Ռուսաստանը վերածվել է մի մեծ Ադրբեջանի. քաղաքագետ
Պուտինի կառավարման 20 տարիները քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը գնահատում է որպես բարդ տարիներ, որոնք նշանավորվեցին Խորհրդային միության փլատակներից ծնված նոր պետությունների զարգացման մի նոր փուլով։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում քաղաքագետը նշեց, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պաշտոնավարման ժամանակ հետխորհրդային սկզբնական շրջանի ազատության, ժողովրդավարության գաղափարները այլասերվեցին եւ մուտացիայի ենթարկվեցին։
«Այդ ամենը բացատրվում էր «կարգ ու կանոնի» անհրաժեշտությամբ եւ նաեւ ամրապնդվում էր նավթի պատմականորեն բարձր, ռեկորդային գներով, ինչը ահռելի ներհոսք բերեց մշտապես փողի դիֆիցիտ ունեցող Ռուսաստան։ Դա նաեւ մեծ գայթակղության վերածվեց ռուսական վերնախավի համար, որպեսզի այդ ամենը դառնար պատճառ մի անասելի, պատմության մեջ չլսված եւ չտեսնված կոռուպցիայի համար, եւ դրա հետ մեկտեղ հետխորհրդային տարածքը ահավոր թալանի վերածվեց։ Արդյունքում մենք ունենք իշխանության տրանզիտի ճգնաժամ»։
1994 թվականի օգոստոսի 9-ին՝ քսան տարի առաջ, Ռուսաստանի վարչապետ նշանակվեց Վլադիմիր Պուտինը: 2000 թվականին Ռուսաստանի նախագահ ընտրվեց Պուտինը, իսկ 2004-ին վերընտրվեց: 2008-ին դարձավ վարչապետ։ Այնուհետեւ՝ 2012-ին, կրկին նախագահ ընտրվեց՝ արդեն վեց տարով։
2018 թվականին չորրորդ անգամ վերընտրվեց՝ մինչեւ 2024 թվականը նախագահելու համար։ Հարցին՝ արդյո՞ք Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները կվատթարանան, ինչպես կանխատեսում են որոշ վերլուծաբաններ, քաղաքագետը նշեց, որ ինչ էլ լինի, Հայաստանը Ռուսաստանին պատերազմ հայտարարելու եւ թշնամանալու պատճառ չունի։
«Հետխորհրդային տարածքում, փաստորեն, Ռուսաստանը դաշնակից չունի։ Ռուսաստանն ունի կամ վասալներ, կամ թշնամիներ։ Ռուսաստանին այս տարածքում բարեկամ պետք չի, Ռուսաստանին այստեղ պետք է միայն հնազանդություն, իսկ դա կոչվում է ամեն կերպ, բայց ոչ դաշնակցային հարաբերություններ։ Ներկայումս ՀՀ իշխանությունները փորձում են Ռուսաստանի հետ կառուցել ոչ թե 19-րդ դարի գաղութատիրական հարաբերություններին հարիր, այլ՝ 21-րդ դարի քաղաքակիրթ հարաբերություններին հարիր համակեցության մի մոդել։ Ինչ կլինի, պարզ չէ, բայց համենայն դեպս, դա չի լինելու այնպես, ինչպես մտածում է Ռուսաստանը։
Մանավանդ մենք տեսանք, որ ռուսներն իրենք իրենց համար ինչ պրոբլեմներ ստեղծեցին ե՛ւ Վրաստանում, ե՛ւ Ուկրաինայում, նաեւ Մոլդովայում։ Էլ չեմ ասում՝ ամբողջ աշխարհը լարեցին իրենց դեմ, գնում են մեկուսացման, տեխնոլոգիապես այլեւս չեն զարգանում, միջազգային դրամական հոսքերից զրկված են, վերածվել են, կոպիտ ասած, մի հատ մեծ Ադրբեջանի, ամբողջ տնտեսությունը դեգրադացվել է մեկ խողովակի, ինչքան դա կտեւի՝ պարզ չէ։
Հայաստանը, այնուամենայնիվ, փորձում է քաղաքակիրթ հարաբերություններ կառուցել Ռուսաստանի հետ, այդ ընթացքում նաեւ փոխելով այդ համակեցության ձեւը, բայց մյուս կողմից էլ չթշնամանալ՝ հասկանալով, որ եթե ըստ էության՝ շատ մեծ օգուտներ չենք ստանա, բայց մեծ վնասներ կարող ենք ստանալ։ Այս ամենը հաշվի առնելով՝ այդ հռետորաբանությունը հրապարակային դաշտում պահպանելով՝ կարծես թե Մոսկվայում հասկանում են մի բան, որ ուրիշ Հայաստան չկա, չի լինելու։ Մանավանդ՝ հայկական կողմն ասաց, որ մենք որեւէ ձեւով մեր իրավապայմանագրային պարտավորությունները փոխելու խնդիր չենք դրել մեր առաջ։ Ինչ կստացվի, կապրենք կտեսնենք»,-ասաց քաղաքագետը։
Արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը որեւէ ձեւով կազդի՞ Փաշինյան-Պուտին հարաբերությունների, պաշտոնական Երեւանի եւ պաշտոնական Մոսկվայի վրա․
«Մենք տեսնում ենք, եթե դա ազդում էլ է, ապա ազդում է էմոցիոնալ մակարդակի վրա, բայց գործնական առումով ազդեցություն չի լինում։ Այսօր պաշտոնական Մոսկվան աշխատում է պաշտոնական Երեւանի հետ»։
Քաղաքագետը հետեւում է Մոսկվայում տեղի ունեցող ընդդիմադիրների ցույցերին եւ կարծում է, որ ընդդիմադիրները կազմակերպչական, գաղափարական, զանգվածայնություն ապահովելու առումով մեծ աշխատանք ունեն անելու։ «Մյուս կողմից տեսնում ենք՝ այն, ինչ տեղի է ունենում Մոսկվայում՝ զանգվածային ձերբակալությունները, այդ այլանդակությունները, ընդհանրապես քաղաքակրթության հետ որեւէ կապ չունեն։ Հիմա ընդդիմադիրները Ռուսաստանում շատ մեծ ժողովրդականություն չեն վայելում, բայց մենք տեսնում ենք, որ իշխանությունն իր այդ քայլերով ամեն ինչ անում է, որ դա մեծանա երկրաչափական պրոգրեսիայով, մանավանդ ինֆորմացիայի եւ հեռահաղորդակցության այս դարում»,-եզրափակեց Ռուբեն Մեհրաբյանը։

Россия превратилась в один большой Азербайджан: Политолог
Поддержи А1+!20 лет правления Путина политолог Рубен Меграбян оценивает как сложные годы, которые охарактеризовались новым этапом развития новых государств, рожденных из развалов Советского Союза.
В беседе с «А1+» политолог отметил, что во время правления президента России Владимира Путина идеи свободы, демократии начального постсоветского периода исказились и подверглись мутации.
«Все это обьяснялось необходимостью «порядка», а также укреплялось высокими, рекордными ценами на нефть, что принесло огромный приток в постоянно имеющую дефицит денег Россию. Этот акже превратилось в большое искушение для российской элиты, чтобы все это стало причиной для несказанной, неслыханной и невиданной в истории коррупции, и нарярду с этим постсоветская территорияи превратилась в ужасный грабеж. В результате у нас есть кризис транзита власти».
9-го августа 1994 года, двадцать лет назад премьер-министром России был назначен Владимир Путин. В 2000 году президентом России был избран Путин, а в 2004-м он был переизбран. В 2008-м стал премьер-министром. Затем, в 2012-м, вновь был избран президентом – уже на шесть лет.
В 2018 году был переизбран в четвертый раз для того, чтобы президентствовать до 2024 года. На вопрос, ухудшатся ли отношения Армения-Россия, как предусматривают некоторые аналитики, политолог отметил, что что бы ни было у Армении нет причин обьявлять России войну и становиться врагами.
«На постсоветской территории, фактически, у России нет союзника. У России есть либо вассалы, либо враги. России на этой территории друг не нужен, России здесь нужно только подчинение, а это называется как угодно, но не союзнические отношения. В настоящее время власти РА пытаются построить с Россией модель не похожих на колониальные отношения XIX века, а содружества, подобающие цивилизованным отношениям XIX века. Что будет – не ясно, но во всяком случае, это не будет так, как думает Россия.
Тем более, мы увидели, какие проблемы создали для себя русские и в Грузии, и в Украине, и в Молдове. Не говорю уже о том, что настроили против себя весь мир, идут в сторону изоляции, технологически более не развиваются, лишены международных денежных потоков, превратились, грубо говоря, в один большой Азербайджан, вся экономика деградировала в одну трубу, сколько это продлится – не ясно.
Армения, тем не менее, пытается построить цивилизованные отношения с России, в этот период также меняя форму этого сосуществования, но с другой стороны – не становиться врагами, понимая, что если по сути очень большой пользы не получим, но можем получить большой ущерб. Учитывая все это, сохраняя эту риторику в публичном поле, похоже, в Москве понимают одно, что другой Армении нет, не будет. Тем более, армянская сторона сказала, что мы никоим образом не ставили задачу изменить наши правовые-договорные обязательства. Что получится – поживем, увидим», - сказал политолог.
Повляет ли каким-либо способом арест Роберта Кочаряна на отношения Пашинян-Путин, на официальный Ереван и официальную Москву:
«Мы видим, если это и влияет, то влияет на эмоциональном уровне, но на практическом уровне не оказывает влияния. Сегодня официальная Москва работает с официальным Ереваном».
Политолог следит за демонстрацфиями протестующих, которые проходят в Москве, и считает, что оппозиционеры в плане обеспечения организационной, идеологической массовости должны проделать большую работу. «С другой стороны, видим, то, что происходит в Москве, массовые аресты, прочие безобразия, вообще, не имеют никакой связи с политикой. Сейчас оппозиционеры в России не пользуются очень большой демократией, но мы видим, что власти этими своими шагами делают все, чтобы это увеличилось в геометрической прогрессии, тем более, в этом веке информации и телекоммуникаций», - заключил Рубен Меграбян.