Նիկոլ Փաշինյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը հանդիպել են Ղրղզստանում (տեսանյութ)
Աշխատանքային այցով Ղրղզստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ։
Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետները քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել երկկողմ գործակցության ընթացիկ օրակարգին։ Նիկոլ Փաշինյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը, մասնավորապես, խոսել են առևտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացման, ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացման, համատեղ նախագծերի իրականացման ուղղությամբ անելիքների շուրջ։ Նիկոլ Փաշինյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը փաստել են, որ երկկողմ հարաբերություններում արձանագրվում է դինամիկ աճ, և պետք է շարունակել ակտիվ աշխատանքը հայ-ռուսական դաշնակցային կապերն ամրապնդելու և զարգացնելու ուղղությամբ։
ՌԴ կառավարության նախագահը ողջունել է Հայաստանի հաջող նախագահությունը ԵԱՏՄ-ում և նշել, որ երկկողմ հարաբերություններում վերընթաց զարգացում կա, ինչի մասին է վկայում տարբեր մակարդակներում բարձրաստիճան պաշտոնական հանդիպումների և շփումների հաճախականությունը՝ թե՛ երկրների ղեկավարների, թե՛ միջկառավարական, թե՛ միջխորհրդարանական ձևաչափերով։
ՀՀ վարչապետը դրական է գնահատել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմավարական համագործակցության ընթացքը և գոհունակությամբ խոսել, մասնավորապես, զբոսաշրջության ոլորտում արձանագրված առաջընթացի մասին. 2019 թ. առաջին 6 ամիսների արդյունքներով Հայաստան այցելած ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 19 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Եվ սա այն դեպքում, երբ Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների ընդհանուր թիվը 2019 թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով աճել է 12.8 տոկոսով։ Վարչապետ Փաշինյանը նաև գոհունակությամբ նշել է, որ Վերին Լարսում ծագող հարցերի լուծման օպերատիվ մեխանիզմն արդյունավետ գործում է։ Երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համատեքստում ՀՀ կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵԱՏՄ-ի ամբողջ ներուժի լիարժեք օգտագործումը։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետներն անդրադարձել են գազի, ատոմային էլեկտրակայանի, ավիափոխադրումների ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք այլ հարցերի։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև վերջին շրջանում հայաստանյան և ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներում արծարծվող հարցերի շուրջ։

Никол Пашинян и Дмитрий Медведев встретились (видео)
Находящийся с рабочим визитом в Кыргызстане премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян сегодня встретился с председателем правительства Российской Федерации Дмитрием Медведевым. Премьер-министры Армении и России обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-российских стратегических отношений, коснулись текущей повестки дня двустороннего сотрудничества. Никол Пашинян и Дмитрий Медведев, в частности, говорили о дальнейшем развитии торгово-экономических связей, увеличении объемов товарооборота, о планах по реализации совместных проектов. Никол Пашинян и Дмитрий Медведев констатировали, что в двусторонних отношениях наблюдается динамичный рост, и необходимо продолжить активную работу по укреплению и развитию армяно-российских союзнических связей.
Председатель правительства РФ приветствовал успешное председательство Армении в ЕАЭС и отметил, что в двусторонних отношениях есть прогресс, о чем свидетельствует частота официальных встреч и контактов на разных уровнях как в формате руководителей стран, так и в межправительтвенном и межпарламентском форматах.
Премьер-министр Армении положительно оценил ход стратегического сотрудничества между Арменией и Россией и с удовлетворением отметил, в частности, прогресс в сфере туризма. В 2019 году по итогам первых 6 месяцев число российских туристов, посетивших Армению, выросло на 19% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. И это при том, что общее число туристов, посетивших Армению в 2019 году, по итогам первого полугодия выросло на 12,8%. Премьер-министр Пашинян с удовлетворением отметил, что оперативный механизм решения вопросов, возникающих в Верхнем Ларсе, эффективно действует. В контексте дальнейшего развития двусторонних отношений глава правительства РА отметил важность полноценного использования всего потенциала ЕАЭС.
В ходе встречи премьер-министры Армении и России коснулись вопросов сотрудничества в сфере газа, атомной электростанции, авиаперевозок, а также ряда других вопросов повестки двусторонних отношений. Стороны также обменялись мнениями по вопросам, затрагиваемым в последнее время в армянских и российских СМИ.