Օրացույց.12-ը oգոստոսի. Ռոբերտ Քոչարյան.3 հոգի շատ լավ են զգում իրենց (տեսանյութ)
«Հայծխախոտ» ընկերության պատրաստի արտադրանքի արտադրամասի դռները կնքված են, այստեղ աուդիտորական ստուգումներ են եւ արտադրության իրավունք չկա։Ստուգումների պահանջը խոշոր փայատերերից մեկի՝ Կարեն Բաբայանի, պահանջով է, մեկ ամսվա ընթացքում պետք է իրականացվեր գույքագրում եւ դռները բացվեր։ Սակայն գույքագրումն արված չէ, բաժնետերն անհանգստացած է, բյուջե չի մտնում մոտ 40 միլիոն դրամ, աշխատավարձեր չեն վճարվում։
1998-ի օգոստոսի 12-ին ստուգումներ իրականացնող «Բիզնես կոնսալթինգ» ընկերությունը պետք է գար եւ բացեր արտադրամասի դռները Երեւանի քաղաքապետարանի «Կիլիկիա» ֆուտբոլային ակումբը Օսլոյում մասնակցել է Նորվեգիայի գավաթի խաղարկությանը։12-14 տարեկաններից ձեւավորված ակումբը նվաճել է իր տարիքային խմբի Նորվեգիայի գավաթը եւ հիմա նրանց մեծարում են Ազգային օլիմպիական կոմիտեում։ Մասնավորապես Խորեն Հովհաննիսյանի որդին՝ Ժորան, այստեղ արժանանում է լավագույն խաղացողի մրցանակին։
1999-ի օգոստոսի 12-ին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը հանդիպում է Հայաստանի խոշորագույն հարկատուների հետ ։Այստեղ է Գուրգեն Արսենյանը, Սամվել Ալեքսանյանը, Խաչատուր Սուքիասյանը։ Վազգեն Սարգսյանը վստահեցնում է, որ նրանց գործունեությանը ոչ մեկը չի խոչընդոտելու , նրանց համար երաշխավորեց 4-ամյա կայունություն հետեւյալ բառերով՝ գոնե 4 տարի երկրի նախագահը, վարչապետը եւ Ազգային Ժողովի նախագահը չեն փոխվելու։
Էրեբունի օդանավակայանում Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմաօդային զորամիավորումները 2000 թվականի այս օրը նշում են ռուսական ռազմաօդային ուժերի օրը ։Հայկական բանակի որոշ ներկայացուցիչներ այս տոնը համարում են նաեւ իրենցը 2000 թվականի այս օրը Հայաստանում շնորհվում է «պատվավոր սարեցի» կոչումը։ Առիթը Սամվել Ավագյանի ցուցահանդեսն է։ Կոչումը շնորհվում է Սյունիքի մարզի Ուխտասարում, որի քարերը ծածկված են հնագույն եւ անբացատրելի որմնանկարներով   2000 թվականի այս օրերին մայրաքաղաքում ժամանցի եւ գոյության եղանակ է համարվում ձկնորսությունը ։Մարդիկ վերցնում են ձկան կեր, այսինքն, խայծ, կարթ եւ կանգնում Քանաքեռում գտնվող այս լճի եզրին։ Նրանց թիվը մոտ 80 ընտանիք է, բռնվող ձկներից են կարպը, սիգան, ձորի իշխանը։ Կա վտանգ, որ ապրուստի այս միջոցն էլ կկորցնեն -Ինչ որ մտքով անցնում ա երեւի սեփականաշնորհման հարցեր կա, դրա համար էս վիճակի բերեց հասցրեց, եւ ըսենց մամուռը, կեղտոտությունը, ամեն տեսակի աղբ լիքն ա բասեյնի մեջը։
2001 թվականի օգոստոսի 12-ին Ռոբերտ Քոչարյանը խոսում է Բաշխիչ էներգետիկ ցանցերի սեփականաշնորհման կարեւորության մասին ։ Նա ասում է, որ եթե ցանցերը մնան պետական, մասնավորը պարզապես կգողանա էլեկտրական էներգիան եւ պետական բյուջեն ստիպված կլինի փոխհատուցել գողոնի դիմաց։ Պետությունն, ըստ նրա, գրեթե չպետք է սեփականություն ունենա. -Չկա մի պետական ձեռնարկություն, որը մենք կարող ենք համարել էֆեկտիվ աշխատող։ Չկա։ Բոլորը պարտքերում խրված, էներգետիկներին պարտք են, բյուջեին պարտք են, կենսաթոշակային ֆոնդին պարտք են։ Տնօրենն իրեն շատ լավ է զգում այդ պետական գործարանում, միգուցե ղեկավարության այսպես երկու-երեք հոգի շատ լավ են զգում, լավ մեքենաներով, միգուցե այսպիսի պրեստիժային դղյակներով,-ասում է Քոչարյանը:
-Նոր իշխանությունները խիստ անհանգստացած են ոճրագործության բացահատմամբ։ Էստեղ արդեն մենք կարող ենք հետեւություններ անել, թե ինչու են անհանգստացած։ Ուրեմն կապ ունեն ակնհայտ այդ հանցագործության հետ։ 2001-ի այս օրը «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Ալբերտ Բազեյանը խոսում է հոկտեմբերի 27-ի մասին ։Նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանն ասում է, որ 27-ի բացահայտումը նախագահի երկրորդ ժամկետին հավակնող Ռոբերտ Քոչարյանի համար պետք է պատվի խնդիր լիներ։ Սակայն ինչու՞ Վազգեն Սարգսյանին ընկեր համարողը չի բացահայտում նրա սպանությունը   Նույն օրը վիրավոր ազատամարտիկները կառավարության շենքի առջեւ բողոքում են՝ հաղթել ենք պատերազմում, ինչու՞ ենք մեր հողի վրա վատ ապրում։Նրանք կառավարությունից պահանջում են նախորդ երկու ամսվա թոշակը։ Թե չէ վատ կլինի։

Календарь: 12-е августа: Роберт Кочарян: 3 человека чувствуют себя очень хорошо (видео)
Двери цеха готовой продукции компании «Айцхахот» запечатаны и здесь проходят аудиторские проверки и нет права на производство. Требование проверок по требованию одного из крупных владельцев Карена Б абаяна, в течение месяца должна была быть осуществлена инвентаризации и открыты двери. Однако инвентаризация не сделана, владелец беспокоится, в бюджет не поступает около 40 миллионов драм, зарплаты не выплачивают.
12-го августа 1998 года компания «Бизнес консалтинг» должна была прийти и открыть  двери цеха. Футбольный клуб мэрии Еревана «Киликия» в Осло принял участие в розыгрыше кубка Норвегии. Клуб, сформированных из 12-14-летних, завоевал кубок Норвегии в своей возрастной группе, и сейчас их почитают в Национальном олимпийском комитете. В частности, сын Хорена Ованнисяна Жора здесь удостоился приза лучший игрок.
12-го августа 1999 года премьер-министр Вазген Саркисян встречается с крупными налогоплательщиками Армении. Здесь находятся Гурген Арсенян, Самвел Алексанян, Хачатур Сукиасян. Вазген Саркисян заверяет, что их деятельности никто не помещает, гарантировал для них 4-летнюю устойчивость следующими словами: хотя бы 4 года президент, премьер-министр и председатель Национального собрания страны не изменятся.
Российские военно-воздушные обьединения, размещенные в Армению в аэропорте Эребуни, в этот день 2000 года отмечают день российских военно-воздушных сил. Некоторые представители армянской армии считают этот праздник  и их тоже. В этот день 2000 года в Армении удостаивают звания «почетный горец». Повод – выставка Самвела Авагяна. Звание удостаивают в Ухтасаре Сюникской области, камни которого покрыты древнейшими и необьяснимыми фресками.
В эти дни 2000 года погодой времяпровождения и существования в городе считается рыбная ловля. Люди берут рыбий корм, удочку и стоят у этого озера, находящегося в Канакере. Их 80 семей, ловят такие рыбы как карп, сига, ишхан. Есть опасность, что потеряют средства к существованию. Что-то есть на уме, наверное, есть вопросы приватизации, поэтому дошло до этой ситуации, такой мох, грязь, везде полно грязно в бассейне.
12-го августа 2001 года Роберт Кочарян говорит о важность приватизации Распределительных энергетических сетей. Он говорит, что если сети останутся государственными, частник просто украдет электроэнергию и государственный бюджет будет вынужден возместить украденное. У государства, по его словам, должно почти не быть собственности.  – Нет государственного предприятия, которое мы можем считать эффективным работником. Нет. Все в долгах, должны энергетикам, должны бюджету, должны пенсионному фонду. Директор очень хорошо себя чувствует в этом государственном заводе, возможно, так пара человек из руководства очень хорошо чувствуют, с хорошими машинами, возможно, с такими престижными замками, - говорит Кочарян.
- Новые власти крайне обеспокоены раскрытием злодеяний. Здесь мы уже можем делать выводы, почему обеспокоены. Значит очевидно связаны с этим преступлением. В этот день 2001 года председатель партии «Республика» Альберт Базеян говорит о 27-м октября. Бывший премьер-министр Арам Саркисян говорит, что разоблачение 27-го года должно было быть делом чести для Роберта Кочаряна, претендующего на второй президентский срок. Однако почему тот, кто считает Вазгена Саркисяна другом, не раскрывает его убийство? В тот же день раненые воины-освободители напротив здания правительства протестуют: мы победили на войне, почему мы плохо живем на нашей земле? Они требуют от правительства пенсию за предыдущие два месяца. А не то будет плохо.
12-го августа 2005 года становится известно, что на секретных армяно-турецких переговорах обсуждают вопроса Геноцида, открытия границ и освобождения захваченных территорий. По части геноцида стороны согласились, что в комиссии, составленной из историков, должны быть только ученые из Турции, Армении и диаспоры и не должна быть представлена никакая третья сторона.
12-го августа 2011  года бывший министр обороны РА Ваан Ширханян предлагает свой вариант решения карабахской проблемы. «Мы должны предложить Азербайджану вместо того, чтобы возвратить около 5 тысяч квадратных километров освобожденного Арцаха, вернуть нам Нахиджеван. Таким образом можно установить длительный мир», - говорит Ваан Ширханян.