համակարգչային 1 մկնիկ, լիցքավորման սարքի 1 գլխիկ, 20 լիտր ինքնաշեն եղանակով պատրաստված ոգելից խմիչք և 0,750 լիտր բժշկական սպիրտ:
******************************
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցները, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված օպերատիվ տվյալներն իրացնելով, ԱԱԾ ծառայողների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 09։00-ի սահմաններում, կանխել են ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի բժշկական սպասարկման բաժնի բուժակ Վ. Ա.–ի կողմից խոշոր չափի թմրամիջոցի, հոգեմետ նյութեր պարունակող դեղահաբերի և արգելված այլ իրերի ներթափանցման փորձը քրեակատարողական հիմնարկ:
ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի վարչական տարածքում Վ. Ա.-ի կայանած ավտոմեքենայի զննությամբ հայտնաբերվել են «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալներին փոխանցելու համար նախատեսված արգելված մի շարք իրեր, այդ թվում՝ մարիխուաննա տեսակի թմրամիջոցին նմանվող 40գր դեղնականաչավուն չոր բուսական զանգվածով 2 փաթեթ, «Lyrica 30mg» տեսակի հոգեմետ 50 դեղահաբ, 5 բջջային հեռախոս և բջջային հեռախոսի 2 լիցքավորման սարք, 124.000 ՀՀ դրամ, գործարանային արտադրության 1լ տարողությամբ 1 շիշ  կոնյակ, 1լ տարողությամբ 6 շիշ գարեջուր։
Նախապատրաստված նյութերը փոխանցվել են նախաքննական մարմնին, ազատազրկման ձևով պատիժը կրելու վայրում իրացնելու նպատակով թմրամիջոցներ և հոգեմետ նյութեր ապօրինի ձեռք բերելու, փոխադրելու և առաքելու, ինչպես նաև խոշոր չափի թմրամիջոցներն ու հոգեմետ նյութերը «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող անձանց կողմից ապօրինի ձեռք բերելու փորձի դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-268-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով։ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի բժշկական սպասարկման բաժնի բուժակ Վ. Ա.–ն ձերբակալվել է։
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Что обнаружено в результате обысков в УИУ
Поддержи А1+!Министерство юстиции представляет результаты обысков, проведенных в УИУ в период с 5 по 10 августа.
7 и 8 августа сотрудники уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” МЮ РА, реализовав оперативные данные, провели незапланированные обыски, в результате которых из разных камер было обнаружено 7 мобильных телефонов, 6 зарядных устройств, 4 абонентские карты, 1 Wi-fi устройство, 1 аккумулятор, 4 пары наушников, 8 режущих инструментов, 4 самодельные веревки, 2 колоды игральных карт заводского производства и 1 колода самодельных. 8 августа в районе 16: 30 часов сотрудники уголовно-исполнительного учреждения “Больница осужденных” Министерства юстиции РА во время обхода в жилом районе из-под свежеразрыхленной земли обнаружили полиэтиленовый пакет с 4 мобильными телефонами и 4 игральными костями. В тот же день сотрудники уголовно-исполнительного учреждения “Раздан”, проведя незапланированные обыски, обнаружили в тайниках камер 4 мобильных телефона.
По указанным фактам подготавливаются материалы.
7 августа сотрудники оперативного отдела уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции РА, реализуя оперативные данные, провели незапланированные обыски в Уголовно-исполнительном учреждении “Ванадзор” Министерства юстиции РА, в результате которых из камер были обнаружены 2 самодельные веревки и 2 слинга, 1 мобильный телефон, 1 аккумулятор, 3 зарядных устройства, 2 пары наушников, 3 игральные кости, 36 колод заводских и 32 самодельных игральных карт.
Сотрудники уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” Минюста Армении 7 августа в 09: 00 реализовав оперативные данные, в результате обыска в шкафу одной из камер, в пластиковой таре обнаружены 2 психотропные таблетки типа “Lyrica 50mg”и “Lyrica 75mg” общим весом 0,4 г и 64 измельченные таблетки светлого цвета весом по 3,9 г.
В связи с указанными фактами подготавливаются материалы. Назначена судебно-химическая экспертиза.
5 августа в 09: 10 сотрудники уголовно-исполнительного учреждения “Раздан” Министерства юстиции РА, в результате обыска, проведенного в одной из камер 3-го корпуса, во встроенном тайнике под полом, обнаружили запрещенные предмет: 11 мобильных телефонов, 11 колод игральных карт, 6 аккумуляторов мобильных телефонов, 2 USB-кабеля, 1 компьютерную мышь, 1 зарядное устройство, 20 литров самодельного алкоголя и 0,750 литров медицинского спирта.
Сотрудники уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции Армении, реализуя оперативные данные, полученные от Службы национальной безопасности Армении, в результате предпринятых совместно с сотрудниками СНБ мероприятий 4 августа в районе 09: 00 часов пресекли попытку внесения наркотических средств в крупном размере, таблеток, содержащих психотропные вещества, и других запрещенных предметов в уголовно-исполнительное учреждение, предпринятую фельдшером отдела медицинского обслуживания уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” МЮ РА В. А.
На административной территории уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” МЮ РА А. при осмотре припаркованного автомобиля были обнаружены запрещенные предметы, предназначенные для передачи осужденным уголовно-исполнительного учреждения “Армавир”, в том числе 2 пакета с 40 гр желто-зеленой сухой растительной массы, похожей на марихуану, 50 таблеток психотропного вещества “Lyrica 30mg”, 5 мобильных телефонов и 2 зарядных устройства для мобильных телефонов, 124.000 драмов, 1 бутылка коньяка заводского производства, 6 бутылок пива емкостью по 1 л.
По факту попытки незаконного приобретения, перевозки и пересылки наркотических средств и психотропных веществ в место отбывания наказания в виде лишения свободы, а также незаконного приобретения в УИУ “Армавир” наркотических средств и психотропных веществ лицами, отбывающими наказание, в Армавирском областном следственном управлении Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 34-268 и пункту 3 части 2 статьи 266 Уголовного кодекса РА. Фельдшер отдела медицинского обслуживания уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” В. А. задержан.