67805544_456077184974099_7020896319086526464_n
«Արաբկիր» (Մալականի) այգին վերադարձվել է Արաբկիր վարչական շրջանին։ Նախորդ իշխանությունների կողմից այգին 50 տարով  վարձակալության էր տրվել, սակայն գտնվում էր անխնամ վիճակում։ Ոչ բավարար ոռոգման պատճառով 3 հա մակերես ունեցող այգու բուսածածկ հատվածի մի մասը չորացել էր, իսկ լուսավորության բացակայության պատճառով նվազել էր այցելուների թիվը։
Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Դանիելյանի խոսքով՝այգու խնդրով մտահոգ բնակիչների արձագանքը պատճառ է դարձել, որպեսզի Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր՝ խնդիրը պահի իր ուշադրության կենտրոնում: Նա նշում է՝ թեև այգին անբարեկարգ է, ի տարբերություն այլ այգիների՝ այն պահպանել է իր տարածքը, որում իր մեծ ներդրումն ունի համայնքի նախկին ղեկավար Ալբերտ Երիցյանը։
Արամ Դանիելյանը նշում է, որ այգին վարձակալներից բացի ունի ենթավարձակալներ: Հանդիպումների արդյունքում նրանց հնարավորություն է տրվել ներկայացնել իրենց զարգացման ծրագրերը, սակայն որոշ ժամանակ անց պարզ է դարձել, որ այգու խնամքը չի կատարվում պատշաճ։ Արդյունքում որոշվել է այգին վերցնել Արաբկիր վարչական շրջանի կառավարման ներքո:
Այգին բարեկարգելու առաջնային ծրագրում նախատեսվում է կայուն և ժամանակակից ոռոգման համակարգի ներդրում և լուսավորության ապահովվում: Որից հետո փուլ առ փուլ կիրականացվեն մյուս աշխատանքները, այգու շրջակայքում կտեղադրվեն աղբամաններ, նստարաններ, կվերականգնվի նաև այգու նախկին ջրային հատվածը:
«Մենք նախատեսում ենք, որ այգում կունենանք մի հատված, որ քանդակագործները կունենան հնարավորություն իրենց քանդակները կատարել բնության գրկում և քանի որ այգին պահպանվող տարածք է լինելու, խնդիրներ չեն առաջանա։ Տարածքներ կհատկացվեն նաև նկարչությամբ զբաղվողների համար, ինչպես նաև կբացվեն բացօթյա գրասենյակներ, հնարավորություն կլինի աշխատել բնության գրկում: Նախատեսվում է այգու և Հրազդանի կիրճի միջև կառուցել արշավային արահետներ և ճանապարհ, որպեսզի այգում գտնվողները հաշված րոպեների արդյունքում հասնեն Հրազդանի կիրճ»։
Վարչական շրջանի ղեկավարը ընդգծում է՝ հանրային տարածքները պետք է ծառայի հանրությանը: Այդ կապակցությամբ կատարվում են ուսումնասիրություններ, և այն այգիներում, որտեղ առկա են ոչ ճիշտ վարձավճարներով սրճարաններ, կառաջարկվեն նոր պայմաններով աշխատանք, որոշներն էլ տարածքից դուրս կմղվեն` տարածքը վերադարձնելով հանրությանը: Հարցին, թե արդյոք սրճարանների ապամոնտաժումը նոր խնդիրներ չի՞ առաջացնի, ղեկավարը պատասխանեց, որ եթե անգամ  խնդիրներ առաջանան, ապա իրենք պատրաստ են հաղթահարել դրանք և խնդիրը լուծել ի օգուտ բնակչության։ Սակայն մտադրված են փոփոխությունները իրականացնել երկխոսությունների և փոխհամաձայնության մթնոլորտում։
«Մեր տնտեսվարողներից ոմանք, ովքեր սովոր էին արտոնյալ պայմաններով վարել իրենց բիզնեսը, այսուհետ պետք է հասկանան, որ պայմանները նույնն են բոլորի համար: Քաղաքային իշխանությունը բիզնեսի համար կանխատեսելի գործընկեր է, և այդպես էլ շարունակելու է:  Ցանկացած օրինական բիզնես կատարող որևէ խնդիր չի ունեցել և չի էլ ունենա: Այլ հարց է, որ նախկինում արտոնյալներ են եղել, ովքեր ուղղակի փորձում են  հանրային տրամադրությունների շրջանակներում մանիպուլացնել հասարակությանը՝ տպավորություն թողնելով, որ այս նոր իշխանությունը խոչընդոտում է բիզնեսին: Այնինչ, նման բան չկա»,- ասաց նա:

67805544_456077184974099_7020896319086526464_n
Сад «Арабкир» (Молоканский) возвращен административному району Арабкир. Прежние власти на 50 лет передали сад в аренду, однако он находился в неухоженном состоянии. Из-за  недостаточного орошения часть покрытого растительностью участка сада площадью 3 га высохла, а из-за отсутствия освещения уменьшилось число посетителей.
По словам главы административного района Арабкир Арама Даниеляна, реакция жителей, обеспокоенных проблемой сада, стала причиной того, чтобы после вступления в должность главы административного района Арабкир, он удерживал проблему в центре внимания. Он отмечает: хоть сад  не благоустроен, в отличие от других садов, он сохранил свою территорию, что во многом является заслугой прежнего руководителя общины Альберта Ерицяна.
Арам Даниелян отмечает, что кроме у сада кроме арендаторов есть субарендаторы. В результате встреч им была дана возможность представить свои программы развития, однако спустя некоторое время стало ясно, что уход за садом не производится надлежащим образом. В результате было решено забрать сад в управление административного района Арабкир.
В осенней программе по благоустройстве сада предусматривается внедрение устойчивой и современной системы орошения и обеспечение освещения. После чего поэтапно будут осуществлены остальные работы, вокруг сада будут размещены мусорные баки, скамейки, будет  восстановлен также прежний водный участок сада.
«Мы предусматриваем, чтобы в саду был участок, где скульпторы получат возможность делать свои скульптуры на лоне природы и поскольку сад будет охраняемой территорией, проблем не возникнет. Будут предоставлены территории и для тех, кто занимается рисованием, а также будут открыты читальные залы на свежем воздухе, будет возможность работать на лоне природы. Предусматривается построить между садом и Разданским ущельем походные тропинки и дорогу, чтобы находящиеся в саду за считанные минуты добрались до Разданского ущелья».
Глава административного района подчеркивает: общественные территории должны служить общественности. В этой связи проводятся исследования, и в тех садах, где есть кафе с неправильными арендными платами, будет предложена работа по новым условиям, некоторые будут вытеснены с территории, возвращая территорию общественности. На вопрос, не вызовет ли демонтаж кафе новые проблемы, руководитель ответил, что если даже возникнут проблемы, они готовы преодолеть их и решить проблему в пользу населения. Однако они намерены осуществлять изменения в атмосфере диалогов и соглашений.
«Некоторые из наших хозяйствующих субьектов, которые привыкли вести свой бизнес на льготных условиях, должны отныне понять, что условия одинаковы для всех. Городские власти – это предсказуемый партнер для бизнеса, и так и будет продолжаться. Любой, кто делает законный бизнес, не имел и не будет никаких проблем. Другой вопрос, что ранее были льготными, которые просто пытаются в рамках общественных настроений манипулировать обществом, создавая впечатление, что эти новые власти препятствуют бизнесу. Тогда как ничего подобного нет», - сказал он.