Խորովածի փառատոնը կանցկացվի 11-րդ անգամ (տեսանյութ)
«Խորովածի փառատոնը տարածաշրջանում ամենակայացած փառատոններից է, որին մասնակցելու համար հազարավոր մարդիկ այցելում են Հայաստան»,- ասում է Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ ՄԵխակ Ապրեսյանը։
Նշում է՝ 11 տարի առաջ, երբ սկսել են անցկացնել փառատոնը, նպատակ  են ունեցել ավելացնել զբոսաշրջիկների թիվը Հայաստանում և այսօր հաջողություն են գրանցում:
Կազմակերպիչները շեշտում են` փառատոններն էապես նպաստում են հյուրընկալող համայնքերի զարգացմանը: Համայնքի բնակիչները, բացի այն, որ այդ օրերին վաճառում են իրենց արտադրանքը, նաև հայտնի են դառնում և հայաստանյան  և միջազգային այցելուների շրջանում։
«Հայ խոհարարական ավանդույթների  զարգացման և պահպանման»  հասարակական կազմակերպության նախագահ Սեդրակ Մամուլյանն ասում է․
«11 տարի առաջ թերահավատների քանակը շատ էր,  մենք սկսեցինք, խոհարարական միջոցառումեր չէին  իրականացվում»։
Այս տարի փառատոնի ժամանակ յուրաքանչյուր տաղավարի կողքին լինելու են սնվելու համար սեղաններ, որոնք նախորդ տարիներին չեն եղել։ Ինչպես նաև խաղարկվելու են մրցանակներ տարբեր անվանակարգերում, օրինակ՝ լավագույն համ, լավագույն տեսք և այլն։

Фестиваль шашлыка будет проводиться в 11-й раз (видео)
«Фестиваль шашлыка – один из самых состоявшихся фестивалей в регионе, для участия в котором тысячи людей посещают Армению», - говорит президент Армянской федерации туризма Мехак Апресян.
Отмечает: 11 лет назад, когда начали проводить фестиваль, целью было увеличить число туристов в Армении и сегодня регистрируют успех.
Организаторы подчеркивают: фестивали действительно способствуют развитию принимающих общин. Жители общины, кроме того, что в эти дни продают свою продукцию, также становятся известными среди армянских и международных посетителей.
Президент общественной организации «Развития и сохранения армянских кулинарных традиций» Седрак Мамулян говорит:
«11 лет назад было много сомневающихся, мы начали, кулинарных мероприятий не проводилось».
В этом году во время фестиваля рядом с каждым павильоном будут столы для питания, которых в прошлые годы не было. А также будут разыгрываться призы в различных номинациях, к примеру, лучший вкус, лучший вид и др.